1/3

Nintendo DS

Hakan Sarul
Hakan Sarul 3.06.2010 - 12:31
Nintendo'dan yine bir İlk:Double Screen. İlk çift ekranlı oyun konsolu...

Nintendo bildiğiniz gibi ülkemizde 8 Bit’lik NES konsolları ve GameBoy’ları ile tanınıyordu; ama bunca senedir malesef ülkemizde resmi olarak hiç bir zaman satılmadı. Bu da cihazların ülkemizde nerdeyse iki kat daha pahalıya satılmasına yol açıyordu; fakat geçtiğimiz günlerde Avaturk’un Nintendo ile anlaşma yapması sonucu Nintendo’nun ürünleri nihayet ülkemizde resmi olarak satılmaya başlandı. Bunun anlamı daha ucuza oyun ve konsol, ve daha da önemlisi Nintendo DS’nin ülkemizde Avrupa ile aynı anda piyasaya sürülmesi demekti.
Bildiğimiz kadarıyla 11 Mart 2005 Nintendo’nun ülkemizde resmi satışının başlayacağı tarih.

Nintendo yine sahnede!

Gelelim ana temamız olan Nintendo DS’ye. Elimdeki cihaz Japonya’dan geldi. Cihazı elime ilk aldığımda büyüklüğü dikkatimi çekti; ama cihazın kapağını açtığımda karşıma çıkan çift ekran bu büyüklüğün sebebini açıklıyordu. Kontroller ve görünüş GBA SP’yi andırıyor ama ateş tuşlarının sayısı 2’den 4’e yükselmiş, bunun yanında L ve R tuşları da biraz daha büyümüş. Cihazın Power düğmesine bastığınızda öncelikle sizden isminiz, doğum tarihinizi ve favori renginiz isteniyor (Cihazın 6 dil desteği var.). Ana menüde NDS oyun başlatma, GBA oyun başlatma, Pico Chat ve oyun download seçenekleri var; ayrıca buradan Seçenekler menüsüne ve ekran aydınlatmasını kapayıp açabileceğiniz menüye ulaşabiliyorsunuz.

Nintendo DS’nin iki adet oyun kartuşu girişi var: Birincisi GBA oyunları için, diğeri ise NDS oyunları için. NDS oyunlarının kartuşları GBA oyunlarına nazaran daha ufak ve bir kilit mekanizması ile donatılmış. Bu da oyun kartuşunun istem dışı dışarı çıkmasını engellemiş.
Nintendo DS’nin daha önce de dediğim gibi 2 adet ekranı bulunuyor. İlk ekran (yukarıdaki) GBA ekranına benziyor ama sanki ekran biraz daha netmiş gibi duruyor, ikinci ekran ise dokunmatik. İsterseniz bu ekranı cihazın arkasında yer alan kalemiyle ya da kutudan çıkan taşıma ipinin üzerinde bulunan ve baş parmağınıza geçirdiğiniz küçük plastik parçasıyla kontrol edebiliyorsunuz.

NDS’deki en büyük yeniliklerden birisi de cihazın alt tarafında yer alan mikrofon. Nintendo’dan yapılan açıklamaya göre ilerde çıkacak oyunlarda bu mikrofonun aktif olarak kullanılacağı bildirildi. Gayrı resmi aldığımız duyumlara göre ise bu mikrofon sayesinde ileriki zamanlarda Voice-IP üzerinden telefon görüşmesi yapabileceğiz. Tabi şu an, bu konu için beklemekten başka yapabileceğimiz bir şey yok...

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×