Nintendo Switch Oled inceleme

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 19.11.2021 - 15:04
Nintendo Switch Oled incelemesinde konsolun genel özelliklerine bakıyoruz. Peki zaten Switch sahibi kullanıcılar için almaya değer mi?

Nintendo Switch Oled sürümü bir süre önce elimize ulaştı ve ulaştığı günden beri farklı oyunlar ile bu konsolu test ediyoruz. Bu konsol teknik anlamda ekran özellikleriyle ön plana çıkan, bazı bunun yanında farklı noktalara da değinilen bir model olmuş. Bu nedenle zaten donanımsal anlamda aynı olduğu için sadece bu farklılıklara değineceğimizi belirtmem gerekiyor. Şimdi gelin bu modelin yeniliklerine birlikte daha yakından bakalım.

Nintendo Switch Oled inceleme

Nintendo Switch Oled inceleme

Switch Oled kutu içeriği

Öncelikle Nintendo Switch Oled konsolunun kutu içeriğine göz atalım. Kutu içeriğinde yenilenmiş ve belki de konsolun en büyük farkını ortaya koyan oled ekran, garanti belgesi ve kullanım klavuzu, ekranın sağ ve sol kısmına oturtacağımız iki det Joy-Con, daha güvenli kullanım için Joy-Con bileklikleri, HDMI kablosu, güç adaptörü, Joy-Con'ları gamepad gibi kullanacağımız özel aparat ve tabi ki konsolu televizyon ya da monitörümüze bağlayacağımız Dock ünitesi yer alıyor.

Bu modelin en büyük özelliği tabi ki ekran yeniliklerinde karşımıza çıkıyor. Önceki modele göre genişletilmiş olan bu ekranın kenarlarında daha ince bir çerçeveye yer verilmiş. Switch Oled modeli eski sürüme göre sadece 3mm daha büyük. İki konsolun boyutları hemen hemen aynı olmasına rağmen eski Switch modellerinde 6.2 inçlik bir ekran kullanılıyordu. Çerçevelerin daha incelmesi ile birlikte yeni modelde ise 7 inçlik bir ekran boyutu karşımıza çıkıyor.

Nintendo Switch Oled inceleme

Bu 7 inçlik ekrandaki bir diğer yenilik te tabi ki konsola da ismini veren Oled teknolojisini kullanıyor olması. Oyunları bu yeni ekranda oynarken aradaki parlaklık ve netlik farkını çok daha iyi hissediyorsunuz ve oyun oynamak çok daha keyifli bir hale geliyor. Renkler daha canlı, daha parlak ve tabi ki Oled teknolojisinin en büyük avantajlarından biri olan siyah dengesini unutmamak lazım. Oled ekran sayesinde çok daha canlı bir görsellik sunan konsolda artık açık alanlardaki problem de doğal olarak giderilmiş. 

Çünkü tüm bu yenilikler doğal olarak konsolu handled modunda kullandığınızda karşınıza çıkıyor. Oled bir TV'niz olsa da cihazı televizyona bağladığınızda eski deneyimi yaşıyorsunuz. Ekrandaki bu değişiklik Switch'i aslında daha mobil bir konsol haline getirmiş diyebiliriz. Geldiğinden beri daha çok vakit geçirmeye ve özellikle Nintendo oyunları dışında bağımsız yapımlarda bu konsolu tercih etmeye başladım diyebilirim.

Nintendo Switch Oled inceleme

Çözünürlük tarafında ise bir değişiklik yapılmamış. Ekran çözünürlüğü yine 720P olarak bırakılmış. Burada bir güncelleme yapılabilirdi ama bu durum beni çok rahatsız etmedi. Oled ekran zaten çok güzel gözüktüğü için çözünürlük tarafındaki yapılan bir güncelleme ile birlikte muhtemelen pil performansında daha kötü sonuçlar karşımıza çıkabilirdi.

Batarya demişken konsolda yine 4.310 mAh'lik bir batarya bulunuyor. Oled ekrana göre pil performansı ise eski sürümden aşağı kalmıyor. ortalama olarak 4.5 - 5 saatlik bir batarya ömrü bulunmakta. Tabi oynadığınız oyuna göre bu sürenin normal sürümde olduğu gibi çok daha yukarı çıkma ihtimali de bulunuyor.

Nintendo Switch Oled inceleme

32 GB depolama alanı yerine artık 64 GB depolama alanına sahibiz. Ekran özellikleri dışında bu kapasitenin arttırılması da güzel olmuş ama hala yeterli değil. O nedenle eğer SD kart kullanıyorsanız saklamanızda fayda var diyebilirim. Konsolun tasarım tarafında değişen bir diğer yönü de TableTop kullanımında karşımıza çıkıyor. Konsolu küçük bir ekran gibi kullanabilmemizi sağlayan bu kısımda önemli bir değişikliğe gidilmiş. Eski sürümünde yaklaşık iki parmak kalınlığında olan bu kısım Switch Oled sürümünde ekranın arka kısmına yayılmış durumda. Bu sayede çok daha efektif bir kullanıma kavuşmuş.

Güç girişi ve HDMI portu dışında Dock ünitesinde nihayet ethernet portuna da yer verilmiş. Ayrıca arka kapağı tamamen sökebildiğimiz Dock ünitesinde artık ekranı oturttuğumuz kısım birazcık daha geniş tutulmuş. Bu durum konsolun Dock modunda hafif sallanmasına sebep olsa da bir önceki sürümde sık sık karşılaşılan ekranın çizilme problemini ortadan kaldırmış.

Nintendo Switch Oled inceleme

Pek, yeni modeli almaya değer mi?

Sonuç olarak Nintendo, aslında çok önceden konulması gereken bazı özellikleri bu yeni modele dahil etmiş durumda. Özellikle aynı boyutta olmasına rağmen genişleyen ekran ve bu ekranın Oled teknolojisini kullanıyor olması konsolu gerçekten de daha keyifli bir hale getirmiş. Zaten oynadığınız oyunlarda daha net ve canlı bir deneyim elde edebildiğiniz gibi konsolun taşınabilir modda kullanılma oranına bence büyük katkı sağlamış.

Fakat genel özellikleri ile bu modelin yeni kullanıcılara hitap eden bir model olduğunu düşünüyorum. Yani hali hazırda eski sürüm Nintendo Switch ya da geçtiğimiz yıllarda çıkan Switch Lite modelini kullanıyorsanız geçmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değil.  Tabi bütçe sıkıntınız yoksa durum değişir. Fakat yeni bir Switch kullanıcısı olmayı planlıyorsanız, ekran özelliklerinin aradaki farka değeceğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Nintendo Switch Oled inceleme

Switch Oled Teknik özellikler

 • Ağırlık: Yaklaşık 320 gram (Joy-Con'lar takılıyken 420 gram)
 • Ekran: 7" OLED ekran
 • Ekran çözünürlüğü: 1280x720
 • CPU/GPU:NVIDIA Custom Tegra işlemci
 • Depolama: 64 GB (2 TB'a kadar SD kart desteği)
 • Wi-Fi: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac compliant
 • Bluetooth: 4.1
 • Video çıkış: 1080P'ye kadar
 • Hoparlör: Stereo
 • Bağlantı: USB Type-C / 3.5mm kulaklık girişi
 • Sensörler: İvmeölçer, jiroskop ve parlaklık sensörü
 • Batarya: 4310mAh
 • Batarya süresi:  4.5 - 9 saat arası (Oyuna göre değişiyor)
Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 27.11.2021 08:03
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.11.2021 10:22
Lite vardı tvye bağlanmıyor diye üzüldüğümden çıkar çıkmaz oledi aldım. Vallaha şimdi gene huylanacaksınız Almanyada yaşıyoz diye ama uyarayım dedimki olaki Switch varsa boşuna almayın bunu. Ben tvye takınca çok beklentim vardı pek beğenmedim. Satacam biraz altında fiyata. Almanya Tatlı Vatan over.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.11.2021 19:21
Hocam bunun mağazasında fiyatlar nasıl cihazı aldık diyelim oyunlar 600-700 tl.. Birde şunu söylim oled ekranda saatlerce oyun oynayamazsın..

-------------------------------

Arkadaşlar fiyatlar pahalı, yapacak birşey yok. Bu ürün yurt dışında 350 birim paraya satılıyor, ülkemizin gerçeği maalesef.

Pil konusuna gelirsek eski sürüm ile aynı performansa sahip.
MK Okuru
MK Okuru 21.11.2021 15:11
Bence arkadaş, oled ekranın dayanıksız olduğunu ifade etmek istedi.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.11.2021 19:55
dock'u tekrar tasarlarken en azından bir tane ekstra sd kart yuvası ekleselermiş.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.11.2021 19:45
ersin bey iyi akşamlar bu cihaz için satılan kutulu oyunları nasıl yüklücez harici portable sürücü mü gerek dvd mi blu ray mi bu soruma da cevap verirseniz her zaman ki gıbı sevınırım incleme için teşekkürler

---------------------------

Selamlar, önceki modelde olduğu gibi cihazın üst kısmında kartuş yuvası bulunuyor. Dijital almazsanız, Nintendo oyunlarını özel kartuşlarda çıkarıyor fiziksel olarak.
MK Okuru
MK Okuru 20.11.2021 15:44
çok teşekkür ederim ersin bey
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.11.2021 00:42
Sony şunun ps3-ps4 oyunlarının oynayabileceği versiyonunu yapsın, yok satar.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Nintendo Switch Oled inceleme

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×