1/4

Nintendo Wii

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Hadi Wii'leyelim
Oyun kelimesinin anlamı şimdilerde pek çoğumuza göre bilgisayarda ya da konsollarda çılgınlar gibi plastik aksam hırpalamak şeklinde anlaşılıyorsa, bunda zamanında pişpirik kağıdı üreten Nintendo diye bir firmanın payı büyüktür. 75 senesinde dünyanın ilk oyun konsolu Magnavox Odyssey’nin Japonya dağıtımcısı olarak bu iş koluna adım atan Nintendo acaba o zamanlar tarih boyunca oyun sektörünün gelişimine inanılmaz bir katkı sağlayacağının farkında mıydı? Muhtemelen öyleymiş ki iki sene sonra geliştirmeye başladığı NES (Nintendo Entertainment System) 1983 yılında Japonya’da ve sonraki yıllarda da dünyanın çeşitli yerlerinde satılmaya başlandı ve inanılmaz bir satış rakamı elde etti; bu akımı Super NES, Nintendo 64 ve Gamecube izledi ki yakın tarihi de az çok hatırlıyorsunuz.

El konsollarında Gameboy’un ardından dokunmatik kontrollerle de oyunu hissetmemizi amaçlayarak taraflı / tarafsız herkesin büyük bir çığır açtığını kabul edebileceği DS’in ardından E3 2005’te Nintendo, daha önceden sadece ismi ve hakkında çok az şey bilinen konsolu Revolution’u sergiledi. Tepkileri de hatırlamak mümkün. Sonrasının ise çok hızlı bir gelişim gösterdiğini kabul etmek lazım. En nihayetinde Wii adını alan konsolumuz gelişimini tamamlama safhasına geldi. Çıkış tarihi, fiyatı, oyunları, eskiye olan desteği ve arayüzüne kadar hakkında neredeyse her şey biliniyor. Madem öyle, bunları şimdiden paylaşalım; zira sonrasında kalan tek şey onu hissetmek olacak.

Wii = We,,, Mii = Me,,, Mii-amoto = ?

Geçtiğimiz hafta içinde Nintendo, bundan aylar önce yapılacağından söz ettiği konferansları gerçekleştirerek yeni nesil konsolun tüm detaylarından bahsetti. Wii o güne kadar oyun odaklı bir konsol olarak lanse ediliyor ve diğer özelliklerinden fazla bahsedilmiyordu; konferanslar bunun eksik bir tanımlama olduğunu gözler önüne serdi. Buna göre Wii’nin basit kontrolleri sadece oyunları daha etkileyici ve eğlenceli kılmaktan öteye geçerek, Nintendo’nun evdeki tüm aileye ulaşmasını kolaylaştırır cinsten olacak. Başlıca kontrolörümüz olan Wii-mote’un ekran üzerindeki etkileşimi, konferanstaki sunuma bakıldığında oldukça rahat görünüyor. Wii Sports dahilindeki oyunlardan olan bowlingde kontrolörü tıpkı topu kavrarmışçasına kaldırıp geriye çekiyorsunuz ve bıraktığınızda top gerçekçi bir şekilde lobutlara çarpıyor. Wii-mote’u tutuşunuza göre falso verme imkanınız da var. Keza oyunun içeriğindeki yeni duyurulan boks oyununu oynarken de Nunchaku ile birlikte boşluğa yumruklar sallayıp duracağız, gard almak içinse kollarımızı kaldırmamız gerekecek. Oyunlardaki ve Wii’nin arayüzündeki kullanım baz alındığında ise oyuncu ile grafikler arasındaki senkronun fazla gecikme oluşturmadığını fark etmek mümkün. Wii-mote’un kontrollerindeki karmaşık olmayan yapı, onu her yaştan insanın kullanmasına olanak tanıyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×