No One Lives Forever 2:A Spy in H.A.R.M.s Way

Emre Ede
Emre Ede 3.06.2010 - 12:31
İşte bu yılın ön çok konuşulacak oyunlarından biri.
Platformlar PC
No One Lives Forever 2:A Spy in H.A.R.M.s Way
  • Yapımcı - Yayıncı Monolith - Sierra Studios
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 89
Artılar -
Eksiler -

Orjinal oyunda olduğu gibi No One Lives Forever 2 (NOFL2) 1960’lı yıllar civarında geçiyor. Sahnede yeni bir direktör olmasına rağmen H.A.R.M.’ın yeni “Omega Projesi” eskisini aratmayacak nitelikte.
Japonya’da geçen birkaç açılış bölümüyle A.B.D. UNITY’yi yardıma çağırır. Herhangi bir casusluk oyununda olduğu gibi NOLF2 dünyanın çeşitli bölgelerinde geçiyor. Örneğin Cate hemen Sibirya’da bir araştırma görevine gönderiliyor. Daha sonraki 15 bölümlde Hindistan, Antartica gibi bölgeleri de ziyaret etme imkanı da var. (Oyunda H.A.R.M.’ın sualtı istasyonu dahil 44 level var.) 

NOLF2 aslında FPS ile gizlenme karışımı bir oyun. Bir casus olarak işinizin büyük bir kısmı dikkat çekmemek. Cate köşelerden eğilerek etrafı kolaçan edebiliyor. Eğer düşman sizi farkederse oldukça etkili bir “gizlenme” sisteminiz var. Bu sistem sayesinde düşman sizi fark etse bile köşelere bir alet yerleştirip sanal olarak görünmez olabiliyorsunuz. Bu sayede görülmek demek görevinizin suya düştüğü anlamına gelmiyor. Daha da iyisi oyunu 10 saniyede bir save etmekten kurtuluyorsunuz. 

Cate oyun esnasında birçok yüksek teknoloji sahibi alet kullanıyor. Bunlar arasında bayıltıcı silah, maymuncuk seti, decoder, veya dişi malzemeleri olan maskara ve saç spreyi gibi şeyler var. Herhangi bir silah için bayıltıcı mermilerden tutun da güvenlik kamerası iptal edenlere kadar birçok çeşit cephane bulunabiliyor. Ayrıca öldürdüğünüz adamların cesetlerini taşıyıp ayak altından çekilmelerini sağlayabilirsiniz. Eğer bir cisim sizin çantanızda taşıdığınız birşeyle çalışıyorsa o cismin yanına gidip “action” tuşuna basmanız o cismi aktive etmeniz için yeterli oluyor. 

Bu kadar sessizlik ve gizlilik gerektiren bu oyunun müzikleri de yapay zeka tekniğiyle hazırlanmış. Siz güzel güzel gizlenirken müzik çok sessiz ve sakin. Biri sizi gördüğü zaman, siz kaçarken veya çatışmada iken müzik sesi ve tarzı değişiyor. İtiraf etmeliyim böyle dinamik ve ustaca hazırlanmış ses sistemini ilk defa böyle bir oyunda görüyorum. 

Tabii ki bazen düşmanla çatışmak gerekecek. Bu tarz durumlar için NOLF2 bir aksyon oyunundan beklenen birçok şeyi sağlıyor. Düşmanın yapay zekası da fena değil. Bir kısmı sizin üzerinize dalış yaparken bir kısmı da köşelere geçip savunma pozisyonunu koruyor. Seviye yükseldikçe, düşmanın zekasında da artışlar görüleviliyor. Daha yüksek seviyelerde ise alarmı çalıştırmak başınıza epey dert açabilir. Bu arada kullanılabilecek bazı ilginç şeyler de var; AK-47 için fosforlu mermiler, patlayıcı arbalet okları ya da gülme veya bayıltma gazı içeren el bombaları bunlara bir kaç örnek. 

NOLF2’yi etkileyici kılan şeylerden biri de parça bişleştirme kısmı. Nerdeyse her bölümde oyunun ana temasıyla ilgili bir parça var. Başka parçalar da var. Örneğin birinci bölümde teldeki elektriği kesmek istiyorsunuz ama bunu yapmayı ancak üçüncü bölümdeki bir parçayı aldıktan sonra yapabiliyorsunuz. Çok ender olarak parçaları birleştirmekte zorlanabilirsiniz. Örneğin ben pil bulabilmek için 20 dakika boyunca ortalıkta dolanmıştım. Neyse ki bu tarz şeyler oyunda fazla değil.

Bir diğer yenilik beden tarama kısmı. Ölmüş bir kişinin üstünü şöyle bir arayabilirsiniz ve bulduğunuz şeyler de ona göre olur. Ama zamanınızı verip iyi bir arama yapmanız, size sürpriz sonuçlar doğurabilir. Bir değişiklik daha; NOLF2’de Cate’i geliştirebiliyorsunuz. Görev bitirdikçe, size puanlar veriliyor. Bu puanları stamina, stealth gibi 8 ayrı kategoride değerlendirebilirsiniz. Hepsinin kendine göre sonuçları var. Bir kısmı sizin sağlığınızı ve armor unuzu güçlendirirken, bir kısmı daha iyi silah kullanmayı veya daha hızlı arama yapmayı sağlar. Bonus görevler oyunda çeşitli yerlere serpiştirilmiş. Bu bonus görevlerle statlarınızı hızlı bir biçimde arttırabilirsiniz. Benim oynadığım oyunun ortalarına doğru armor o kadar yükseldi ki ölmeme için çok ciddi bir yükseklikten düşmem gerekiyordu. 

Genel olarak bakacak olursak NOLF2 oldukça iyi bir oyun. Grafikler güzel. Sizi bilgisayar başına bağlayabilecek nitelikte. Tek sorunu gerçekten iyi bir sistem gerektiriyor olması. Ortalama bir PC niz varsa sizi arada bir kudurtabilir ama gene de oynanamaz değil.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 16.09.2021 13:13
Kalan Karakter : 300 Gönder
No One Lives Forever 2:A Spy in H.A.R.M.s Way

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×