NVIDIA RTX Voice, gürültü engellemenin yeni yolu

Berat Darıcı
Berat Darıcı 19.04.2020 - 13:55
NVIDIA RTX Voice, klavye seslerine ve arka plan gürültüsünden dolayı ortaya çıkan rahatsızlıklara yapay zeka yardımı ile çözüm getiriyor.

Nvidia, yayıncılara, sesli sohbetleri sık sık yapanlara ya da youtuberlara desteği kesmiyor. Yayıncılar için Nvidia NVENC H.264(new) video kodlayıcı özelliği ile ekran kartları üzerinden daha kaliteli ve performanslı yayın yapılmasına izin veren firma şimdi de elini sese attı. NVIDIA RTX Voice ortaya çıktı!

NVIDIA RTX Voice, klavye seslerinin ya da ortam gürültüsünün önüne geçmeyi hedefliyor. Elbette bu özelliği aktif etmenin donanımınız üzerinde negatif bir etkisi azda olsa olacak. AI ile geliştirilen eklenti NVIDIA RTX GPU çözümlerinden güç almakta. Yani örnek vermek gerekirse GTX 1060 ile bu özellikten faydalanamıyorsunuz. Artık pek çok insanın kendi çapında da olsa yayın açtığını ya da video çekip yüklediğini düşünürsek bu tarz hareketler firmanın elini güçlendirecektir.

Yüksek ortam seslerini ya da arka plan gürültüsünü bastırabilen eklenti sesin daha kolay anlaşılması konusunda da yardımcı olmakta. Beta sürümünde olan RTX Voice, NVIDIA GeForce veya Quadro RTX grafik kartlarına ihtiyaç duymakta. Yazılımı kullanmak için 410.18 veya daha yeni bir sürücüye ihtiyacınız var. Ayrıca Windows 10 kullanmak zorundasınız.

NVIDIA RTX Voice, gürültü engellemenin yeni yolu

Geçtiğimiz haftalarda Krisp tarafından sağlanan gürültü engelleme özelliğini teste sokan Discord, genel anlamda oyuncular tarafından pek başarılı bulunmamıştı. NVIDIA RTX Voice'i test etme şansına henüz ulaşamadım. Lütfen eğer test ederseniz yorumda bulunmayı unutmayın.

RTX Voice'in nasıl kullanılacağı ile ilgili ayarlar detaylı olarak neredeyse tüm yayın programları için anlatılmış durumda. COVID-19 yüzünden RTX 3000 serisi ekran kartlarının tanıtımını geciktiren firma, yeni nesil GPU çözümlerini ne zaman tanıtacağı konusunda hâlâ bir açıklama yapmış değil. Oyun konsollarına getirilen zamdan sonra oyuncular için oyun oynamak bir adım daha uzaklaşmışken dolarında sürekli olarak yükselmeye devam etmesi ve dünya genelinde yaşanan ekonomik krizin bir süre daha devam edecek olması neredeyse her alanda yeni sıkıntılar doğuruyor.

Nvidia RTX Voice'i buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Daha fazla detaya ise buradan ulaşabilirsiniz. Eklentinin desteklediği uygulamalara ise aşağıdan bakabilirsiniz. Yüksek mikrofon ücretlerinden Nvidia'nın sizi kurtarması dileği ile!

NVIDIA RTX Voice tarafından desteklenen uygulamalar

  • Discord
  • OBS Studio
  • XSplit Broadcaster
  • Twitch Studio
  • WebEx
  • Zoom
  • Slack
  • Skype
  • Google Chrome

Yorumlar 11
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2021 10:05
Kalan Karakter : 300 Gönder
Spider_hip
Spider_hip 20.04.2020 13:17
Şu anda Rx 580 sahibiyim. Uzun süre gayet güzel de götürdü. F/p olarak hala daha bence amd ekran kartları daha iyi ama render işleri, teknoloji işlerinde nvidia gereksinimi ister istemez doğuruyor. Bu sebeple bir daha ki upgrade de bende rtx tercih edeceğim gibi duruyor.
MK Okuru
MK Okuru 21.04.2020 12:46
Amd kartlar daha mı iyi? Amd önce kartlarına düzenli sürücü çıkartsın. İki ayda bir driver çıkarmak nedir?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.04.2020 20:47
rtx 2060 aldim, gayet akici. Adamlar yapiyor yahu.
4K monitörü de aldigim zaman her sey tamam.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.04.2020 14:54
Gürültü engelleme konusunda oldukça başarılı. Klavye ve mouse sesi hiç gelmiyor. Fakat modern warfare oyununda alt tab yaptığın vakit tekrar oyuna dönmüyor. Şimdilik gördüğüm tek hatası bu.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.04.2020 12:39
Sesi çok az bozuyor ama baya başarılı şekilde gürültüyü engelliyor.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bilgekhan
Bilgekhan 19.04.2020 18:35
RTX'i olmayan ölsün zaten.
MK Okuru
MK Okuru 20.04.2020 02:16
Pampa bilirsin, bu dünya zenginlerin dünyası ;) Bu arada kendi yatımda kızlarla birlikteyim. Parti yapıyoruz. Sana selam söylüyorlar ;) Şu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olmasa, her şey çok daha güzel olacak. Show must go on pampa! Party never ends ;)
MK Okuru
MK Okuru 20.04.2020 01:42
Yoksa nasıl sattıracaklar ki. Böyle böyle al beni isteği uyandırmaya çalışıyorlar işte.
MK Okuru
MK Okuru 19.04.2020 19:45
Aboovv o nasıl laf kardeş.
Kalan Karakter : 300 Gönder
NVIDIA RTX Voice, gürültü engellemenin yeni yolu

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×