1/2

Obscure

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
'Lise hayatım cehennem gibiydi' diyorsanız; Leafmore Lisesi'nden bihabersiniz demektir.
Platformlar XBox
Obscure
  • Yapımcı - Yayıncı Hydravision Entertainment - Microids
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 69
Artılar Birden fazla karakteri kontrol edebilme. Shannon'ın mini eteği.
Eksiler Sıradan senaryo. Kolayca alt edilebilen düşmanlar. Çok nadir bulmacalar, tekdüze ve hemen biten bir oyun.

Tıpkı diğer liseler gibi Leafmore Lisesi de, soğuk duvarları ve geçimsiz öğretmenleri ile gençliklerinin baharındaki lise öğrencileri için sinir harbi yaşadıkları kamu kuruluşlarının başında geliyordu. Dersler ve sınavlar bir kenara dursun, en popüler kızları tavlamayı görev bilen sporcu delikanlıların hayatını zindana çeviren sınav dönemi bu sene hiç olmadığı kadar çetin geçecektir. Solgun ve bakımsız duvarları ile 17.yy’dan kalma görüntüsüne oldukça sadık kalan Leafmore Lisesi’nin loş koridorlarında duyulan çığlık sesleri, gelecek korku dolu anların ilk habercisi oldu. Kaybolan arkadaşlarını bulabilmek için gözlerini karartan gençler; Kenny, Ashley, Stan ve Josh hiç bilmedikleri ve hiçbir zamanda bilmek istemeyecekleri bir lanetin sır perdesini aralarken, cehennem kaçkını yaratıklarla boğuşarak, hayatlarının en kötü gecesini yaşayacaklar...

Kemerlerinizi bağlayın bir saatlik korku maceramız başlıyor.

“Korku oyunu” denilince aklınıza hangi isimler gelir? Resident Evil, Alone in the Dark ve Silent Hill en başta sayılacak olanlardandır herhalde. Bu oyunların birbirinden ayrılan çok keskin yanları olmasına rağmen aslında temelde hep aynı sistem benimsenir. Silah edin, yaratıkları öldür, iri olanlardan kaç, bir iki bulmaca çöz, oyunu bitir. Bu teknik hem oyun yapımcıları hem de oyuncular tarafından yıllardır o kadar benimsenmiştir ki; oyun yapanlar kısa sürede benzerlerini peş peşe piyasaya sürerler, oyuncular ise karbon kağıdına konmuş kadar benzer yapıdaki bulmacaları kısa sürede çözer, oyunu yiyip bitirir, yenilerini beklemeye koyulurlar. İyi ve kaliteli bir senaryo ile birleşmedikten sonra piyasada asla yer bulamayacak olan bu tarzın, Resident Evil ve Silent Hill’in tekelinde olduğu su götürmez bir gerçektir. Yeni çıkacak ve piyasada söz sahibi olacak olan oyunun mutlaka devrimsel nitelikte bir yenilik sunması gerekir ki bu iki büyük devi altedebilsin.

Bu kadar laf kalabalığının ardından bahsi geçecek olan oyunumuza dönelim; Obscure. Başlangıçta kısaca değindiğim gibi; okullarında kapana kısılan ve kayıp olan arkadaşlarını aramaya koyulan bir grup gencin, yaratıklara ve lanetli okullarına karşı verdikleri mücadeleyi anlatan bir korku oyunu. Abileri RE ve SH gibi kaliteli bir senaryoya sahip olmasa da birden fazla karakter kullanabilme özelliği ile türüne biraz yenilik katan oyun, başlangıçtaki filmvari bir anlatılışın ardından tek düze ilerleyen ve birbirini tekrarlayan aksiyon sahneleri ile akılda kalıcı önemli dakikalar sunmuyor. Karakteri arkasından takip eden kamera açısı ile Silent Hill’e, aniden ortaya fırlayan yaratıkları ile Resident Evil’a benzeyen oyun, aynı anda birden fazla karakter kullanmamıza imkân tanıyarak, The Thing oyununu anımsatıyor.

Kankim olmadan asla!

Kontrol edebileceğimiz beş arkadaşımızdan ve yapabileceklerimizden biraz bahsedelim. Oyuna başladığımız anda kendimizi üç genci kontrol edebilir halde buluyoruz. Ancak yol boyunca bunlardan sadece ikisini ilerletebiliyoruz. Şöyle ki; kontrol altına aldığımız esas karakterimizin haricinde bir tanede yanımızda dolaştırdığımız, bize yardım eden ve istediğimiz anda kontrolümüze geçirebileceğimiz bir yardımcımız oluyor. Diğer karakterler ise bıraktığımız odada (yani buluşma noktasında) bizi bekliyorlar. Yanımızda bizimle birlikte gelen arkadaşımız odada düşman gördü mü; ateş ediyor, yaratıklar tarafından yakalanırsak bize yardım ediyor. Elbette aynı şeyleri bizim de yapmamız gerekiyor. Aksi taktirde arkadaşımız ölürse, yaratıklarla tek başımıza mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bahsi geçen dört karakter içinden hangilerini kontrol etmek istediğimizi ise özelliklerine göre belirliyoruz. Josh; odada kullanılabilecek bir cisim kalıp kalmadığını hissedebiliyor, Stan kilitli kapıları kolayca açabiliyor, Shannon oyunun gidişatı ile ilgili ipuçları veriyor, Ashley silahı ile seri atışlar yapabiliyor ve son olarak Kenny hızlı koşabiliyor. Oyunu oynayış tarzımıza göre bu karakterleden ikisini seçip ilerliyoruz. Eğer kontrol alındaki karakterlerimizden biri ölürse oyun sona ermiyor, buluşma noktasına gidip diğer arkadaşımızı yanımıza alabiliyoruz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×