Obscure

Ömer Hakan Şimşek
Ömer Hakan Şimşek 3.06.2010 - 12:31
Okul yıllarınıza geri dönmeye ve korkmaya hazır mısınız?
Platformlar PC
Obscure
  • Yapımcı - Yayıncı - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 68
Artılar Oldukça iyi ses ve müzikler. Atmosferi tamamlayan grafikler. Başarılı diyebileceğimiz senaryo.
Eksiler Sorunlu kamera açıları. Oynanışı zorlaştıran kontroller. Tam uygulanamamış yeni fikirler.
Gençlerin yaşadıkları korku teması Hollywood’un sevdiği konulardan biridir. Hatta geçtiğimiz senelerde Yeşilçam bile bu temayı kullandı. Senaryo aşağı yukarı aynıdır. 3-5 kişiden oluşan ve birbirleriyle arkadaş olan genç bir grup vardır. Başlarına ilginç bir olay gelir ve kendilerini bir anda dehşetin içinde buluverirler. Hem canlarını kurtarmaya, hem de olayları çözmeye çalışırlarken mutlaka aralarından birkaçı ölür. Filmin sonunda ise hiç kimsenin beklemediği şaşırtıcı gelişmeler yaşanır ve film bu şokla biter.

Obscure’da bu temayı kullanan bir oyun. Kenny okulda basketbol oynadıktan sonra üstünü değişmek için soyunma odasına girer ve çantasını çaldırır. Hırsızı yakalamak için peşinden giden Kenny ortadan kaybolur. Ertesi gün onu merak eden üç arkadaşı ders bitiminde okulda kalırlar ve Kenny’i aramaya başlarlar. Sınav notlarını değiştirmek için okulda bulunan Josh’un da aralarına katılmasıyla macera başlar.

Aramızdan bazıları ölecek...

Buraya kadar diğer oyunlara benzese de Obscure’u benzerlerinden ayıran yenilikleri var. Normal oyunlarda karakterinizi kaybettiğinizde oyun biter ve save noktasından geri dönmek zorunda kalırsınız. Obscure’da ise aynı filmlerdeki gibi, karakterlerinizden bazılarını oyun içinde kaybedip geri kalanlarla yola devam edebiliyorsunuz. Ayrıca her karakterinizin değişik yetenekleri var. Kimi kilitleri açabilirken, kimisi daha seri ateş edebiliyor. İstediğiniz zaman oynadığınız karakteri değiştirerek bu yeteneklerinizi kullanabiliyorsunuz. Değişik yetenekli karakterler güzel bir fikir olsa da oynanışa pek etkisi yok. Özellikler sizi taktik uygulamaya veya çözüm aramaya yönlendiremeyecek kadar etkisiz. Dövüş yeteneği olan oyuncuların daha fazla işe yarıyor. Diğer özelliklere nerdeyse ihtiyaç duymuyorsunuz.

Oyundaki yaratıklar etrafa siyah bir aura yayıyor. Varlıklarını etrafı sarmaşık gibi kaplayan bu auradan anlayabiliyorsunuz. Karanlığın dostu olan bu yaratıkların en büyük düşmanı ise güçlü bir aydınlık. Etrafta ki pencereleri kırarak veya el fenerleri ile bu yaratıkları öldürebiliyorsunuz. Bu oynanışa getirilen hoş bir yenilik ama aura için aynı şeyi söylemek zor. Öyle ki auradan dolayı size saldıran yaratığın nerde olduğu, ölüp ölmediğini bile anlayamıyorsunuz.

Kameraman beni çek!

Obscure oldukça iyi bir grafik motoruna oldukça iyi grafiklere sahip olduğu halde sabit kamera açısı kullanıyor. Bu tarz oyunlarda gerçekçiliği artırmak için önceden render edilmiş arka planlar kullanılır ve mecburen sabit kamera açısı tercih edilir. Obscure zorunlu olmadığı halde bu kurala uymak için bu yöntemi tercih etmiş. Kamera kontrolü iyi olsa belki çok göze batmayacak bir şey bu ama Obscure bunu başaramıyor. Kamera bazen detayları göremeyeceğiniz kadar uzaklaşırken bazen de oldukça yaklaşıyor. Kamera kontrolünün dengesizliği, oyunun hiçbir yerinde mouse kullanılmaması ve auradan dolayı etrafı net görememekle birleşince oynanış oldukça problemli bir hale geliyor.

Otomatik nişan alma özelliğinden dolayı mouseun olmaması bir eksiklik sayılmayabilir. Ama zor oynayış, klavyenin hızının yeterli olmaması keşke mouse olsaydı dedirtiyor. Oyuna eklenen ve oldukça zevkli olabilecekken becerilememiş bir diğer özellik iki kişinin ayrı karakterleri kontrol ederek beraber oynaması (co-op modu). Oyunda ağ desteği mevcut değil. Sadece gamepad destekleniyor. Eğer gamepadiniz yoksa aynı klavye üstünde iki kişi oynamak zorundasınız ki bu hiç kolay bir iş değil.

Güzel tarafı yok mu peki?

Grafikler ve çevre tasarımı oldukça iyi. Hem iç mekanlar hem de dış mekanlar atmosferi tamamlıyorlar. Hemen hemen her nesneyle etkileşime girebiliyorsunuz. Oynanışı etkilemese de gerçekçiliği oldukça artırıyor. Kullanılan harita sistemi de oldukça başarılı. Alanların büyük olmasına rağmen nerede olduğunuzu ve nereye gideceğinizi kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Ses ve özellikle müzikler ise oyunun en başarılı tarafı. Sesler sizi sık sık yerinizden sıçratırken duruma uygun çalan müzikler ortamı pekiştiriyor. Yer yer karakterler arasında yaşanan konuşmalar da oldukça hoş.

Sonuç olarak Obscure güzel ve yeni fikirler getiren fakat bunları hakkıyla uygulayamayan bir oyun. Üstünde biraz daha uğraşılsa oldukça başarılı bir oyun olabilirmiş. Bu tarz oyunları daha önce oynamamış veya türü sevmeyen oyuncuların vakitlerini başka oyunlarda geçirmeleri daha mantıklı. Eğer korku oyunlarının sıkı bir takipçisi iseniz bir göz atabilirsiniz.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 23.09.2021 21:59
Kalan Karakter : 300 Gönder
Obscure

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×