1/3

Oddworld Stranger's Wrath

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Oddworld evreninde kelle avcısı olmak.
Platformlar XBox
Oddworld Stranger's Wrath
  • Yapımcı - Yayıncı Oddworld Inhabitants - Electronic Arts
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 89
Artılar Müthiş grafikler, başarılı seslendirmeler, rahat kontroller. Eşsiz bir dünya ve herbiri ince detayına kadar tasarlanmış yaratıklar. Canlı-mermiler!
Eksiler Yaratıkları öldürmeyi bir kere ezberlediniz mi hep aynı taktiği uygulamak yeterli. Yarı ölümsüz olmak oyunu biraz kolaylaştırıyor. Bossları canlı yakalamak her zaman kolay değil.

Kocaman, patlak gözlerinde nahoş bakışlara sahip yaratılar. Genel IQ seviyesinin onlar basamağı 6’dan büyük sayıya asla ulaşamamış bu yaratıkların oluşturduğu, kendilerine yol gösterecek kişiyi bekleyen topluluklar. Çılgın olayların kol gezdiği çöl topraklarında hayatta kalmaya çalışan bu toplulukların, bir arada yaşamaya çalıştığı garip bir dünya. Oddworld’e hoş geldiniz!

PC ya da konsol oyuncusu olun hiç fark etmez, eğer Oddworld hakkında biraz bilginiz varsa ya da yukarıdaki tanımdan en ufak bir şey dahi anladıysanız, Oddworld evreninin nasıl bir yer olduğunu tahmin edeceksinizdir. Çılgınlıkların kol gezdiği dünyalarda adventure türünde sayısız örneği olan, bulmacalarla süslü Oddworld, pek oyuncu için vazgeçilmezler arasına girmiştir. Tüm oyun platformlarına defalarca farklı örneği sürülen Oddworld’ün en büyük yükselişi ise Xbox konsolunun piyasada kendini ilan etmesiyle gerçekleşti. Oddworld: Munch's Oddysee isimli puzzle, Xbox’ın HALO ile birlikte ilk oyunlarından olduğu için, zorunlu olarak büyük ilgi ile karşılandı. Birbiri ardına dizilmiş sayısız ekranlarda, garip bulmacaları çözmeye çalıştığımız oyun 3 boyutlu olması ile de büyük yankı uyandırmıştı. Son derece enteresan konusu ve gözleri tersine çevirecek kadar kaliteli hazırlanmış videoları ise görenleri sarsacak nitelikteydi.

Yine de Oddworld’ün tek sorunu hep bulmaca üzerine kurulu olmasıydı. Sadece Xbox sahipleri değil, genç nesil tüm oyuncular, daha hareketli, daha canlı, hatta daha kanlı oyunlar istiyordu. Bulmaca çözmek ve bir sonraki mükemmel videoyu izlemek için aynı yerleri onlarca kez dolaşmak açıkçası kimsenin işine gelmiyordu. Yapımcılar bizlerin sesini mi duydu, yoksa yeni yayıncıları Electronic Arts mı baskı uyguladı bilemiyoruz, ama Oddworld’ün son oyunu Stranger’s Wrath tam beklentilerin karşılığı olarak son derece hareketli ve son derece eğlenceli bir FPS olarak karşımıza çıkıverdi.

Oddworld’ün Vahşi Batı versiyonu

Stranger’s Wrath’in yaratık çeşitliliği ve mekan tasarımları aynı olmasa, diğer Oddworld oyunları ile neredeyse hiç alakası yok diyebiliriz. Ancak şu gerçek ki; Stranger’s Wrath eşi görülmemiş özelliklere sahip bir FPS. Neden mi? Çünkü bu oyunda kullanacağınız mermileri toplamak için öncelikle avlamanız, Western filmlerinde olduğu gibi para ödülü konmuş yaratıkları yakalamak için tuzaklar kurmanız, iyileşmek için sağlık paketi kullanmak yerine kendinizi tokatlamanız, yeri geldiğinde 3. kişi yeri geldiğinde first person moda geçmeniz gereken, bol hareket ve eğlence içeren eşsiz bir oyun.

DVD’yi konsola yerleştirip Oddworld klasiği mükemmel video’yu izledikten sonra ilk dikkatinizi çekecek unsur hiç şüphe yok ki; “Vahşi Batı” konsepti olacaktır. Baş kahramanımız Clint Eastwood görünümünde kelle avcısı. Tüm oyun boyunca başına ödül konan yaratıkları avlamaya son derece meraklı bir kişi. Düşmanlarını alt etmek için ise iki tip yol izliyor: Birincisi, yumruklarını konuşturmak. İkincisi (ve oyunun en eğlenceli yanı), tüm mermileri Oddworld evrenine mahsus, canlı hayvanlardan oluşan silahını kullanmak. Yakalıdığı düşmanları ister canlı isterse de ölü olarak görevlilere teslim ederek para kazanmaya çalışıyor. Gücü azaldığında kendini tokatlıyor ve kendine geliyor. Yani Stranger’s Wrath’de şaşırmayacağınız tek bir an bile yok.

Mermiler canlı canlı

Herkesin merak ettiği ve oynayanların da çok büyük zevk aldığı “canlı-mermi” kullanan silahı biraz daha açalım. Elimize bağlı olan bir yayımız var ve bu yaya çevrede bulduğumuz yaratıkları koyuyor, düşanımıza fırlatıyoruz. Bahsettiğim mermiler; düşmanı ağı ile saran örümcek, düşmanı parçalayacak kadar güçlü dişleri olan top biçimli tüylü yaratık, rakiplerimizin ilgisini farklı yöne çekmek için fırlatacağımız sincap tipli geveze yaratık, çarptığı yere elektrik şoku verek ateş böceği ve bunlar gibi pek çok hayvandan oluşuyor. Her mermiyi elde edişimiz anında oyun bize nasıl kullanacağımıza dair bilgi ve düşmanı tuzağa düşürmek için ipucu veriyor. Daha sonraki bölümlerde ise her şey sizin hayal gücünüze bağlı. İster düşmanın arasına dalıp herkese elektrik şoku böceğini fırlatın, isterseniz çalıların arasına saklanıp geveze sincabını fırlatarak ilgilerini farklı yöne çekip onları tuzağa düşürün.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×