Onimusha: Warlords

Emir Ataç
Emir Ataç 3.06.2010 - 12:31
1560 yılında, kaos içindeki karanlık Japonya'da geçen müthiş bir macera
Platformlar PlayStation 2
Onimusha: Warlords
  • Yapımcı - Yayıncı Capcom - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 85
Artılar -
Eksiler -

Samuray Kılıcı’nın

Capcom, Resident Evil ve Dino Crisis serileri ile PlayStation'da çok büyük bir başarı sağlamıştı. Capcom'un PlayStation 2'deki ilk oyunlarından biri olan Onimusha‘da Capcom'ın yine o bildiğimiz kalitedeki oyunlarından bir tanesi... 

Oyunumuz 1560 yılında kaos içindeki karanlık Japonya‘da geçmekte. Biz ise bu büyü ve savaş ortamında kaçırılan Prenses‘i kurtarmaya çalışan samuray Samanosuke‘yi kontrol ediyoruz. Oyun render edilmiş arka planları ve kamera açılarıyla bilindik Capcom tarzını korumuş. Resident Evil ile belli noktalar üzerinde benzerlikler taşıyan Onimusha‘da oyun boyunca kılıçla savaşıyorsunuz. Şimşek, ateş ve rüzgar ( Pokemon ‘la ilgisi yok : ) kılıçlarının yanında çoğu zaman işinizi görecek bir de ok bulunmakta, ama asıl önemlisi kolunuzda bulunan Soul Absorber. Bununla, öldürdüğünüz yaratıkların ruhunu çalıp, sağlık veren ve düşmanlara daha etkili vuruşlar yapmanızı sağlayan mana gücü elde edebiliyorsunuz. Bunları toplamaya özen gösterin çünkü başka şekilde sağlığınızı yükseltemezsiniz. Elinizi de çabuk tutmazsanız, kayboluyorlar...

Oyun sırasında her türden yaratıkla karşılaşacaksınız. En tehlikelileri baltalı ve oklu olanlar. Dikkat etmeniz gereken bir diğer düşman ise, oyun boyunca her yerden atlayıp, çıkabilen Kambur Ninjalar. Yaratıklara karşı değişik saldırı ve savunma şekilleri bulunmakta. 180 derecelik dönüş, tekme, bıçak atma, guard alma ve düşmanınız yere düştüğünde kılıcı kalbe saplama gibi... Baltası ve oku olanların tehlikeli olmasının nedeni ise savunma yapamamanız. Ayrıca oyunda ilerledikçe farklı mekanlara ait gelişmiş yaratıklarla da savaşmak zorunda kalıyor olmanız işinizi daha da zorlaştırıyor...

Japon Birlik ve Güçlerine

Oyunda ilerki bölümlere geçmenizi sağlayacak en büyük yardımcınız ise Magic Mirrorlar olacak. Buradan oyunu save edebilirsiniz. Üzerinde sülük gibi, büyük yuvarlak maddeler bulunan bölüm kapılarını açmak için Magic Mirrorlar‘dan kılıçlarınızı ‘’enchange’’ etmeniz gerekiyor. Kılıcınızı enchange etmeye yetecek kadar ruhunuz yoksa diğer bölüme geçemiyorsunuz. Ama bu oyunu bırakmanızı değil kafa avına çıkmanızı gerektirecek. Oyunda zor ve kolay olmak üzere her türlü puzzle var. Zor bulmacalardan fazla yok ama olanları da çözmek için epey kasmak gerekiyor. Bunların dışında, oyun sırasında bir çok puzzle ve tip box‘a rastlayacaksınız. Bunları çözmek zorunda değilsiniz, ama kimi zaman içlerinden oyunda ilerlemenize yarayacak nesneler ve ipuçları çıkabiliyor. Bunun dışında ölmüş askerlerin ruhlarıyla da konuşarak önemli bilgiler toplayabilirsiniz.

Gelelim grafiklere; oyun mükemmel çizilmiş ve çok fazla detaya sahip, önceden render edilmiş arka planlardan oluşmakta. Capcom‘un kendine özgü sivri ve ürkütücü çizimi zamanın Japonya‘sında olduğunuzu hissettiriyor. Oyundaki mekanlar genellikle zindan ve şatolardan oluşuyor. Buralarda gezinirken Kaplan ve Ejderha filmini anımsamıyor da değilim hani. Unutmadan, oyun içindeki arka planlar interaktif olup bazı kapıları veya kolları saklıyor. Etrafınıza dikkatlice bakmayı ihmal etmeyin !!

Direnişi

Müziklerin içinde bulunan Japon Soundtrack'lari grafikle bütünleşip o atmosferi yaşamanızı sağlıyor. Müziklerin Japon Flarmoni Orkestrası’nca hazırlanmış olması kaliteyi yükselten başka bir unsur. Ses efektleri de yine müzikler gibi mükemmel. Özellikle şimşek ve rüzgar sesleri çok başarılı. Ama oyunun Dolby Digital‘i desteklememesi bir eksiklik. PlayStation2’de çok fazla karşılaşılan Allising sorunu da büyük ölçüde ortadan kaldırılmış. Ekran ne kadar kalabalık olsa da oyunda yavaşlama olmuyor. Bunların yanında oyunun bir kaç görüntü hatası var ama onları da göz ardı edebilirsiniz.

Açıkçası Onimusha: Warlords piyasada bulunan bir çok aksiyon ve macera oyunundan daha üstün. Bu türden hoşlanıyorsanız Onimusha kesinlikle denenmesi gereken bir oyun.

Yorumlar 8
MK Okuru
MK Okuru 6.02.2023 22:23
Kalan Karakter : 300 Gönder
Onimusha: Warlords

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×