1/2

Online oyun ipuçları

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Online oyunlar için tiyolar
OGAME’de savunma yapmak


İnternet üzerinden milyonlarca kullanıcının bir arada oynadığı savaş çılgınlığı Ogame’de, en çok merak edilen konuların başında gelen savunmaya dair bazı ipuçlarını sizinle paylaşmayı uygun gördük. Öncelikle şunu bilmek gerekir ki, Ogame’de 'en iyi savunma' diye bir şey kesinlikle yoktur. Mutlaka her savunma er ya da geç yıkılır. Bu yüzden savunmanız iyiyken bile hammaddelerinizi biriktirmeyip harcamalı ve gemilerinizi farklı bölgelere transfer etmelisiniz. Her ne olursa olsun iyi bir savunma sizi tam anlamıyla koruyamasa bile, en azından kolay hedef olma durumundan çıkarır. İyi savunmanın mantığı, rakibin kaybının kazancından daha çok olması için çalışır ki, böyle bir durumda saldırıya uğramazsınız. Dolayısıyla savunmayı mantıklı kurmanız gerekir. Mesela, ele geçirilecek hammadde içermeyen bir gezegende savunmaya da gerek yoktur. Üstünde çok fazla hammadde bulunan bir gezegenin savunması ise ona uygun düzeyde olmalıdır, saldıran rakibin kaybı yüksek olabilsin ki, o da bunu öngöreceği için saldırmasın.

Yakalayıcılar ve Atıcılar olmak üzere iki adet savunma aracı türü var. Yakalayıcıların amacı gelen saldırıların değerli cisimlere gitmesi yerine kendi üzerine çekmektir. Sistem savaş hedefleri rasgele seçtiğinden, birden fazla yakalayıcı oluşturmak akıllıca olacaktır. Atıcılar rakibin birimlerini yok etmeye yarar. Plazma Atıcılar en uygun olanlardandır. İyon Topları ve Ağır Lazer Topları ise başlangıç için gayet uygundur. Son olarak belirtmek gerekir ki, Ogame’de başarılı olmanın en büyük sırrı, sıklıkla online olmaktır. Savunmanız ne kadar güçlü olursa olsun uzun süre boyunca hiç giriş yapmazsanız, mutlaka kaynaklarınızın tükendiğine, filolarınızın yok olduğuna şahit olacaksınız. Eğer Ogame’de başarılı olmak istiyorsanız, her gün mutlaka online olmaya çalışın.

www.ogame.com.tr

Yeni başlayanlar için Travian

Tıpkı Ogame gibi dünya çapında bir online oyun çılgınlığı olan Travian’a yeni başlayanlar için ilgi çekici birkaç ipucunu açıklamaya çalışacağız. Travian, yavaş ilerleyen bir oyun olduğu için, çok güçlü olup düşmanları kolayca alt etmek istiyorsanız, sabretmek zorundasınız. İyi bir ekonomi en az 2 ayda oluşmaktadır, bunu sakın unutmayın. Kendinize uzun süreli bir hedef belirlemelisiniz. Bu süreç içinde saldırı alsanız da amacınızdan şaşmamalısınız. İlk haftalarda kesinlikle saldırıyı düşünmeyin ve büyümeye devam edin. Ancak bu şekilde büyük rakiplerinizi yakalama yolunda ilerleyebilirsiniz. Çok geniş bir insan topluluğuna sahip olduğu için pek çok kışkırtıcı mesaj alacaksınız. Soğukkanlılığınızı koruyun ve tartışmalardan uzak durmaya çalışın. Bu tip psikolojik saldırılardan korunmanın en kolay yolu arkadaş edinmek ya da var olan birliklere katılmaktır.

Ana hatlarıyla bir kural zinciri düzenlersek: Kaynaklarınızı sadece üretimleri artırmak için kullanın. Bir bina yapacaksanız, saatlik üretiminizle gideri karşılayabileceğinizden emin olun. Büyümenize yardım edeceğinden eminseniz bina yapın. Defans gücünüzü belirlerken size saldıranların yağma sonucunda kâra geçemeyeceğinden emin olun. Hücum askeri üretirken, aktif olmayan ve savunması yeterli olmayan oyuncuları hedef alın.

Travian’ın ilk günlerinde hızlı ekonomik büyümeyi sağlamak için acele etmelisiniz. Her bir üretim alanı geliştirmenizde, alanın üretimlerinin artmasına rağmen tahıl üretiminin azaldığını fark edeceksiniz. Tahılın azalması baştan ilginizi çekmese de, aslında son derece kilit bir noktayı teşkil etmektedir. Çünkü seviye yükseltmek, bina yapmak veya asker üretmek için tahıla fazlasıyla ihtiyacınız var. Tahıl üretimi çok düştüğü zaman tahıl alanını yükseltmeyi ihmal etmeyin.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×