1/2

Operation Flashpoint: Dragon Rising

Barış Terun
Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Alternatif bir tarihi yaşamaya hazır olun!
Platformlar XBox 360
Operation Flashpoint: Dragon Rising
  • Yapımcı - Yayıncı CodeMasters - CodeMasters
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Simülasyon,Simülasyon
Merlin Puanı 81
Artılar Gerçekçilik, grafikler, atmosfer, çoklu oyuncu desteği
Eksiler Bazı bug'lar, ekibinizdeki elemanların sık sık tekrarlanan aptallıkları
Skira… Alaska’nın batı ucunda kendi halinde bir ada. En azından kendi halinde bir adaydı. Uluslararası ekonomik kriz, en çok Çin’i vurmuştur ve Çin, umutsuzca yeni fırsatlar aramaktadır. Bu fırsat ayağına kadar gelir. Politik ve ekonomik kaos, Çin’in dengesini bozunca, Çin her yere saldırmaya başlamış ve Rusya’nın kontrolündeki Skira’da dev bir petrol rezervi bulmuştur. Bu petrol rezervini ele geçirirse, Çin yeniden dünyanın egemen güçlerinden biri haline gelecektir. Ne var ki Rusya, elindekinden vazgeçmek niyetinde değildir. Durum iyice kötüleşir ve Çin ile Rusya sınırlara asker yığmaya başlar. Rusya, korkunç durumun farkındadır ve denize düşen yılana sarılır misali eski düşmanı Amerika Birleşik Devletleri’nden yardım ister. A.B.D bu yardım teklifini geri çevirmez, çünkü Rusya ve Çin’in savaşı, bilinen dünyanın sonunu getirecek niteliktedir. Elbette Amerika da sütten çıkmış ak kaşık değildir ve Çin’in güçlenmesini isteyecek son ülke konumundadır.

Savaşın yankıları

2005 yılında, Xbox için port olarak geliştirilen Operation Flashpoint: Elite, haklı olarak çok beğenilmişti. Yapım size alternatif bir tarihe götürüyordu. Mikael Gorbachov’dan yönetimi devralan Aleksei Guba, zalim bir liderdi ve en önemli amacı Sovyetler Birliği’ni egemen güç haline getirmektir. Neye mal olduğu da önemli değildi. Bu amaç doğrultusunda yüzlerce milyon insan ölse bile, bunlar gerekli kayıplardı. Guba’nın amacı Amerika’ya savaş açmaktı (Pek şaşırtıcı değil), ancak Guba, Amerika’yı ve müttefiklerini nükleer silahlarla yeryüzünden silmeyi hedefliyordu. Dragon Rising’te, göreceğiniz üzere yorganın gitmesiyle kavga bitmiş ve hatta Amerika ile Rusya, zorunlu müttefikler haline gelmiş. Yani alternatif bir tarihi yaşamayı sürdürüyoruz, bu da yapıma oldukça ilginç bir atmosfer katıyor.

Operation Flashpoint: Dragon Rising

Skira diye bahsettiğimiz yer, aslında gerçek dünyadaki Kiska’nın ta kendisi. Kiska, Alaska’nın batı ucunda bulunuyor. Bu yer daha önce de, Japon güçleri tarafından ele geçirilmiş kritik bir nokta. Yapımcılar, tüm Alaska’yı kopyalamışlar desek yeridir; bu da inanılması güç bir oyun alanının yaratılmasına vesile olmuş. Size şöyle anlatayım; alanı taramak helikopterle 20 dakika, arazi aracıyla 4 buçuk saat ve yürüyerek 9 saat alıyor. Ne var ki; ilk eksikliğimizle burada karşılaşıyoruz. Yapımcılar böyle bir modelleme yapmış, ama yalnızca PC versiyonlarında gezmeniz mümkün. Xbox 360 versiyonunda hayran hayran bakmak dışında bir şey yapamıyorsunuz.

Geniş topraklar

Her şeye karşın yapımda 70’den fazla silah ve 50’den fazla alan bulunuyor. Helikopter, tank ve hatta jet bile kullanmanız mümkün. Uçaksavarlar, gelişmiş makineli tüfekler ve basit tabancalar, cephaneniz de önemli yer tutuyor. Hemen hemen tüm nesnelerle sürekli bir etkileşim halindesiniz. Hemen her şeyi siper olarak kullanabiliyor ve evlerde mevzilene biliyorsunuz.

Gerçekçilik ise başka bir konu. Siz ne kadar akıllıca davranırsanız davranın, daima aptal bir arkadaşınız bulunuyor. Yani bilgisayarın yapay zekası, kelimenin tam anlamıyla yerlerde sürünüyor. Cephenin ortasındasınız, akıllıca sürünüyor ve kendisine bir siper yapıyorsunuz. Buraya kadar her şey tamam. Peki salak takım arkadaşlarınız sizinle aynı şeyi mi yapıyor sanıyorsunuz? Hayır; onlar kendilerini hedef poligonlarındaki ördek gibi sergilemekle meşgul. Yaralandıysanız, bırakın yaralı kalın. Bir şekilde iyileşirsiniz belki. Aksi takdirde ilk yardım görevliniz, tüm düşman karargahını başınıza toplayabilir.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×