1/2

Operation Flashpoint: Red River

Arda Gündüz 6.12.2010 - 14:35
Askerden önce son talim
Operation Flashpoint serisi, özellikle gerçekçi askeri dinamikleri ve bir nevi simülatör olmasıyla sevilmişti. Bazı ordu talimlerinde Operation Flashpoint’in simülatörlük özelliğinden faydalanılmış ve bu sayede dünya üzerindeki ününü arttırmıştı. Son olarak geçtiğimiz sene içerisinde Operation Flashpoint: Dragon Rising’i oynama şansına sahip olmuştuk. Şimdi yepyeni bir yapım olan Red River’ı bekliyoruz. Yeni oyun daha gerçekçi özellikler ve oynanış ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bu seferki durağımız Tacikistan ve yine kendimizi sıcak çatışmaların eşiğinde bulacağız.

Savaşın ta kendisi

Tacikistan, 90’lı yıllarda eski Sovyetler Birliği’nden ayrılmış ülkelerden bir tanesi ve başkenti de Duşanbe. Bağımsız bir devlet olmasına rağmen, mimarı yapı olarak halen eski Sovyetler’in özelliklerini taşımaya devam ediyor. Dağların arasında yer almakla birlikte, kendine has bir coğrafi yapısı var. Neden ülke hakkında bilgi verdiğimizi az çok tahmin etmişsinizdir. Operation Flashpoint: Red River, eski Sovyetler’in bir parçası olan Tacikistan’da geçiyor. Senaryo şu şekilde gelişiyor; Afganlar bir şekilde bu ülkeyi istila ederler ve buna müdahale etmek yine Amerikan Ordusu’na düşer. Hal böyle olunca bu sefer olaya Çin müdahale eder ve sıcak savaş kaçınılmaz olur. Oyunun aslında üç perdeden oluşacağı belirtiliyor; ülkenin istilası, püskürtülmemiz ve yeni bir saldırıya başlamamız. Bu konu eşliğinde birçok görevimiz olacak ve başarılı olmaya çalışacağız.

Operation Flashpoint: Red River
Red River’da görseller için Ego motoru kullanılacak. Bu motorun gücüyle birlikte Tacikistan’ın tüm gerçekçi yer şekilleri, coğrafi özellikleri ve mimarisi oyun içerisinde bulunacak. Ego motoru, aynı zamanda askeri dinamiklerin de gerçekçi olmasını sağlayacak. Bir asker olarak oyun sırasında gerçek hayattaki gibi hareket etmeli ve görevimizi yaparken hayatta kalmak için stratejik düşünmeliyiz. Operation Flashpoint’teki en temel özelliklerden biri bu. Hareket ederken çevreyi iyi kolaçan etmeli, sürünme ya da çömelmeleri iyi kullanmalı ve siper almayı her zaman aklımızda tutmalıyız. Bunlar ve daha fazla askeri detay ince olarak düşünüldüğü için, Operation Flashpoint konsepti bir nevi askeri simülatör olarak geçiyor.

Seçebileceğimiz dört karakter sınıfı olacak ve hepsinin de kendine has farklı özellikleri bulunacak. Bunlar; rifleman, grenadier, scout ve auto rifleman. Rifleman, her türlü savaş donanımına sahip bir asker ve çatışmalar sırasında sağlam silahları kullanabilme özelliğine sahip. Grenadier ise isminden de anlaşılacağı üzere patlayıcılar üzerine uzmanlaşmış ve aynı zamanda Shotgun konusunda gelişmiş bir karakter sınıfı. Scout ile düşmanları uzak mesafelerden avlayabiliyoruz. Diğer deyişle bir Sniper karakteri. Son olarak Auto Rifleman ile çatışmalarda destek ya da püskürtme ateşi sağlayabiliyoruz. Görevlerde başarı sağladıkça karakterlerimiz deneyim puanları kazanacaklar. Bu puanlar ile daha kuvvetli ve modifiyeli silahlara ulaşabilecek ya da karakterlerimize yeni özel yetenekler ekleyebileceğiz. Her karakterin kendine has yeteneklerinin bulunduğunu da belirtelim.