Orhan Baba bilim dünyasına atılıyor

Furkan Güler
Furkan Güler 29.12.2017 - 10:58
Ünlü müzisyen bilim adamı olma yolundaki ilk adımını attı.

Orhan Baba olarak bilinen ve ülkemizin müzik kültürünün efsanelerinden olan Orhan Gencebay, bu sefer bilime merak saldı. Müzik alanında sergilediği yeteneği çok küçük yaşlarda keşfedilen başarılı isim, daha öncesinde gök bilimi ile de amatörce ilgilendiğini belirtmişti. Ancak Orhan Gencebay bu ilgisini daha da yükselterek bu sefer evine Rasathane kuracağını açıkladı. Kendisine amatör astrofizikçi tanımını yakıştıran Orhan Gencebay, müzik hayatına 6 yaşında Batı müziği ile başladığı, 7.5 yaşından itibaren bağlama çaldığını ve müzik için "Benim aşkım, hayatım." tanıtımını yapıp şimdi ise gök bilimine merak saldığını söyledi.

Orhan Baba gök bilimci oluyor

Her ay TÜBİTAK dergisi aldığını belirten Gencebay, 10'lu yaşlardan itibaren gök bilime ilgi duyduğunun altını çizdi. 1960 yılından bu yana TÜBİTAK sayılarını kaçırmadığını söyleyen Orhan Gencebay, artık dergide gök bilimine dair daha az yer verdikleri için hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Gencebay'ın dergi hakkında söyledikleri ise şöyle,

"O aylarda dergide böyle bir şey göremeyince hemen TÜBİTAK'ı aradım. O sırada tatildeydik Bodrum'da. Başkan yardımcısı profesör bir arkadaş çıktı telefona. Niye bu hafta böyle bir haberi yayınlamadınız? dedim. Ne diyorsunuz, demek siz bu konulara ilgilisiniz. Ben bunu bir araştırayım. Bir hafta sonra sizi arayacağım. dedi. Gerçekten de sonra aradı beni, ama yeterli bilgi bulamamış. Asparagas haberlerden birisi olabilir. diye bağladı. Ondan sonra beni rasathaneye zaman zaman davet ettiler, bir türlü gitmek kısmet olmadı."

Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 28.09.2021 19:16
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.12.2017 11:21
Dünyanın bağlama şeklinde olduğunu ispat et babaaa! Dünyanın sapını göster, uyandır bu milleti. Ayrıca ülkemiz adına da hayırlı bir şey. Bunca zaman hayatımızı İsviçreli bilim insanlarının sözleri ile idame ettirdik de elimize ne geçti? Devir Orhan babanın devri. Şimdi isviçreliler görsün babayı!
MK Okuru
MK Okuru 29.12.2017 21:19
Siyasetten beklediği verimi alamadı demek ki.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.12.2017 17:03
Bilim ve Sanat toplumun iki kanadıdır.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.12.2017 15:02
Çok tuhafıma gitti. Bülent ersoyun bilim insanı olması gibi oldu sanki bu.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.12.2017 14:50
Tipinde bir Einstein'lık var gibi. Bağlama şeklindeki bir uzay aracıyla ışık hızını geçebilir gibi duruyor.
Kalan Karakter : 300 Gönder
nietzsche
nietzsche 29.12.2017 13:45
Güzel haber. Ünlü kişiler, sanatçılar bu tür şeylerle örnek olmalı.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Orhan Baba bilim dünyasına atılıyor

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×