1/3

OTES Ti4200 64Mb

Erce Güven
Erce Güven 3.06.2010 - 12:31
OTES, ABIT’in ne kadar ön görüş sahibi bir firma olduğunun da kanıtı.

Eminim çoğu kullanıcı “bu OTES de ne anlama geliyor?” diye düşünüyordur. Outside Thermal Exhaust System yani dış ısı uzaklaştırma sistemi olarak çevirebileceğimiz bu sistem ABIT’in ne kadar ön görüş sahibi bir firma olduğunun da kanıtı. Böyle söylüyorum çünkü geçtiğimiz ay ilk örnekleri ortaya çıkan GeForce FX kartlarına baktığınızda çok benzer bir soğutma sistemiyle karşılaşmanız olası. Sistemin çalışma mantıı ise aslında çok basit. Normal ekran kartı soğutma sistemlerinde grafik çiplerinin yarattığı müthiş ısı, fan yardımıyla heatsinkler üzerinden uzaklaştırılır. Ama buradaki en önemli problem uzaklaştırılan sıcak havanın kasanın içinde kalması ve haliyle kasa içi sıcaklığını arttırmasıdır. OTES’de ise durum biraz farklı; heatsink üzerinden uzaklaşırılan sıcak hava doğrudan kasanın dışına atılıyor. Bu durumda kasa içi sıcaklığı artmamış oluyor ve çok daha sağlıklı bir soğutma mümkün oluyor.

YAKIN PLAN

ABIT Siluro GF4 Ti4200, aldığınızda oldukça sade görünümlü kutusunun içinden, normal bir kullanıcıyı oldukça tatmin edecek bileşenlerin çıktığını görebilirsiniz.

· Kullanım kılavuzu
· Sürücü CD’si
· DVI-I – D-Sub kablosu
· TV Out – S Video kablosu
· RCA adaptörü
· S Video ve RCA kabloları

Kartın paketiyle ilgilendikten sonra hemen kart üzerindeki hafıza modüllerine göz gezdiriyoruz ve bunların 3.6ns lik Hynix marka hafıza modülleri olduğunu görüyoruz..Bu da bize 550-555 Mhz lik bir hafıza işletim hızı kazandırıyor. Bildiğiniz gibi 64 Mb 128Bit DDR SDRam kartın hafıza kısmını oluşturuyor. Kartın çalışma frekanslarına baktığımızda da 275 Mhz çip, 550 Mhz hafıza hızında olduğunu da hemen belirtelim. Farkettiğiniz gibi bu kart normal 64Mb GF4 Ti4200 lere göre 50 Mhzlik bir hafıza hızı avantajıyla gelmiş oluyor.

Kartın arka kısmında klasik şekiilde DVI, Monitör ve TV çıkışlarına rastlamak mümkün. Alışıla gelmedik olan ise hava çıkışının sağlandığı ızgara. Tabii bu ızgaranın ve özel soğutmanın maliyetlerinden biri de kuşkusuz 1 adet PCI slotunun feda edilmesi oluyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×