1/2

Outrun 2

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Arcade yarış denilince akla gelen ilk isim Outrun, makyajlanmış haliyle yeniden konsollarda.
Platformlar XBox
Outrun 2
  • Yapımcı - Yayıncı AM2 - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 85
Artılar Outrun'ın kendine has arcade tadını aynen koruyor. Yeni eklenmiş modlar oyuna renk katıyor.
Eksiler Grafikler ve sesler daha iyi olabilirdi. Trafikteki araçlar hep aynı hareketi yapıyorlar.

Eski atari salonları müdavimlerinin akıllarına kazınan belli başlı bazı oyunlar vardır. Bunların başında kuşkusuz Outrun gelir. Kırmızı bir Ferrari, direksiyonda yakışıklı bir genç, yanında da sarı saçlı sevgilisi, son sürat giderlerken yolların altını üstüne getirirler. Commodore 64’den bu yana, hemen her oyun platformunda boy gösteren bu SEGA klasiği, dönemin önemli konsollarından Sega Master System II ile Outrun’ı yıllarca sadece atari salonlarında oynamaya alışan insanların daha sonra evlerine de taşıyabilmiş ve bahsi geçen konsolun en önemli yarış oyunları arasına girmeyi başarmıştır.

Zaman belki de bu klasik oyunların en büyük düşmanı. Geçen yıllar Outrun’ın pabucunu dama attıracak sayısız yarış oyununa ev sahipliği yaptı. Şimdi 3 boyutlu detaylı grafikli yarış oyunları, hatta ve hatta aracımızın vidasına kadar kurcalayabildiğimiz modifiye temalı kapsamlı yarış oyunları standart hale geldi. Ancak eskilerin o arcade havasını, sadece eğlence amaçlı dönülen virajları günümüz oyuncularının da fark etmesini umarak SEGA, ünlü Outrun oyununun ikincisini günümüzün önemli konsollarından Xbox için hazırladı. Ününden, havasından ve oynanış tarzından hiç ödün vermeden yeniden oyuncuların beğenisine sunulan Outrun 2, yepyeni araçlarla ve arcade kelimesini tam anlamı ile yansıtan oyun yapısı ile yeniden karşımızda.

Arcade yarışın diğer adı; Outrun

Outrun oyununu bilmeyenler için kısa bir açıklama yapalım. Bildiğimiz yarış oyunlarından farklı olarak, sadece zamana karşı yarışılan, her 60 saniyede bir yol ayrımı ile farklı pistlere dönüşen, vereceğiniz karara göre yeni piste giden hiç ara vermeden oyunun sonuna dek gaz pedalına basmayı sürdüreceğimiz yegâne yarış oyunudur, Outrun. Yol ayrımı derken önemli bir noktaya da parmak basmak gerek. Outrun’ın bir diğer özelliği ise yarış oyunlarında alışık olmadığımız tarzda 5 farklı oyun sonu sunmasıdır. İşte bu yol ayrımları sonucunda vereceğiniz karar ile oyunun beş farklı sonuna ulaşabiliriz. Kısaca mantığı bu olan Outrun’ı tek kelime ile ifade edersek hiç ara vermeden tek seferde yaşayacağımız hızlı bir yarış deneyimi diyebiliriz.

Gelelim yeni versiyondaki farklılıklara. Bir kere grafik ve ses gelişimlerini bir kenara koyalım. Malum aradan 10-15 yıl gibi devrim niteliğinde yıllar geçti. 2 boyuttan 3 boyuta taşındı. Asıl farklılıklar oyun modları ve araç seçimlerinde geliyor. Bilenler hatırlayacaktır. Outrun'da araç seçimi yoktur sadece kırmızı bir Ferrari ile sürat yapmayı amaçlardık. Şimdi ise faklı araç seçeneklerine kavuşuyoruz. Oyunun başında seçebileceğimiz araçlar sınırlı; Ferrari F50, 360 Spider, Dino 246 GTS ve 365 GTS/4 Daytona. Oyunları tamamladıkça kazanacağımız diğer Ferrariler ise şu şekilde; 286 GTO, Testarossa, F40 ve Enzo Ferrari!

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×