OutRun 2006: Coast 2 Coast

Birkan İçaçan
Birkan İçaçan 3.06.2010 - 12:31
Kapışalım mı?
Platformlar PlayStation 2
OutRun 2006: Coast 2 Coast
  • Yapımcı - Yayıncı SUMO Digital - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
Merlin Puanı 72
Artılar Atari salonlarındaki havayı yaşatıyor, güzel müzikler, Hear Attack bölümleri.
Eksiler OutRun2 ile neredeyse aynı, modası geçen grafikler.

Commodore64’üm olmadan önce ateri salonlarında oynadığım bir yarış oyunu vardı. O zamanlar Ferrari nedir bilmediğimiz için, arkadaşlar arasında kırmızı arabalı ve kızlı araba yarışı olarak tabir ettiğimiz oyun Outrun’dı. Aradan on yıl gibi uzun bir süre geçmiş ve 20 yılı deviren Outrun serisi; Outrun ve Outrun 2’den sonra Outrun2006 ile PS2’lerimizde. Bakalım Outrun 2006, atari salonlarının keyfini yaşatmayı başarabilmiş mi?

Geri dönüş

Öncelikle Outrun 2’yi oynamış olanlar, Outrun 2006’yı gördükleri zaman birazcık hayal kırıklığı yaşayabilirler, çünkü temel olarak yeni pistler haricinde göze çarpan bariz bir yenilik yok. Toplam olarak 30 farklı, pistlerin ters çevrilmiş halleriyle toplam 60 bölümden oluşuyor Outrun2006. Ancak bu 30 farklı bölümün yarısından çoğunu 2 yıl önce çıkan Outrun2’den hatırlamanız mümkün. Oynanış olarak ilkinden çok büyük farklılıklar içermiyor. Ancak daha önce Outrun oynamayanlar için belirteyim. NFS, Gran Tourismo, Forza ya da Burnout’a rakip birşeyler beklemeyin, üzülürsünüz.

Oyunun grafiklerine bakacak olursak sınıfta kaldığını söyleyebiliriz. Yukarıda saydığım rakiplerini gördükten sonra, Outrun2006 gerçekten bir ateri oyunuymuş gibi görünüyor. Tamam belki biraz abarttım, ancak iki sen önceki Outrun 2’yi temel olarak yapıldığından dolayı çok fazla birşey beklememek gerekiyor. Yine arabaların yansıma efektinin güzel kullanıldığını söyleyebilirim.

Yarışlar

Outrun2006’da kapışabileceğiniz yarış türlerine bakalım. OutRun bölümünde çeşitli hedeflerden geçerek, bitiş çizgisine rakiplerimizden önce varmaya çalışıyoruz. Time Attack bölümünde ise bir pist için en iyi süreyi yapmaya çalışıyoruz. Bu iki bölüm diğer eminim yarış yapımlarını sevenler tarafından tanıdık gelecektir, ancak Heart Attack bölümü gerçekten çok orjinal bir fikir olarak bize sunuluyor. En başta söylediğim üzere kızlı araba yarışı kısmı burada devreye giriyor. Bu bölümde yanımıza bir kız arkadaşı alıyoruz ve Türkiye’de de görmeye alıştığımız manzaraları, sanal alemde yaşamaya başlıyoruz. Oyunda yanımıza alabileceğimiz üç farklı kız arkadaşımız var. Tabi üçünü de etkilemek için çeşitli delilikler yapmamız gerekiyor. Bir tanesi virajlarda kaydırmamızı isterken, diğeri arabaları geçince mutlu oluyor. Onların isteklerini yerine getirip onları mutlu edince bölümü geçmiş oluyoruz. Oyuna ismini veren Coast 2 Coast bölümüne bakıcak olursak, burada size iki farklı seçim şansı sunuluyor. Birincisi yarışa start veren arkadaşın verdiği yeteneklerinizi sınayan yarışlar diğeri ise kız arkadaşınızı mutlu etme üzerine kurulu. Birincisinde bilindik yarış çeşitleri arasından rakiplerinizi yenmeye çalışıyorsunuz. Bu yarışlarda A not ortalamasını tutturarak bir sonraki bölüme geçebiliyorsunuz. Kız arkadaşınızı mutlu etme bölümlerine bakıcak olursak, biraz uçuk görevler bizi bekliyor. Bunlardan bir tanesi, kız arkadaşınızı, onu kaçırmak isteyen uzaylılardan korumak, diğeri kocaman bir plaj topunu kovalamak, diğer ise yoldaki hayaletlere çarpmak. Bunları başarı ile yerine getirince bir sonraki bölüme geçebiliyorsunuz. Tüm bu görevleri yaparken OutRun Mile kazanıyorsunuz. Kazandığınızı bu OutRun milleriyle ekstraları açabiliyorsunuz. Ekstralara bakıcak olursak F430 ve F355 Spider gibi gizli arabalar var. Ayrıca mevcut pistlerin ters çevrilmiş halleri ve değişik araba renkleri de açabileceğiniz diğer ekstralar arasında...

Oynanış

Outrun 2006’da oynanış oldukça başarılı, çünkü zamanın ateri oyunu yani “Arcade” diye tabir ettiğimiz oynanış tarzını çok iyi bir şekilde yansıtmış. Ancak yapay zekanın biraz torpilli olduğunu söyleyebilirim. Oldukça hırslı olan rakipleriniz, sizi bariyerlere çarpmak ya da size Spin attırmak için ellerinden gelenleri yapıyorlar. Ancak siz de aynı şeyleri onlara yaptığınız zaman daha doğrusu yapmaya çalıştığınız zaman olan size oluyor. Bu gibi durumlarda rakipleriniz ya hiç etkilenmiyorlar ya da işin kötüsü daha da hızlanıyorlar. Bu olay gerçekten çok büyük bir eksiklik ve bazı durumlar sinir bozucu olabiliyor. Outrun 2006’nın sesleri ise yapımın en başarılı kısmı olduğunu söyleyebilirim. Her ne kadar ses efektleri serinin öncekilerinden çok farklı olmasa da, müzikler gayet başarılı ve atmosferi gazlayıcı etkiye sahipler.

Oyun 2006 versiyonuyla OutRun 2’nin üzerine çok fazla yenilikler sunmasa da, atari salonlarında yaşadığımız eğlenceyi evlerimize taşımayı bir kez daha başarıyor. “Arcade” tarzındaki oynanışı ile yeniden dahil edilen Heart Attack bölümleriyle ve eğlencenizi arttıran güzel müzikleriyle OutRun 2006, fanatiklerinin kaçırmaması gereken, fazla ilgisi olmayanların ise en azında bir şans verebileceğini düşündüğüm bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.07.2021 23:14
Kalan Karakter : 300 Gönder
OutRun 2006: Coast 2 Coast

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×