1/2

Oynanması gereken macera oyunları #4 (Makale)

Rafet Kaan Moral 25.08.2014 - 13:58
Belediye Başkanı’nın kızı Nur kaçırıldı!
Oynanması Gereken Macera Oyunları serisinin dördüncü bölümünde itiraf etmek gerekirse torpil ile listeye girmiş bir yapım var. Şimdi bahsedeceğim yapım, daha önceki yazılarda bahsettiğim Gemini Rue, Resonance ve Woodruff gibi veya ilerleyen yazılarda bahsedeceğim yapımlar gibi kaliteli bir değil. Hikaye ve içerik olarak sunduğu fazla bir şey yok ve grafiksel olarak da diğer nostaljik yapımlara nazaran vasat kalıyor. Lakin bu oyunu oynayanlar yerinin daima ayrı bir yerde olduğunu bilirler. Çünkü 1996 yılında çıkan bu yapım ilk Türk macera oyunu olma unvanına sahip. Şimdilerde Türkçe dublajlı büyük yapımlarla karşılaşınca mırın kırın eden kitlelere sahipken ve o zamanlar Türkçenin T’si bile karşımıza çıkmazken Dedektif Fırtına tamamen Türkçe içeriği ile Türk bir yapım olarak karşımıza çıkmıştı. Türkçe dublajı ve altyazıları ile Türkiye’de geçmesi ve Türk karakterleri ile bizleri çok mutlu etmişti.

Oynanması gereken macera oyunları #4 (Makale)
1995 yılında kurulmuş olan Cartoon Animasyon ve Multimedia Stüdyoları tarafından piyasaya sürülen ve yapıma da adını veren kahramanımızın adı Dedektif Fırtına. Biraz sakar ama işinin ehli olan kahramanımız kötü kalpli Profesör Abaküs’ü alt edip ait olduğu yere, hapishaneye yollamıştır ancak günün birinde Profesör Abaküs firar etmeyi başarır ve dedektifimizden “bakalım sen mi daha zekisin yoksa ben mi” diyerek intikam almaya ant içer. Bunun için de zalim profesör, belediye başkanının kızı olan Nur’u kaçırır. Doğal olarak Dedektif Fırtına hemen olaydan bilgilendirilir ve vakit kaybetmeden belediye başkanının evine gider. Belediye başkanı ve hanımı perişan durumdadır. Profesör Abaküs ise ilk ipucunu Dedektif Fırtına için hazırlamıştır:


Dedektif Fırtına,

Hesaplaşma günü geldi! Başkanın kızı elimde. Onu kurtarmak için beni bulman gerekecek. Ama bu hiç kolay olmayacak…!

                        Prof. Abaküs

                        Bir günün saatleri caddesi, telefon kulübesi


Oynanması gereken macera oyunları #4 (Makale)
İşte bu ilk ipucu ile başlıyor yerli yapımımız. Dedektif Fırtına bir kez daha bizim yardımımız ile Profesör Abaküs’ün peşine düşüyor. Üstelik bu sefer genç bir kızın da hayatı söz konusu. İlk paragrafımda da belirttiğim gibi aslında yapımın öyle ahım şahım bir yanı yok ama yine de tamamen Türkçe içeriği için göz atılmaya değer bir yapım. Almanya’da Level dergisinin hediyesi olarak gelen Dedektif Fırtına’yı ilk oynadığımda Türkçe olduğu için beni resmen içine çekmişti diyebilirim. Tamamen Türk karakterleri, Kervan Oteli, Atatürk Lisesi, Cumhuriyet Kütüphanesi gibi mekânları ile beni büyülemişti desem yeri olur. Fakat yapımı bitirmem maalesef uzun yıllar sürmüştü çünkü ilk oynadığımda galiba 8 – 9 yaşlarındaydım ve o zamanki kapasitem için oyunun bulmacalarını çözmek fazla zorlu gelmişti. İlerleyen yıllarda ise oyunun sonuna yaklaşabilmiş ama Abaküs’ün saklandığı yere gidemeden bırakmak zorunda kalmıştım. Daha doğrusu tıkanmıştım çünkü Abaküs’ün gizli yerine gidebilmek için oyunun kitapçığının tamamen tesadüfî bir sayfasının bir paragrafından bir kelime miydi, cümle miydi hatırlayamadım, bir şeyler istiyordu. Ve ben elimde böyle bir kitapçığın olduğunu bile zar zor hatırlıyorum. Anlayacağınız kitapçık hak getire ve son yeri oynamam için de internetin ülkemize yayılıp oyun için bir “crack”in çıkması gerekmişti. Nitekim seneler sonra mutlu sona ulaşmıştım.