Oyun dünyasının efsanesi Masayuki Uemura hayatını kaybetti

Murathan Özlü
Murathan Özlü 9.12.2021 - 19:22
NES ve SNES konsollarının arkasındaki isim, oyun endüstrisini yıkımdan kurtaran Masayuki Uemura 78 yaşında hayatını kaybetti.

Masayuki Uemura, NES ve SNES konsollarının mucidi 78 yaşında hayatını kaybetti. Uemura'nın 6 Aralık Pazartesi vefat ettiği belirtildi. İş hayatına, Sharp firmasında Güneş pili ve ışık sensörleri satan Masayuki Uemura'nın tanınırlığı Nintendo'da çalıştığı dönemden geliyor.  Uemura, dünya tarihinin en kötü oyunu olarak görülen E.T.'nin 1983 yılında oyun sektörünü sona erdirmesini engelleyen isim olarak gösteriliyor.

Masayuki Uemura Famicom olarak da bilinen NES konsolunun yaratıcısıydı

1971 yılında Nintendo bünyesine katılan Uemura, firmanın o dönemki yöneticisi Günpei Yokoi'nin isteği üzerine 1970'li yıllardan 1990'lı yıllara kadar popüler bir First Person Shooter oyun türü olan "Light Gun" türünde oyunlar çıkardı. Oyun tarihinin bilinen oyunlarından Duck Hunt'ı tasarlayan Uemura, 1981 yılında insanların evlerindeki televizyonlarda oyun oynamaları sağlayacak bir cihaz tasarlamak ile görevlendirildi.

Masayuki Uemura
Uemura, 1983 yılında Famicom'u, yani Japonya dışındaki ismiyle NES konsolunu tasarladı.  Famicom veya dünya çapında bilinen ismiyle NES toplamda 62 milyon adet satarak olağanüstü bir başarı yakaladı. Bu durum, Atari'nin "E.T." oyunuyla bitirme noktasına getirdiği konsol oyunculuğuna olan ilgiyi yeniden diriltti. Masayuki Uemura'nın "oyun dünyasını yeniden dirilten kişi" olarak anılmasının sebebi buydu.

Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 29.01.2022 01:15
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 9.12.2021 23:15
Bu adamlardan feyz almak gerek, zamanın abuk sabuk bir işe yaramayan tuber, zıbır, tok tokçularından değil
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 9.12.2021 20:22
R.I.P Masayuki Uemura
Kalan Karakter : 300 Gönder
Oyun dünyasının efsanesi Masayuki Uemura hayatını kaybetti

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×