Oyun dünyasının mucidi hayatını kaybetti

Murat Oktay
Murat Oktay 8.12.2014 - 08:57
İlk konsolun yapımcısı Ralph Baer hayatını kaybetti

İçimizde Magnavox Odyssey 100 konsolunu bilen kaç kişi vardır? Muhtemelen bir elin parmaklarını geçmeyecektir. Bu konsol, günümüzdeki oyun konsollarının atası olarak sayılıyor. Mucidi ise Ralph Bear... Almanya'da doğan ancak İkinci Dünya Savaşı'ndan kaçıp Amerika'ya yerleşen bu mucit, 1966 yılında ilk oyun konsolunu yapabilmek için çalışmalara başlamıştı.

Oyun dünyasının mucidi hayatını kaybetti

1968 yılında tamamlanan prototipini satışa çıkarabilmek için 4 yıl daha çalışması gerekmişti. Ağustos 1972'de ise satışa çıkarılmıştı. Bir yıl içinde 27 oyuna imza atan konsol için 100.000 adete yakın oyun satıldı. 1974 yılında yeni modeli çıkan konsolun raf ömrü boyunca 350.000 adet sattığı biliniyor.

Oyun dünyasının mucidi hayatını kaybetti

İşte bu konsolun mucidi Ralph Bear, 92 yaşında hayata gözlerini yumdu. Emekliliğini elde etmiş olmasına rağmen çalışmayı bırakmayıp 150'den fazla patente imzasını atan Bear'ın oyun dünyasında bıraktığı iz tartışılmaz.

Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 16.10.2021 06:48
Kalan Karakter : 300 Gönder
Oyun dünyasının mucidi hayatını kaybetti

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×