1/3

Oyun Hazırlıyorum - 2

Serkan Birkan
Serkan Birkan 3.06.2010 - 12:31
Geoff HOWLAND'ın oyun yapmı üzerine makalesini, bu yola gönül verenler için iyi bir kaynak oluşturacak nitelikte.

Geoff Howland: Lupine Games’in sahibi, baş programcısı, idarecisi ve projelerin geliştirilmesini koordine eden kişidir. Şirketini, başarılı bir şekilde tek kişiden 10 kişiye çıkartmış ve yılda ortalama 2 oyun çıkartan bir şirket haline getirmiştir. Oyun yapmanın yanında oyun yapma ve iş dünyası hakkında makaleler yazmış, Bağımsız Oyunlar Festivali’nde Tavsiye Kurulu’nda (Advisory Board) bulunmuştur. Eğer bu makale hakkında soru veya öneriniz varsa ghowland@lupinegames.com adresinden kendisine ulaşabilirsiniz.

OYUN YAPMAK

İnsanlarla konuştuğumda oyun geliştirmeyle ilgili karşılaştığım ilk soru genelde "nasıl oyun yaparım?" ya da "Quake/Everquest/Starcraft gibi bir oyun yapmak istiyorum ve ..." oluyor. İlki, cevaplama olanakları dışında.

İkincisi ise gerçek dışı beklentiler içeriyor. Starcraft, Everquest ve Quake, milyonlarca dolar bütçeleri olan profesyonel takımlar tarafından yapılmışlardır. Daha da önemlisi bu oyunlar, oyun yapma konusunda çok deneyimli olan kişilerce yapılmıştır.  'Hadi oyun yapalım' diyerek mega oyunlar yapmamışlardır. Ufak tefek işlerle başlayıp yol almışlardır. Oyun yapma niyetinde olan arkadaşların anlamaları ve akıllarının bir yerine kaydedilene kadar tekrar etmeleri gereken nokta budur.

Oyun yapmadaki bütün yeteneklerin tecrübe kazanmayla elde edildiğini anlayana kadar (küçük işlerle başlayıp, ilerlemek), projelerinizi hiç bir zaman bitirememeye mahkumsunuz demektir. Bu şekilde, kademe kademe ilerlemeden ciddi işler yapan az sayıda grubun  işlerini bitirmeleri, küçük işler yaparak ilerlemelerinden çok daha fazla zaman almaktadır.

NEREDEN BAŞLAMALIYIM?

Tetris! Tetris, iyi bir oyun yapımcısı olma yolunda mükemmel bir başlangıçtır. Neden? Çünkü tetris, bir oyunda bulunması gereken bütün elemanları içerir ve minumum çalışma gerektirir. Ayrıca iyi görünen bir Tetris oyunu yapmak için sanatçı olmanız gerekmez. Renkli bloklar çizebilen her insan ticari nitelikte bir Tetris oyunu yapabilir.

Tetris'le başlamanın diğer bir yararı da şudur: Tam olarak çalışan bir oyun yapmanın yanı sıra, eğlenceli ve bağımlılık yaratan, akabinde temel olarak ticari bir sürümü kadar iyi görünen bir oyun yapmış olmaktır. Bloğu kimin çizdiğinin önemi yoktur ve tetramino'lar (Tetris'teki şekiller) 4 bloğun bir araya gelmesiyle oluşur.

Tetris, bütün oyunlarda ortak olan bütün birimleri içerir. Bir döngüsü vardır (oyun bitene kadar tekrarlanan işlemler).  Döngü, girdiyi okur, işlemi yapar, elemanları günceller (tetramino'ların düşmesi) ve bitiş durumunu (victory/loss condition) denetler.

Yapacağınız bütün oyunlar, bu şeyleri yapar, bu yüzden işlemi öğrenmek ve uygulamak son derece önemlidir. Bunu tamamladığınızda, gelecekte yapacağınız oyunlarda ne kadar zorlanacağınızı ve vaktinizi alacağını anlayacaksınız. Bütün bunları en azından bir kez yapmadan, hiçbir zaman bütün elemanlara hakim olamazsınız. Daha büyük projeleriniz olduğunda, zamansızlıktan ve karmaşıklıktan üstesinden gelemeyeceğiniz daha çok bilinmeyen karşınıza çıkacaktır.

Oyun Hazırlıyorum - 2

Tetris oyunun bir versiyonu, Amazing Blocks

Tetris hakkında belirtmek istediğim bir başka şey de, bir Tetris oyunu yaptığınızda ona “Tetris” diyemezsiniz. Tetris, Tetris oyununun yaratıcısı Alexey Pajitnov’un sahibi olduğu Tetris Şirketi’nin tescilli markasıdır. Bu ismi kullanmak tamamen onların hakkıdır ve eminim, “isminde ‘tris’ geçen ve düşen bloklarla ilgili bir oyun yapılamaz” şeklinde bir davayı kazanmışlardır.

Tabi oyununuza “Gökler Yıkılıyor” gibi ya da içinde “tris” olmayan bir isim verirseniz bunun bir sakıncası yoktur. Çünkü oyunun oynanış şekline, arayüzüne ve düşen bloklar fikrine sahip değillerdir.

SIRADA NE VAR?  

Tetris oyununu tamamen, kesin olarak bitirdikten sonra bir sonraki aşamaya geçmeye hazırsınız demektir: Breakout. 

Oyun Hazırlıyorum - 2
Bir Breakout versiyonu, Manic Ball

Breakout da benzer bir oyundur, ama Tetris’tekinden daha gelişmiş bir çarpma tespiti gerektirir. Ayrıca topun, raketin ve bolkarın değişik bölgelerinden farklı açılarla sekmesi için bazı basit fizik yasasına uygun hareketler eklemek gerekir.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×