1/2

Oyun için PC mi, Konsol mu?

Can Gülay
Can Gülay 3.06.2010 - 12:31
Bu soruyu çok uzun zamandır duyuyoruz. Konsol mu, PC mi? Buna cevap vermek o kadar kolay değil.

Bilgisayar ve oyun piyasasını biraz olsun takip eden herkes konsolların özellikle son beş senedir oyun sektöründe çok büyük bir atılım yaptığını fark etmiştir. 96’da Sony’nin PlayStation’ı piyasaya çıkarmasıyla başlayan konsol furyası 98’de bu konsolun tam anlamıyla patlama yaparak oyun dünyasını ciddi anlamda etkiledi. Bu etkileri uzun uzun anlatmaya çok fazla gerek görmüyorum, olan biten her şey ortada. Söylenebilecek tek şey; bu cihazların portatif, uygun fiyatlı ve doğrudan oyun oynamaya yönelik olduğu.

Bugün PS2, Xbox ve GameCube gibi yeni nesil oyun konsolları bir çok oyunseverin oturma odasının vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. MP3, DivX ve DVD Player gibi fonksiyonları da bulunabilen bu konsollarda oyun oynamak o kadar rahat ve keyifli ki artık bir kısım PC oyuncuları bile konsollara ilgi göstermeye başladılar. Tabii özellikle Single Player üzerine çalışan oyun geliştiricileri de buna paralel olarak konsollara ağırlık vermeye başladı.

PC’lerin daimi bekçileri; Online Savaşçılar... 

Öncelikle PC ve konsol oyunlarının temelde farklı tarzlara hitap ettiği kesin. İstisnalar dışında, PC daha çok RPG, FPS, Strateji ve Online oyun kültürü ile öne çıkan bir platform. Konsollar ise yapısı gereği PC’ye göre FPS ve strateji tarzı oyunlarda çok geride kalan; fakat aksiyon, macera, dövüş, platform vb. gibi türlerde oldukça iddialı olan sistemler.

Dediğim gibi son zamanlarda konsollara kayan bir çok PC oyuncusu var, gerçi tüm dünyada Strateji, RPG, FPS ve Online gibi kavramlar(?) arasında aralıksız 7/24 dönüp dolaşan milyonlarca PC oyuncusu varki onların konsollara kayması gibi bir durum söz konusu değil. Bırakın yeni nesil konsolları, süper nesil konsollar bile bu adamları kesmez; soludukları hava da, içtikleri su da farklı, kanlarına işlemiş bir kere... Anlayacağınız onlar PC’lerin daimi bekçileri; Online Savaşçılar!

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×