Oyun konsollarına ek vergi getirildi

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 18.04.2020 - 13:10
Yeni yasa ile birlikte yerli üreticilerin korunması amacıyla yurt dışından ithal edilen birçok ürüne ve video oyun konsollarına ek vergi getirildi.

Oyun konsolları da dahil olmak üzere yurt dışından getirilen birçok ürüne ek vergi getirildi. Ülkemizde oyun oynamak, daha doğrusu oynamaya çalışmak bildiğiniz gibi lüks kavramına giriyor. Asgari ücretin 1/4 oranında oyunların satıldığı ülkemizde, malesef oyun konsolu fiyatları da oldukça yükselmeye başladı. Bundan çok değil, 3-4 yıl önce 1.500 - 2.000 TL bandında aldığımız oyun konsolları artık çok daha yüksek fiyatlar ile satılıyor. Gelen haberler ise bu fiyatın daha da artacağı yönünde.

Oyun konsollarına ek vergi getirildi

Yürürlüğe giren yeni yasa ile birlikte bazı sanayi ürünleri, karnaval eşyaları, golf sopası ve oyun konsollarına ek vergi getirildi. Hangi ürüne ne kadar vergi getirildiği net bir şekilde belirtilmedi ama vergi miktarının %5 ila %50 arasında değiştiği gelen haberler arasında. Bu noktada kesin olmamakla birlikte Eylül ayına kadar konsollara getirilen verginin %50 civarında olduğu, Eylül ayından sonra ise bu oranın %20'ye çekileceği belirtilmiş. 

Konuya ilişkin kanun ve Cumhurbaşkanlığı kararı resmi gazetede yayınlandı. Kısacası yeni nesil konsolların, yani Playstation 5 ve Xbox Series X'in yaklaşmakta olduğu şu dönemde her iki konsola da ülkemizde çok daha yüksek fiyatlarla ulaşabileceğiz. Zaten pahalı olan ürünlerin, bu vergilendirme sonrasında ne kadara çıkacağı ise merak konusu.

Yorumlar 121
MK Okuru
MK Okuru 25.10.2021 13:16
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.09.2020 07:38
Hayır bakın arkadaşlar şu veya bu konsol fahiş fiyatlarla alıyoruz oysa Tr dışında kendi halklarına kampanya yappıyorlar ve sonrası bir oyun alıyorsun oda fahiş fiyat eğer hack arkadaşlar olmasa idi ne olacak tı o yüzden ne japonunu severim nede amerikalısını yani teknoloji firmaları anlamında ve bm
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.04.2020 16:04
vereceksiniz tabi..ne demek itiraz.isveçe gurbetçileri kurtarmaya gönderilen uçakların parasını kim verecek
tabiki türkiye içinde yaşayan ikamet eden sizler vereceksiniz.sizler ikinci sınıf vatandaşsınız.çalışacaksınız vergi verip gurbetçilerin dairelerine kiraya geçeceksiniz.çok sorgulamayın.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.04.2020 11:44
Domaldım bekliyorum
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.04.2020 21:03
güzel haber.size yıllardır konsol almayın,gavurlara para kazandırmayın,paranın değerini düşürmeyin,ekranda gördüğünüz piksellere döviz bazlı para vermeyin,ya telefondan izleyin yada pc alın korsan oynayın dedik durduk yıllarca.türkiye üretim ülkesi değil farkında olmadan ülkemize zarar veriyordunuz.
MK Okuru
MK Okuru 22.04.2020 16:10
1-evet gavur üretiyor ama pcde cari açık daha az açılıyor.konsol ve döviz bazlı oyunlar full zarar. 2-kul hakkına giriyor.peki onlar bizi ucuz iş gücü olarak kullanınca kul hakkına girmiyormu?akdenizdeki yer altı kaynaklarımızı çalınca kul hakkına girmiyolarmi? derdimiz türkiyenin karı ve ödeşme.
MK Okuru
MK Okuru 21.04.2020 15:03
1-Aldığın pc nin parçalarını "gavurlar" üretmiyor mu?
2-Korsan oyun oynadığın zaman kul hakkına girmiyor mu?
Kalan Karakter : 300 Gönder
Oyun konsollarına ek vergi getirildi

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×