1/4

Oyun - Oyuncu - Yapımcı

Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Giderek gelişen ve genişleyen, kitleleri peşinden sürükleyen ve artık bir çılgınlık haline gelen oyun teknolojileri nereye koşuyor?
Her yerde oyun
Hayatın stresinde ve zorluklarından bir an olsun kaçmak, eğlenmek için insanlar kendilerini eğlenceli faaliyetlere yönlendirir. Bu faaliyetlerden birileri de oyun ve oynamak kavramlarıdır. Şüphesiz bir FPS oyuncusunu , oyunda ardı ardına yaptığı katliamlar inanılmaz eğlendirir. Eğlence amaçlı olduğu kadar bazen de oyunlar öfke kusmak için kullanılan birer araç olabiliyor. O anda oldukça sinirli bir kişi sinirini Fight night round 3, Tekken gibi oyunlarla çıkarmak ister ve bu kısa sürede olsa saldırganlığı doğurabilir. Bu yöntemi uygulayan insanlar oldukça fazla. Amacı sinir harbi yapmak olmayan, eğlence amaçlayan oyuncular da oyunun verdiği sinir bozucu sonuçlarla bu amacından uzaklaşıp tam bir sinir küpü halini alabiliyor. Bağırıyor, çağırıyor, klavye tuşları havada uçuşuyor gibi durumları yaşayanlar vardır. Nitekim bunun kötü örneklerini kimi zaman televizyonda, kimi zaman da internette gördük ve görüyoruz da. İşte bu da yaptığımızın ne kadar tehlikeli de olabileceğinin bir göstergesi. Son yılların olay oyunlarından “GTA” kendine eğlenceli bir oyun sıfatının yanında şüphe ve korkuyla da bakılan bir yapım. Eğlenceli bir yapım olması yanında suça eğilim verdiğini söyleyen kesimde hiç az değil. Son aylarda İstanbul sokaklarında gezerken sürekli gördüğüm “sadece oyun değil” ibareli gta tişörtleri giderek yayılıyor. Şahsen bunu ilk olarak ünlü rapçi Ceza’nın giydiğini görmüştüm. Bir ara ben de alayım dedim adam 35 ytl deyince vazgeçmiştim J Zaten koyu gta fanı da değilim. Ben Doom’um la mutluyum, tişörtümde var ama o da bir çok fps gibi şiddet içeren bir yapım.

Her zaman oyun
Oyun oynayanlar sabah akşam oyun derken bazı oyuncular da gecesini gündüzüne katarak neredeyse bilgisayarının ya da konsolunun başından kalkmıyor. Bu da ciddi sağlık sorunlarını getiriyor. World of Warcraft denen fenomen oyun, aralıksız oynanan ve sevgisi fanatiklik seviyesine ulaşan oyunların en başında geliyor. Öyle ki dünya çapında oyunun dokuz milyon kullanıcısı var. Giderekte artıyor. Rekor uğruna oyun oynamayı abartan kesim ise oyun çılgınlığının diğer bir sayfasını oluşturuyor. İsmini hatırlayamadığım yabancı bir oyuncu, Xboxlive üzerinden yüzü aşkın arcade oyununu günlerce hiç evden çıkmadan aralıksız oynayarak bitirmişti. Gerçekten inanılmaz. Günlerce oyun aletlerinin başından kalkmayıp ta hayata gözlerini yuman insanlar da yine bu işin tehlikeli boyutunu gösteriyor. Yaklaşık sekiz saat aralıksız ve hiç yerimden kalkmadan Call of duty 3’e başlayıp bitirdiğimi hatırlıyorum. Kalktığımda kolum ve tetik parmağım hala sallanıyordu. Bu aslında farklı bir durum. Benim durumum aşırı fanatiklikten değil o anki olanaksızlıktan dolayı mecburen başvurulmuş bir tercihti. ( ps2’m de memory card yoktu maalesef ) Kimi oyuncular artık sadece oynamakla yetinmeyip işin para kazanma kısmına da el atmış görünüyor. Özellikle online oyunlarda baş gösteren Level satmak olayı bunlardan sadece biri. Daha profesyonel davranan oyuncular da var tabi. Para ödüllü turnuvalar bu tür oyuncular için biçilmiş kaftan.