Oyun piyasası da krizden nasibini aldı

Yusuf Tansu Büyüktalaş
Yusuf Tansu Büyüktalaş 3.06.2010 - 12:31
Oyun piyasası da krizden nasibini aldı
Amerikan piyasası analiz tutma şirketi NPD Group, 2008 Nisan ayı itibariyle başlayan oyun sektöründeki düşüşün, 2009 senesi Nisan ayında %23'e ulaştığını söyledi.

Oyun piyasasında satılan yapımların 2008 senesi içerisinde elde ettiği toplam gelir 510.7 milyon $. Ancak donanımlar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Gelişen oyunlara paralel olarak çıkan yeni donanım parçaları, 2008 senesi içerisinde 391.6 milyon $ düşerek geliştirici firmalara asrın zararını yaşattı.

NPD Group'un yaptığı açıklamalara göre, GTA 4 yapımı çıktığı günden bu yana piyasaya ufak bir canlılık getirdi. Ancak tek bir yapımın tüm pazarı kurtaramayacağını söyleyen yetkililer, geç olmadan bu duruma müdahale edilmesi konusunda hemfikirler.

Dünya genelinde konsol satışlarına da bakacak olursak, Nintendo çıkarttığı ürünlerin tamamını baz alarak ilk sırayı kimseye kaptırmayacak gibi gözüküyor. Microsoft'un X360 oyun makinesi ise, bu firmayı ikincilikte korumaya devam edecek. Sony'nin PS2 ve PS3'ü ise, üçüncülük ve dördüncülük sırasını paylaşıyor. Ancak 2008 öncesi oyun konsolları satışlarının şimdikinden daha fazla olduğunu söyleyen NPD Group araştırmacıları, sektörün iyi yöne gitmediğini söylüyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 23.10.2021 22:52
Kalan Karakter : 300 Gönder
Oyun piyasası da krizden nasibini aldı

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×