Oyun satın alırken dikkat edilecek güvenlik kuralları

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 24.11.2014 - 15:34
Kredi kartı bilginizi vermeden evvel güvenlikte olun
Güvenlik konusu açıldığında, en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında internet üzerinden oyun satın alma konusu geliyor. Oyuncular pek çok farklı alışveriş sitesinden alım yaptığı gibi, oyun platformlarının bir araya geldiği ve yayıncıların da desteklediği Steam tarzı oluşumlardan da faydalanıyorlar. Bu siteler oldukça karmaşık güvenlik prosedürleri içeriyor olsa da kullanıcıların kişisel güvenliklerine hala önem vermeleri gerekiyor.

Web siteleri üzerinden satın alırken

Alışveriş yapılan sitelerden oyun satın alırken, mutlaka güvenlik prosedürlerine uygun bir sayfada olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Tarayıcıların üst kısımlarında, ilgili sayfanın SSL güvenlik sertifikasına sahip olup olmadığı gösterilir. Eğer sayfada böyle bir sertifika bilgisi yoksa o sayfa üzerinden kesinlikle kredi kartı bilgileri girilmemesi gerekmektedir.

Oyun satın alırken dikkat edilecek güvenlik kuralları
Oyun satın alınacak site belirlerken, popüler ve ismi bilinen yerleri tercih etmek daha mantıklıdır. Sadece cazip bir fiyat verdiği için, hakkında net bir bilgi sahibi olmadığınız sitelerden uzak durmak en mantıklısıdır. Online ticaret sitelerinden de alım yaparken, satıcıların önceki alışverişlerde aldıkları yorumlara ve profil puanlamalarına da dikkat etmek gerekir.

Üçüncü parti programlar

Steam ve Playstore tarzı üçüncü parti programlar aracılığı ile alışveriş yaparken daha güvende olsanız da, şifrenizin çalınmasına veya hesabınızın ele geçirilmesine karşı yine de tetikte olmalısınız. Bu tip uygulamalarda, bir kereye mahsus kredi kartı bilgileri verilebildiği gibi, daha sonraki alışverişlerde tekrar bilgilerin girilmesi için vakit harcanmaması amacı ile kart bilgileri sistemde kayıtlı kalabiliyor. Aslında bu son derece güvenli bir sistem olsa da, hesabınızın ele geçirilmesi gibi bir tehlike söz konusu olduğunda, kartınızdan defalarca çekim yapılma ihtimali de vardır. Bu sebeple, programların sunduğu, şüpheli durumda uyarı maili gönderen güvenlik seçeneklerinin aktif olması mühim bir konudur.

Oyun satın alırken dikkat edilecek güvenlik kuralları
Hemen her oyun satın alma platformunu destekleyen, Paypal ve benzeri para transferi aracı kurumları ise en yüksek güvenlik teknikleri kullanmakta ve üyelerinin kart bilgilerini alışveriş sitelerinden gizlemektedir. Bu tip aracı kurumlar ile yapılan tüm alışverişler kayıt altında tutulduğu için, tehlikeler de daha ortaya çıkmadan tehlike olmaktan çıkmaktadır.

Güncel bir antivirüs programı şart!

Güvenliğinize ne kadar önem verirseniz verin, bilgisayarınıza bulaşacak basit bir ‘keylogger’ virüsü ile bir çuval incir berbat olabilir. Bilgisayar üzerinde yaptığınız tüm klavye dokunuşlarını kayıt altına alan ve yazdığınız kredi kartı bilgilerine kolayca erişen ‘keylogger’ isimli zararlı yazılımlar, online alışveriş yapanların kabusu olabiliyor.

Kredi kartı bilgilerinizi en yüksek güvenlik prosedürleri ile kayıt altında tutan web siteleri ve üçüncü parti uygulamalar bile, bilgisayarınıza bulaşacak ‘keylogger’ ile başa çıkamaz. İşte bu durumda, elinizin altında sizi her zaman güvenli biçimde koruyan bir antivirüs programının olması kaçınılmaz olur.

Oyun satın alırken dikkat edilecek güvenlik kuralları
Oyuncular için iyi bir antivirüs alternatifi olan ESET Smart Security programı ile bilgisayarınız anlık olarak koruma altında olduğu gibi, yapılacak her türlü saldırıya karşı da güvende hissedebiliyorsunuz. 'Kişisel Güvenlik Duvarı' özelliği ile olası ‘keylogger’ saldırıları anında tespit edilebiliyor ve program sizi duruma karşı uyarabiliyor. Bu sayede daha tehlike ortaya çıkmadan sorunu çözebiliyorsunuz.

Sadece virüslere karşı değil, ‘Spyware’ bulaşmalarına karşı da koruma sağlayan bu virüs programı, ‘Exploit Blocker’ ile size karşı yapılan saldırılardan koruyor. Öte yandan, ‘Advanced Memory Scanner’ sistemi sayesinde de anlık olarak her türlü saldırı tespit edilebiliyor.

Yorumlar 3
MK Okuru
MK Okuru 20.10.2021 16:07
Kalan Karakter : 300 Gönder
Oyun satın alırken dikkat edilecek güvenlik kuralları

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×