1/10

Oyun Tarihinin Efsanevi Düşmanları - Bölüm 1

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Zor oldukları kadar karizmatikler
Her video oyununda yapmamız gereken işler, karşılaşmamız gereken engeller vardır. Bunlar arasında gösterebileceğimiz en önemlileri, şüphesiz bölüm sonu boss’larıdır. Bazen o kadar iğrenç, bazen ise o kadar çekicidirler ki, ister istemez onlara karşı bir sempati veya antipati oluşur. Bir anda gözümüzde önemli birileri haline gelirler ve yer aldığı oyunun ismi geçtiğinde, ilk olarak aklımızda bu isimler belirir. Bu düşmanlar, normal rakiplerimize nazaran daha güçlüdür, daha büyüktür ve saldırı kabiliyeti daha yüksektir. Böylece, onları yenebilmek için bazen gereğinden fazla çaba harcar, soğuk terler dökeriz. Bazen bir de bakmışız ki, onları öldürmek aslında çok kolaymış, ama önemli olan da zaten bu açıkları yakalamak. İşte o zaman işimiz çok kolaylaşacaktır...

DOOM - Cyberdemon

Doom serisindeki en devasa ve görkemli yaratık olduğunu söyleyebiliriz. Yarı metalik, yarı organik bir vücudu olan bu yaratık, ortalama bir insan boyundan 10 kat daha büyüktür. Bu nedenle ufak kapılardan geçemez. Bu da çoğu kez oyuncunun yararına olarak kullanılabilir. Çünkü Cyberdemon ile yüz yüze mücadele etmek, neredeyse imkansızdır. Sol kolunda (Bazı oyunlarda sağ tarafta) yer alan roket atar, bir kerede art arda 3 roket atabilir. Sadece ikisinin isabet etmesi sonucu, tamamen zırhlı bir oyuncu ölebilir. Silah örneklemesi yaparsak, ancak bir makineli tüfekten çıkacak 400 mermide öldürülebilir. Cyberdemon, Doomguy ve Baron of Hell’i de tasarlayan Adrian Carmack tarafından hazırlanmıştı. Önceki Doom oyunlarında, uzun uğraşlar sonucu öldürülebilen bu yaratığı, Doom 3’de silahlarla öldürmek mümkün değildir. Eski Doom oyunlarına nazaran daha büyük boyutlarda olan Cyberdemon, Doom 3’ün final yaratığı olarak sadece Soul Cube ile öldürülebiliyor.

Doom 3’ün finaline gelip, bu yaratığı ilk kez gördüğümde, sürekli ona ateş ederek ve kaçarak onu öldürebileceğimi sanmıştım. Uzun uğraşlar verdim, ama başarılı olamadım. Yukarda bahsettiğim gibi, onu öldürebileceğim kolay bir noktası olmalıydı ve o da ruh küpünü kullanmaktı. Bunu fark etmem, ne yazık ki biraz geç oldu.

Oyun Tarihinin Efsanevi Düşmanları - Bölüm 1

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×