1/10

Oyun Tarihinin Efsanevi Düşmanları - Bölüm 1

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Zor oldukları kadar karizmatikler
Her video oyununda yapmamız gereken işler, karşılaşmamız gereken engeller vardır. Bunlar arasında gösterebileceğimiz en önemlileri, şüphesiz bölüm sonu boss’larıdır. Bazen o kadar iğrenç, bazen ise o kadar çekicidirler ki, ister istemez onlara karşı bir sempati veya antipati oluşur. Bir anda gözümüzde önemli birileri haline gelirler ve yer aldığı oyunun ismi geçtiğinde, ilk olarak aklımızda bu isimler belirir. Bu düşmanlar, normal rakiplerimize nazaran daha güçlüdür, daha büyüktür ve saldırı kabiliyeti daha yüksektir. Böylece, onları yenebilmek için bazen gereğinden fazla çaba harcar, soğuk terler dökeriz. Bazen bir de bakmışız ki, onları öldürmek aslında çok kolaymış, ama önemli olan da zaten bu açıkları yakalamak. İşte o zaman işimiz çok kolaylaşacaktır...

DOOM - Cyberdemon

Doom serisindeki en devasa ve görkemli yaratık olduğunu söyleyebiliriz. Yarı metalik, yarı organik bir vücudu olan bu yaratık, ortalama bir insan boyundan 10 kat daha büyüktür. Bu nedenle ufak kapılardan geçemez. Bu da çoğu kez oyuncunun yararına olarak kullanılabilir. Çünkü Cyberdemon ile yüz yüze mücadele etmek, neredeyse imkansızdır. Sol kolunda (Bazı oyunlarda sağ tarafta) yer alan roket atar, bir kerede art arda 3 roket atabilir. Sadece ikisinin isabet etmesi sonucu, tamamen zırhlı bir oyuncu ölebilir. Silah örneklemesi yaparsak, ancak bir makineli tüfekten çıkacak 400 mermide öldürülebilir. Cyberdemon, Doomguy ve Baron of Hell’i de tasarlayan Adrian Carmack tarafından hazırlanmıştı. Önceki Doom oyunlarında, uzun uğraşlar sonucu öldürülebilen bu yaratığı, Doom 3’de silahlarla öldürmek mümkün değildir. Eski Doom oyunlarına nazaran daha büyük boyutlarda olan Cyberdemon, Doom 3’ün final yaratığı olarak sadece Soul Cube ile öldürülebiliyor.

Doom 3’ün finaline gelip, bu yaratığı ilk kez gördüğümde, sürekli ona ateş ederek ve kaçarak onu öldürebileceğimi sanmıştım. Uzun uğraşlar verdim, ama başarılı olamadım. Yukarda bahsettiğim gibi, onu öldürebileceğim kolay bir noktası olmalıydı ve o da ruh küpünü kullanmaktı. Bunu fark etmem, ne yazık ki biraz geç oldu.

Oyun Tarihinin Efsanevi Düşmanları - Bölüm 1

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×