1/2

Oyuncu gözünden Apple TV

Hürcan Köse 15.09.2016 - 13:20
Geleceğin televizyonu biz oyuncular için ne ifade ediyor
Biz oyuncular için televizyon izleme eylemi şu son senelerde çok garip bir hal aldı. İnternet ve özellikle de sosyal medya aleminin sunduğu sınırsız içerik potansiyeli sayesinde resmen eskiden başından ayrılamadığımız televizyonların yüzüne bakmaz olduk. Elbette bu herkes için geçerli olamaz.

En nihayetinde her insan ve bu insanların sevdiği şeyler de farklı olabilir. Ancak büyük bir çoğunluğumuzun artık televizyon izlemektense YouTube veya Twitch gibi yayınları izlediğini ya da favori dizi ve filmlerini takip ettiğini söyleyebiliriz. Özellikle son zamanlarda ülkemizdeki kanalların sadece ana akıma hitap etmesi ve ciddi anlamda 'boğucu' hale gelmesi sebebiyle televizyondan iyice soğur olduk.

Oyuncu gözünden Apple TV
Apple, Amazon, Google ve benzeri firmalar son yıllarda kendi 'kara kutularını' çıkararak biz oyuncuların ve genel olarak bütün insanların bu 'yardım çağrısına' cevap vermeye başladı. Bu kara kutular sayesinde artık salonumuzda bulunan televizyonda ana akım medyayı değil, tvOS'un desteklediği dilediğimiz kanalı izleyebiliyoruz. Mesela ne izleyebiliyoruz? Bir haber kanalı olarak CNN'i örnek gösterebiliriz. Ya da haberler artık sarmıyorsa yine tvOS'un desteklediği Netflix'i edinip dilediğiniz diziyi ve filmi izleyebiliyorsunuz. Şahsen PlayStation 4'te Final Fantasy XIV kasarken bir yandan bilgisayarda YouTube'u açıp sevdiğim kanalları izlemek hoşuma gidiyor. Bunu neden Apple TV ile daha verimli bir hale getirmeyeyim ki?

Elbette bu henüz bir lüks gibi görünebilir, ki belki de öyledir. Ancak verdiği hizmet karşılığında aldığı parayı hak ediyor mu? Kesinlikle. Sadece dizi, film veya benzeri yayınları izlemek için değil, Apple TV'ye aynı zamanda oyun oynamak için de sahip olabiliyoruz. Kimi zaman iOS için çıkan oyunlara bakıp "ya şunu koca ekranda bir kontrol cihazı ile oynamak vardı" dediğim oluyor. tvOS işletim sistemine sahip olan Apple TV'de bu da mümkün. Sahip olduğu şık ve dokunmatik uzaktan kumandası sayesinde rahatlıkla oyun oynayabilmenizi de sağlayabiliyor. Nintendo Wii'nin kontrol cihazına benzerliği ile ön plana çıksa da siyah ve parlak tasarımı ile göz dolduruyor.

Oyuncu gözünden Apple TV
Eğer cihazın sahip olduğu kumanda oyun oynamanız için yeteri kadar ergonomik değilse, Apple TV'ye özel olarak geliştirilen çeşitli kontrol cihazlarına sahip olabilirsiniz. SteelSeries gibi ünlü oyuncu ekipmanı geliştiricileri Apple TV için tam destekli oyun kontrol cihazları geliştiriyor. Bazı oyuncular için kumanda tek başına yeterli olmayacağından cihazın böyle bir kabiliyete sahip olması güzel.