Oyuncular, mikro ödemelere isyan etmeye başladı

Oyuncular, mikro ödemelere isyan etmeye başladı

Furkan Güler
Furkan Güler 25.09.2017 - 11:32
Mikro ödemelerin amacından çıktığını düşünüyor musunuz?

Günümüzde maalesef 60 dolara satılan AAA yapımlar, içerisinde bulundurduğu mikro ödemeler veya daha sonrasında gelen indirilebilir içerikler yüzünden tam bir oyun halini alamıyor. Özellikle rekabetçi oyunlarda karşımıza çıkan mikro ödemeler, bazı çevrimiçi oyunlar ile vakit geçiren oyuncuların canını sıkmaya başladı. Reddit ve Neogaf forumlarında son zamanlarda bazı materyallere sadece mikro ödemeler sayesinde ulaşılabildiğini ve bu materyallere normal yollarla vakit harcayacak yüzlerce saatlerinin boşa gidebileceğini savunan oyuncular var. Rekabetçi oyunlarda bu materyaller sadece kostümlerden ve çeşitli kozmetik araçlardan oluşuyor. Ancak son olarak NBA 2K18'de karşımıza çıkan mikro ödeme metodu, adeta oyuncuyu soyma amaçlı tasarlanmış durumda. My Player moduna eklenen ve oyuncunuzu geliştirmeye yarayan bu mikro ödemeler sayesinde vakit harcamadan oluşturduğunuz oyuncuyu beş dakikada LeBron James yapabiliyorsunuz.

Oyuncular, mikro ödemelere isyan etmeye başladı

Geriye döndüğümüzde Metal Gear Solid 5: Phantom Pain ve Deux Ex: Mankind Divided oyunlarında karşılaştığımız mikro ödemeler sayesinde, oyunu oldukça kolay bir şekilde bitirebiliyorduk. Ayrıca GTA Online'ın, en az yeni bir GTA oyunu yapacak kadar geliştiricisine para kazandırdığı ile ilgili söylentiler vardı. Yani sona geldiğimizde, firmaların aç gözlü olması ve oyuncuların ses etmeden mikro ödemelere binlerce dolar yatırması sonucunda bu durumun sonsuza kadar gideceğini varsayabiliriz.

Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 3.03.2021 07:59
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.09.2017 17:54
Overwatch ne alaka sadece kozmetik ürünleri var mikro ödeme ile
Kalan Karakter : 300 Gönder
Phoenixboy
Phoenixboy 26.09.2017 04:17
Genel olarak buradaki editörlerin hem Overwatch'a hem Nier Automata'ya karşı bir garezleri var galiba anlamadım gitti :) Biri yılın oyunu diğeri ise yılın oyunu olmaya aday. Ben yiğidi öldür ama hakkını yeme taraftariyim. Ama bazen bu iki oyun üzerine özellikle negatif makaleler görüyorum bu sitede bu oyunlar hakkında bilgi sahibi olmayan oyuncuları bu oyunlardan soğutma çabasında gibi. Overwatch'taki micro ödemelerin oyuncuya oyun içerisinde, oynabilirlik açısından getirdiği bir ayrıcalık yok bir kere. Onlar sadece kozmetik üzerine o kadar ve tamamiyle oyuncuya kalmış. Her level atlamada 1 loot yada haftalık 9 galibiyet tamamladığınızda 3 tane daha kutu alıyorsunuz zaten. Ne gerek var extra para ödemeye. Kapak olarak bahsettiğiniz oyunların birinin resmini koymanız lazımdı. Micro ödeme konuda özellikle EA aldı başını gidiyor. Tamamiyle para tuzağı.Yukarıda sayılan oyunlar dışında Destiny'de micro ödeme ve az içeriğe sahip pahali dlcleri ile o konuda az değil .Destiny 2 hakkında daha yorum yapamayacağım. DLC'leri gösterecek.
Kalan Karakter : 300 Gönder
matrix
matrix 25.09.2017 20:11
Yılın oyunuydu demi bu overaç
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2017 18:21
Overwatchı niye kapak yapıyorsunuz? Ne alaka yani? :D
Kalan Karakter : 300 Gönder
129912994
129912994 25.09.2017 15:44
Talep ve Arz meselesi satılıyor ve alınıyor ki bu sistem var ve devam ediyor.uzatmaya gerek yok bence
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2017 16:34
E millet oynayamıyorsa alması gerekir ki alıyor
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×