1/2

Oyuncular neden korsana yöneliyor?

Emin Çıtak 4.05.2015 - 16:51
Korsan oyunlar için oyuncuların en çok dile getirdiği 5 başlığı sıraladık
GTA V’in daha ilk günden korsana yenik düşmesinin ardından yine aynı hikaye internete yayıldı. Bu konuda sadece bizim ülkemiz değil, tüm dünya siyah veya beyaz. Arada grinin tonları sesini duyurmak istese de iki rengin baskınlığı ve tartışması tüm nedenlerin üzerini örtüyor.

Şu bir gerçek: Korsan oyun oynamak yanlıştır, hatta suçtur. Korsan oyun oynamak ile süpermarketten alış veriş yapıp para ödememek arasında hiçbir fark yoktur. Takip edilememesi yanlış bir eylem olmadığı anlamına da gelmez.

Oyunların fiyatlarının gerçekten de pahalı olduğunun biz de farkındayız. Fakat hiçbir şey tepki olarak korsan oynamayı haklı çıkartamaz. Aslına bakarsanız en doğru tepki basitçe “oynamamak” olacaktır. Kendi şahsıma tercih ettiğim yol budur.

O zaman şu soruyu soralım: Yanlış olduğu bu kadar bariz olmasına rağmen insanlar neden korsana yöneliyor. Merlin’in Kazanı sayfaları aslında insanların bu konudaki sebeplerini okumak ve anlamak için son derece doğru bir kaynak.

Bu yazımızda korsan oynayan pistir, kötüdür, hep orijinal alın gibi tavsiyeler vermeyeceğiz. Size insanların korsan oyunlar için ortaya koydukları nedenleri sunacağız ve kendi içimizde bir çözüm yolu arayacağız.

O zaman başlayalım:

Oyuncular neden korsana yöneliyor?

1.”Oyunlar çok pahalı”


Oyunlar gerçekten pahalı, bu konuya kimse itiraz edemez. Özellikle dolar mağduru bizim gibi ülkeler oyun fiyatları korkunç rakamlara erişebiliyor. Yurt dışında bile oyun fiyatları hakkında böylesine şikayet edilirken bizim “Oyunlar çok ucuz!” diye çıkış yapmamız çok gereksiz olurdu. En çok ilgi gören AAA sınıfına sahip yapımlar ülkemizde alım gücünün çok üzerinde fiyatlara satılabiliyor.

Madalyonun diğer yüzünde ise artık her gün karşımıza çıkan fırsatlar var. Steam dolar kurunu (birkaç yayıncı hariç) 1.5 TL’ye çektiğinden beri oyun fiyatları ülkemiz için bariz bir biçimde düştü. Gerçi yine pahalılar ama Humble Bundle ve Steam indirimleri gibi fırsatlar normalde çok çok yüksek olan fiyatları oldukça cüzi miktara çekebiliyor.

Oyuncular neden korsana yöneliyor?
2. “Oyuna para mı verilir?”

Oyunlar eğlence sektörünün bir parçasıdır ve bu eğlenceyi sunmak için sizden tıpkı bir sinema filmi gibi ücret talep ederler. Oyuna para verilir mi peki? Bu kararı almış bir insan için fikir beyan etmek biraz güç. Çünkü kendine göre haklı sebepleri var bu yüzden oyunların para ödenecek kadar önemli olmadığını savunuyor.  Sadece aynı fikirde olmadığımızı söyleyebiliriz.