1/2

Oyuncunun sağlık rehberi #5: Akciğer Embolisi

Salih Berk Dinçer
Salih Berk Dinçer 24.01.2016 - 12:43
Akciğer Embolisi nedir ve belirtileri nelerdir?
Uzun süreli hareketsiz kalma durumuna bağlı olarak ortaya çıkan “Akciğer Embolisi” genellikle bacak ve baldırda oluşan kan pıhtılarının zamanla akciğer damarlarını tıkamasıyla sonuçlanan öldürücü bir rahatsızlıktır. Tanımdan kolayca anlaşılabildiği gibi akciğer embolisinin en büyük nedeni uzun süre hareketsiz kalmaktır. Bilgisayar başında geçirdiğimiz onca saati göz önüne alırsak, bu durum akciğer embolisinin oluşması için yeterlidir. Oluşma nedeni sadece uzun süreli hareketsizlikler olmayan rahatsızlık aynı zamanda geçirilen cerrahi müdahaleler, kanser tedavileri gibi etkenler yüzünden de ortaya çıkabilir. Hastalığın bir de genetik kısmı var, genlerinizden kaynaklanan damar kalınlığı, varisler ve aşırı pıhtılaşma da hastalığın seyrinde rol alıyor. Uzman bir doktor tarafından anlaşılması kolay olan rahatsızlık eğer karşınızdaki doktor acemi ise alt solunum yolu enfeksiyonu reçetesiyle evinize yollanabilirsiniz. Hemen panik yapmayın bilgisayar başında tüm gününüzü geçirseniz bile bu rahatsızlığa yakalanmayabilirsiniz. Kendinizi bu hastalıktan koruma yöntemi gayet basit, sizlere birkaç tavsiye vermeden önce bu hastalığın gelin bir de belirtilerine bakalım.

Oyuncunun sağlık rehberi #5: Akciğer Embolisi
   
Akciğer embolisinin belirtileri pıhtının boyutu yani hastalığın aşamalarına göre değişiyor. Özellikle bu hastalığın yanında herhangi bir akciğer ya da kalp rahatsızlığınız varsa hastalığın tedavisi zorlaşıyor ve süreç biraz ağrılı oluyor. 3 temel belirtiyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öksürük

Akciğer damarları tıkandığı için akciğerde gerçekleşen transfer düzgün yapılamıyor buna bir çözüm üretmek isteyen beynimiz bizi öksürüğe yönlendiriyor. İşin ciddiyeti kanlı balgam gelmesi ile anlaşılabilir. O yüzden tedaviye, bu rahatsızlıkta uzun vadeyi beklemeden başlamak gerekiyor.

Oyuncunun sağlık rehberi #5: Akciğer Embolisi
 

Nefes Darlığı

Bu belirti tipik bir şekilde aniden ortaya çıkar ve diğer belirtiler gibi hastalığın ilerlemesi durumunda artar.

Göğüs Ağrısı

Bir insanın göğsünü tutarak yere yığılması sadece kalp krizi kaynaklı değildir. Hastalık seyri benzeyen kalp krizi ve akciğer embolisi kriz tuttuğu zaman aynı ağrıyı verir. Fakat kalp krizinden farklı olarak öksürüldüğünde ağrı kat be kat artmaktadır. Eğilme, nefes alma, yemek yeme gibi durumlar göğüs ağrınızın artmasına neden olacaktır ve ne yazık ki ağrı bu durumlarda artarken dinlenme anında azalmaz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×