1/3

Oyundan Ses Geliyor

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Hollywood filmlerine taş çıkartan müzikler nerede mi?

Bir filmin başarılı olması için ne gereklidir? En başta başarılı bir senaryo! Eğer iyi bir hikayeniz yoksa, en büyük puntolarla gazete ve dergilerde yer etmiş, çok popüler bir oyuncuyu da getirseniz fayda etmez. Böyle bir durumda film belki izlenir fakat başarılı değildir.

Senaryo sorununu hallettiniz diyelim. Karakterleriniz, aklınızın bir köşesinde canlandırılacağı aktör veya aktristleri bekliyor. Eğer kalitesiz oyunculardan kurulu bir ekip yaratırsanız, sonuç gişede hüsranla sonlanabilir. Bu sebepten, başarılı senaryo ve kaliteli bir ekip, yolun yarısı demektir. Diğer yarısı mı? İşinin piri bir yönetmen, filmin kalitesine önemli bir katkı sağlayabilir fakat unutulmaması gereken en önemli nokta, belki de müziklerdir. Düşünün ki Sylvester Stallone’li Rocky serisi, müzikleri olmadan sıradan bir film olabilirdi. Kimse Rocky-4’teki “No Easy Way Out” adlı parçadan etkilenmediğini söylemesin. Hatta “gölge boksu” teriminin, bu şarkıdan sonra çıktığını düşünüyorum(!)

Bazı filmler var ki, müziklerindeki çabayı içerikte gösteremiyorlar. Yıllar öncesinin Flashdance filmi ilk aklıma gelen örnek. Beklentiler doğrultusunda adeta başarısızlık abidesi filmden muhteşem bir jenerik müziği çıkıyor, yine filmle aynı isimle. Belli ki müzikler beyaz perdenin karşısında, ellerindeki patlamış mısırları döke saça yemeye çalışan izleyiciyi oldukça etkiliyor. Kimi zaman ağlatan, kimi zaman gözlerde bir muziplik yapmış hissi uyandıran müzikler, oyunlarda ne kadar etkili kullanılıyor diye sorulduğunda yanıt; Hollywood filmlerine taş çıkartacak düzeyde kulaklara adeta bayram yaşatıyor.

Ses deneme bir-iki

Dünyanın en meşhur semfoni orkestralarından, Budapeşte Semfoni Orkestrası’nın Hitman serisine yaptığı katkı azımsanmayacak kadar büyük. Karizmatik bir suikastçiyi canlandırdığınız oyunda, müzikler ortamla ve görevle öylesine örtüşüyor ki, yerdeki cesetleri bile topuklarından vuracak raddeye geliyorsunuz.

Star Wars – KOTOR-2’de kullanılan müziklerde Jeremy Soule’nin imzası var. John Williams’ın yıllarca Star Wars evreniyle bütünleşen müzikleri, KOTOR’da görevi J. Soule’a bırakıyor ki, işi gerçekten zormuş doğrusu. Aynı isme Dungeon Siege-2’de de rastlamıştık.