Oyunlar Neden Erken Duyuruluyor?

Tunay Şahin 27.06.2024 - 17:11
Dragon Age'in yaratıcısı Mark Darrah, oyunların neden erken duyurulduğunu ve AAA oyun geliştirme sürecinin detaylarını açıkladı.

Dragon Age serisinin yaratıcısı ve BioWare'in deneyimli geliştiricisi Mark Darrah, AAA oyunların geliştirilmesinin neden bu kadar uzun sürdüğünü ve stüdyoların projelerini neden erken duyurduklarını anlatan bir YouTube videosu yayınladı. Darrah'a göre, oyunların erken duyurulmasının arkasındaki temel nedenlerden biri, projelerin yayıncılar tarafından iptal edilmesini önlemek.

Oyunlar Neden Olması Gerekenden Erken Duyuruluyor?

Darrah, AAA oyunların erken duyurulmasının birkaç stratejik nedeni olduğunu belirtiyor. "Bunun nedeni yayıncının listesinin biraz zayıf olması ve kamuoyunun arka cebinde hâlâ önemli oyunlar olduğunu hatırlamasını istemesi olabilir. Stüdyo oyunun duyurulmasını istiyor olabilir çünkü aksi takdirde yayıncının oyunu öldürebileceğinden endişe ediyor olabilirler," diyor Darrah. Bu durum, yayıncıların yatırımcılarına ve oyuncu topluluğuna önemli projelerin hâlâ gelişim aşamasında olduğunu göstermek için kullanılan bir strateji.

Mark Darrah, oyunları erken duyurmanın her zaman en iyi strateji olmadığını kabul ediyor. Ancak, bu adım bazen projelerin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlamak için gerekli olabiliyor. Erken duyurular, stüdyoların ve yayıncıların projeleri iptal etme riskini azaltarak, oyunların geliştirme sürecine devam edebilmesi için bir güvence sağlıyor.

Dragon Age geliştiricisi ayrıca, AAA projelerin aktif geliştirme sürecinin düşündüğümüz kadar uzun sürmediğini iddia ediyor. Yayıncılar bazen üzerinde 10 kişi bile çalışmadığı halde bir oyunun geliştirme aşamasında olduğunu ima edebiliyor. Bu durum, oyunların geliştirilme sürecinde büyük bir ekip yerine küçük bir çekirdek ekibin çalıştığını ve projelerin uzun süre fikir aşamasında kalabildiğini gösteriyor.

Oyunlar Neden Olması Gerekenden Erken Duyuruluyor?

Darrah'a göre, oyunların fikir aşamasında uzun zaman alması, aktif geliştirme sürecinin zannedildiğinden daha kısa olmasına neden olabiliyor. Bir oyunun başka bir oyunla paralel olarak geliştirildiğini düşünebiliriz, ancak aslında çok fazla çalışma yapılmıyor. Bu, AAA oyunların geliştirilme sürecinin karmaşıklığını ve uzun süreli planlamayı gerektirdiğini vurguluyor.

İlginizi Çekebilir: Dragon Age: The Veilguard Bu Sonbahar Piyasaya Çıkıyor

Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 13.07.2024 19:12
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.06.2024 13:22
Beyni yok fikri var durumu olarak da bilinir, projelerin uzun süre fikir aşamasında kalması. Yayılarak GTA SA oynayıp, onun gibi bir oyun yapmanın hayalini kurmak fikir aşaması değildir. Görsel tasarımcı hatun ile aynı fareyi tutup, el ele git gel yaparak uzun, uzun bakışmak fikir aşaması değildir.
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2024 17:28
Sen hiç umutsuzluğa kapılma, gerekirse ışık olur, kaybolacağını düşündüğün derinlikte bile aydınlatırım yolunu. Yazar: Fikir dediğin nedir, bizim hayatımız olmuş ilham, felsefe demek istemiş. Olmuş ya da olmamış, işte bütün mesele bu değil. Kimse onlardan şaheser beklemiyor. Oynamalık oyun bekliyor.
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2024 10:18
gerçekten mükemmel bir açıklama olmuş bu derinlikte insanın yolunu bulması neredeyse imkansız tebrikler.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 1.07.2024 16:27
isterse 20 sene önceden açıklasınlar benim için önemli olan oyunu oynadığım zaman bütün dlclerin olması..ve mümkümse epic games veya gog tarafından bedava verilmesi..dragon age inquisition oynuyorum şuan mesela.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.06.2024 10:10
Ayrıca borsayıda unutmayın oyun şirketlerinin çoğu borsada oyun projelerini erkenden açıklayıp yatırımcı çekmeye çalışıyorlar
Kalan Karakter: 300 Gönder
Oyunlar Neden Erken Duyuruluyor?
İlginizi Çekebilir