Oyunlara dokunun

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Oyun oynayış alışkanlıklarınızı değiştirmenin vakti geldi!
Acer'ın Z5600 model dokunmatik PC'si, Windows 7'nin kaliteli özellikleriyle birleşince, istediğiniz her şeyi bir dokunuş sonucunda elde etmenizi sağlıyor. Ofis işlemlerinizi ve Internet gezintilerinizi bir kenara bırakırsanız Z5600, size oyun oynamayı da farklı bir keyif olarak sunuyor. Ne yazık ki bu durum, tüm oyunlar için geçerli değil.

Dokun bana

Test için öncelikle RTS türü oyunları seçtik. Parmağımız ekranda basılı haldeyken tüm askeri birimlerimizi seçebiliyoruz. Bunun sonrasında gitmemiz gereken hedefe doğru tek bir dokunuş yapmamız yeterli. Aynı şekilde düşmanlara saldırmak için de önce birimlerimizi seçmemiz, ardından da düşman birimlere birer kez dokunmamız gerekiyor. Strateji oyunlarında yer alan envanter sistemlerini de kontrol edebiliyoruz. Haritanın farklı bir bölgesine gitmek için, küçük haritadaki bir bölgeye dokunmak ya da ekrana basılı tutarak parmağımızı kaydırmak yeterli oluyor. Mouse ve klavyeye hiç gerek kalmıyor. Dolayısıyla aldığımız sonuç başarılıydı.

Oyunlara dokunun
"Emektar Red Alert 2'den bir görüntü"

FPS oyunları ise tam bir işkence halini aldı. Zaten sürekli olarak FPS türü yapımlar için kontroller hakkında yorumlar yapılır. En iyi kombinasyonun Klavye + Mouse olduğu belirtilip, Gamepad ile oynanan oyunların bu kadar rahat bir deneyim sunamayacağı söylenir. İş böyleyken dokunmatik ekrana sahip bir PC'yi bu kategoriye eklemeye hiç gerek yok diye düşünüyorum, zira hiç kullanışlı değil. Sadece ateş edebiliyor ve etrafa bakabiliyorsunuz. Bunu yapabilmek için bile bayağı beceri gerekiyor. Ayrıca olduğunuz yerden hareket edemiyorsunuz da. Dolayısıyla FPS oyunları için çok yanlış bir tercih.

Yarış oyunlarında da durum pek farklı değildi. Kamera açılarına etki eden dokunuşlar yaptığınızda, bu kez hız ve fren gibi unsurları kontrol edemiyorsunuz. Baktığımızda cihazın dokunmatik yönü, oyunlar için mouse'un tüm işlevlerini yerine getiriyor. Fakat mouse dışında klavyeye de fazlasıyla ihtiyaç duyan yapımlarda başarısız oluyor. Çünkü hem karakter işlemlerini kontrol etmek, hem de 3 boyutlu kamera açılarını değiştirmek (FPS, TPS ve RPG oyunları gibi), tek bir kaynaktan sağlanamıyor.

Sonuç olarak Z5600'ün strateji oyunları için iyi performansa sahip olduğunu görüyoruz. Yapılış önceliği oyun oynamak olmasa da, bu imkânı da sağladığı bir gerçek.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 22.09.2023 08:31
Kalan Karakter: 300 Gönder
Oyunlara dokunun
İlginizi Çekebilir