1/2

Oyunlarda erotizm

Erhan Kahraman
Erhan Kahraman 3.06.2010 - 12:31
Oyunlar ve içindeki erotizm öğesi
Bazı insanlar tarafından hâlâ ‘çoluk çocuk işi’ olarak görüledursun, video oyunları dünyası, milyarlarca doların döndüğü dev bir sektör hâline geldi. Büyük bütçeli yapım firmalarının çıkardığı, her cinsten zevke hitap eden oyunlar da peşi sıra piyasada yer almayı sürdürüyor. Cinselliğin de hayatın içinde olduğu düşünülürse, sanal eğlence pazarında yer alması kaçınılmaz bir durum. Video oyunlarında erotizm, cinsellik ve hatta pornografi, genelde tabu olarak görülse de; internetteki indirilme oranlarına ve satış rakamlarına bakıldığına talep gören bir olgu. Bu ateşli sanal eğlencelerin göze çarpan örneklerini deneme yanılma yöntemiyle seçtik:

Druuna: Morbus Gravis

İtalyan çizer Paolo Eleuteri Serpieri’nin çizdiği, bir dönem gençliğinin rüyalarını süsleyen Druuna karakterinin ilk macerası, macera oyunu formatında 2001 yılında bilgisayarlarımıza konuk oldu. Koma hâlindeki Druuna’nın zihninde gezinip onu hayata döndürecek bulmacalar çözmeye çalıştığımız oyun, gerçek anlamda bir rezalet. Kontroller, oynanış ve atmosfer gibi oyunu oyun yapan birçok öğe şöyle dursun, ‘erotizm’ faktörü bile kötü modellenmiş az pikselli karakterler yüzünden yetersiz kalıyor. Druuna: Morbus Gravis, kaliteli bir çizgi romanın berbat uyarlaması olarak mazideki yerini aldı.

Lula 3D

CDV Software tarafından yapılan Lula’nın son macerası, “Alman yaparsa tam yapar” dedirtecek cinsten. 2005 Haziran’ında sadece Avrupa’da çıkan oyun, içerdiği yoğun cinsel unsurlar nedeniyle birçok ülkede raflara çıkamadı. Erotik film yapımcısı Lula’nın, kaybolan film yıldızlarının peşinden ülkeyi arşınladığı yapım, piyasaya sürüldüğü zamana göre vasatı aşmayan grafikleri ve yetersiz oynanışıyla yeterli ilgiyi görmedi. Belli bir kitleye hitap eden tek yanıysa, içinde her türlü atraksiyonun görülebilmesi.

Leisure Suit Larry

Sierra’nın efsane hâline gelen macera oyunu serisi, Larry Laffer isimli, ateşi başına vurmuş bir adamın hikâyesini konu alıyor. İlk olarak 1980’li yıllarda Al Lowe tarafından meydana getirilen Larry karakteri, hayatını çekici kadınları etkilemeye çalışarak geçiren kırklı yaşlarındaki ezik bir insan profiline sahip. Çeşit çeşit mini oyunlarla süslü macerasında Larry’e eşlik ederken, türlü komik olaylara ve esprili diyaloglara da şahit olmak mümkün. Leisure Suit Larry’nin efsane olmasındaki en büyük etken de, mizahı erotizmle mükemmel harmanlamış olması. Bunu deneyen diğer benzerlerinin aksine, Larry serisi hem oynanış, hem görseller hem de eğlence yönünden dört dörtlük içerik sunuyor.
Vivendi Universal tarafından 2004 yılında çıkarılan ve seriyle fazla alakası olmayan Leisure Suit Larry: Manga Cum Laude ise, tek başına eğlenceli ve yeterli dozda erotik bir oyun olmasına rağmen, serinin Al Lowe tarafından yapılan önceki bölümlerinin atmosferine sahip değil. Larry’nin kolejli yeğenini yönettiğimiz Manga Cum Laude, kaliteli grafikleri, mükemmel seslendirmeleri ve sunduğu eğlence ile oynanıştaki eksiklerine rağmen çok satmayı başardı.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×