1/10

Oyunlardaki 10 Klişe

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Video oyunlarının olmazsa olmazları
Zaman çok değerli. Bu yüzden vaktimizi dolu dolu geçirip, oyun oynamak için adeta fırsat yaratmak zorundayız. Ancak bu keyfi yaşarken de hep aynı enstantanelerle karşılaşmaktan bıktık usandık! Video oyun dünyasında bir takım klişeler dönüp duruyor. Aşağı yukarı oynadığınız her yapımda, belirlediğimiz 10 başlıktan biriyle mutlaka karşılaşmışsınızdır. Maalesef kendini tekrar eden bu deneyim ile yaşamayı öğrendik. İşte size video oyunlarının olmazsa olmazları:

Madde 1: Post-apokaliptik diyarlar

Her şeyin güllük gülistanlık olduğu, insanların aralarında barış içerisinde yaşadığı ortamlar, oyuncuları pek çekmiyor olsa gerek. Zira oyunlarda sıklıkla, düzenin altüst olduğu, geçmişinde büyük bir felaketin yaşandığı diyarlarla karşılaşıyoruz. Buna da verilebilecek en güzel örnek şüphesiz ki Fallout dünyası olsa gerek. Yapımcıların bu tür bir kurguyu tercih etmesinin en önemli nedeni, güncel dünyanın gerçekliğinden sıyrılıp, daha özgür senaryolar hazırlayabilmelerinden başka bir şey değil. Yani günümüz New York’unda, her köşe başını silahlı adamlar ile donatmak pek mantıklı gelmiyor kulağa ama tamamen kurgusal bir dünyada bunlar gerçekçilik hissi verebilir. Bir klişe ama biz Mad Max dünyasını seviyoruz.

Oyunlardaki 10 Klişe
"Sıradışı araçlar, her biri nevi şahsına münhasır tipler... İşte Mad Max dünyası!"

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×