1/10

Oyunlardaki 10 Klişe

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Video oyunlarının olmazsa olmazları
Zaman çok değerli. Bu yüzden vaktimizi dolu dolu geçirip, oyun oynamak için adeta fırsat yaratmak zorundayız. Ancak bu keyfi yaşarken de hep aynı enstantanelerle karşılaşmaktan bıktık usandık! Video oyun dünyasında bir takım klişeler dönüp duruyor. Aşağı yukarı oynadığınız her yapımda, belirlediğimiz 10 başlıktan biriyle mutlaka karşılaşmışsınızdır. Maalesef kendini tekrar eden bu deneyim ile yaşamayı öğrendik. İşte size video oyunlarının olmazsa olmazları:

Madde 1: Post-apokaliptik diyarlar

Her şeyin güllük gülistanlık olduğu, insanların aralarında barış içerisinde yaşadığı ortamlar, oyuncuları pek çekmiyor olsa gerek. Zira oyunlarda sıklıkla, düzenin altüst olduğu, geçmişinde büyük bir felaketin yaşandığı diyarlarla karşılaşıyoruz. Buna da verilebilecek en güzel örnek şüphesiz ki Fallout dünyası olsa gerek. Yapımcıların bu tür bir kurguyu tercih etmesinin en önemli nedeni, güncel dünyanın gerçekliğinden sıyrılıp, daha özgür senaryolar hazırlayabilmelerinden başka bir şey değil. Yani günümüz New York’unda, her köşe başını silahlı adamlar ile donatmak pek mantıklı gelmiyor kulağa ama tamamen kurgusal bir dünyada bunlar gerçekçilik hissi verebilir. Bir klişe ama biz Mad Max dünyasını seviyoruz.

Oyunlardaki 10 Klişe
"Sıradışı araçlar, her biri nevi şahsına münhasır tipler... İşte Mad Max dünyası!"

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×