1/2

Oyunlardaki sağlık sistemleri

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Modern tıbbın yansıması
Oyunlar için her sistem olduğu gibi "sağlık" sistemi de yıllar geçtikçe değişimler gösterdi. Bu gelişmeleri kimi oyunlarda kademe kademe, kimilerin de ise köklü birer değişiklik olarak gördük. Bir zamanlar yemek yiyerek sağlık düzeltirken, sonraki yıllarda sağlık paketlerine odaklandık. Dayanıklı zırhlar, dinlenerek iyileşme yöntemleri derken günümüze kadar uzanan geniş bir yelpaze olduğunu görüyoruz. İşte "sağlık sistemi" üzerine önemli katkıları olan oyunlardan bazıları...

Wolfenstein 3D

Oyunlardaki sağlık sistemleri
Nazi Almanya’sına farklı bir bakış açısı getiren Wolfenstein, Hitler ve profesörlerinin yürüttüğü ilginç deneylerin sonuçlarını ekranlarımıza taşımıştı. Biz de William "B.J." Blazkowicz isimli Amerikalı bir ajanı kontrol ediyor ve deneyleri sonlandırmak için mücadele veriyorduk. Mücadele esnasında yara aldığımızda sağlık barımızı doldurmak için birkaç farklı seçeneğimiz oluyordu. “Sağlık Paketleri” belirli seviyelerde sağlığımızda artışlara yardımcı oluyordu. Bunun yanında bir de “yemek” faktörü bulunuyordu. Yeni pişmiş bir tavuk, ekmek veya salata yiyerek de sağlığımızı düzeltebiliyorduk.

Call of Cthulhu

Oyunlardaki sağlık sistemleri
Lovecraft hikâyelerinden esinlenilerek hazırlanan Call of Cthulhu, gerilim duygusunu iyi yansıtabilmesinin yanı sıra her zaman merak uyandıran yapısıyla da oyuncuları ekran karşısına çivilemeyi başarabiliyordu. Tabii ki oynanışın hızlanması veya yavaşlamasına en önemli etkenlerden bir tanesi de sağlık sistemiydi. Eğer yara alırsak, bunun etkisini sadece görsel bir ibare olarak değil, oynanışsal olarak da görebiliyorduk. Eğer yüksek bir yerden atlarsak, ayağımız incinebiliyor ve bu da yavaş hareket etmemize neden oluyordu. Eğer vurulursak kan kaybediyorduk ve kısa sürede müdahale etmezsek ölebiliyorduk. Oyunun sunduğu ara yüz, vücudumuzun hasarlı noktalarını gösteriyor ve oraya pansuman yapabilmemize imkân tanıyordu.

Halo

Oyunlardaki sağlık sistemleri
Master Chief, her ne kadar geliştirilmiş süper bir asker olsa da, onun da enerji seviyesinde düşüşler oluyordu. Devasa Halo evreni, bünyesinde o kadar çok sır barındırıyordu ki, tüm bunları öğrenebilmek için hayatta kalmak ve savaşmak şarttı. Ana karakterimizin sahip olduğu kostüm, haliyle gelişmiş özelliklerle donatılmıştı. Bunlardan en önemlisini, “kendini yenileyebilir zırh sistemi” oluşturuyordu. Yani çatışma esnasında giysiniz kurşunlara isabet olduğunda, kenara çekilip biraz bekleyince zırh barınız tekrar dolmaya başlıyordu. Bu sistem, oyuncuların sağlık paketi arama derdini ortadan kaldırmış ve hızlı oynanışa imkân tanımıştı.