1/3

Oyunlardan beyaz perdeye geçenler

Özgür Yıldız
Özgür Yıldız 3.06.2010 - 12:31
Her oyunun filmini yapmak doğru bir fikir olmayabilir
Beyazperdeden bilgisayara geçen birçok isim oldu. Star Wars olsun, Matrix olsun bir çok filmin oyunu yapıldı. Gelenek yıllardır bu olmuştu. Ancak 1993 senesinde Super Mario Bros.’un beyazperdede boy göstermesinden bu yana bu gelenek değişir oldu. Artık filmlerin oyunları değil, oyunların filmleri yapılıyor.

Yeni pazarlara yelken açmak

Super Mario Bros.’la başlayan bu akım, Street Fighter ve Mortal Kombat’ın katılmasıyla geniş kitlelere ulaştı. Wing Commander, Lara Croft: Tomb Raider, Resident Evil, Doom, Silent Hill, Hitman derken, bu akım şaşırtıcı olmaktan çıktı ve kendi piyasasını oluşturdu. Tabi ki bunda oyun endüstrisinin durdurulmaz büyümesi, oyun stüdyolarının en az film stüdyoları kadar geniş bütçe ve gelirlere ulaşmasının da büyük bir etkisi bulunuyor.

Bir diğer etki ise konsollar. Konsollar –özellikle son jenerasyon Xbox 360, PS3 ve Wii- oyunların ve oyunculuk kültürünün çok daha geniş bir kitleye ulaşmasında büyük rol oynuyor. Twitter ve Facebook gibi sosyal ağların da devreye girmesiyle birlikte, teknoloji aktrist, aktör, yönetmen ve yapımcıların sık kullandığı bir olgu haline geldi. Hal böyle olunca bilgisayarda eğlence dendiğinde ilk akla gelen video oyunlar, film şirketlerinin de ilgisini çeker oldu.

Oyunlardan beyaz perdeye geçenler

Prince of Persia da bu oyun filmlerinden biri. Kökleri ilk olarak 1989 senesinde Jordan Mechner tarafından yapılan Prince of Persia oyununa dayanan film, son dönemin beklenen yapımlarından. Yönetmenliğini Jerry Bruckheimer gibi ünlü bir ismin yaptığı filmin senaryosunu yazanlar arasında Mechner’in kendisi de yeralıyor. Walt Disney Pictures tarafından yapılan filmin, önümüzdeki mayıs ayında gösterime girmesi bekleniyor. Prens rolünde ise Jake Gyllenhaal yeralıyor. Filmin bütçesi ise 150 milyon $ gibi büyük bir rakam.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×