1/3

Oyunları neden beğenmiyoruz?

Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Suç bizde mi, yoksa yapımcılarda mı?
Yıllarca beklediğimiz, onları oynayabilmek için sistemlerimizde geliştirmeler yaptığımız ve konsollar satın aldığımız oyunları neden beğenmiyoruz? İşte bu konuda en fazla görülen nedenlerden bazıları.

Oldukça fazla reklam yapılması

Özellikle yayıncı firmalar için reklamların önemi çok büyüktür. Geliştirilen ürünün olabildiğince fazla kitlelere tanıtılması, akabinde başarılı satış rakamlarını da getirebilecek faktörlerden bir tanesidir. Genellikle oyuncular yeni bir ürüne en fazla ilgiyi, ilk duyurulduğu anlarda gösterir. İlk ekran görüntüleri, ilk bilgiler ve ilk oynanış videosu ne kadar doyurucu olursa, insanların kafasında oluşacak ilk izlenim de sonraki aşamalarda kat be kat olumlu yönde artacaktır. Fakat yayıncı firmaların ürünleri hakkında sürekli yayımlanan videolar ve ekran görüntüleri, bu yapımların üzerinde yer alan gizemi büyük ölçüde kaldırıyor. Böylelikle heyecan unsuru da giderek köreliyor. Sürekli göz önünde bulunan bir yapım, ister istemez itici bir hâl alabiliyor. Crysis, döneminin en müthiş görsellerine sahip olması ve devasa bir harita barındırmasına rağmen yapım hakkında o kadar çok video yayımlandı ki, neredeyse oyun hakkında merak edilen hiç bir şey kalmadı.

Oyunları neden beğenmiyoruz?

Bunaltan ertelemeler sonucunda çıkışın sürekli gecikmesi

Duyurulan bir oyun eğer insanlar tarafından güzel bir tepki almışsa, olabildiğince erken piyasaya sunulmalıdır. Tabii ki bu süre zarfında yapımın hataları giderilip, geliştirilmesi gereken yönleri hakkında çalışmalar yapılmalıdır. Günümüz oyun sektöründe, ertelemelerin olması artık kaçınılmaz bir hâl aldı. Fakat bu ertelemeler, birbirini tamamlayan halkalar misali bir zincir gibi uzamaya başladıkça, yapıma duyulan ilgi seviyesi de düşüyor ve başarılı olması muhtemel bir oyunun albenisi azalıyor. Bununla beraber piyasaya sunulan yeni rakipler ve gelişen grafiksel teknolojiler de yapımcılar için önemli birer engel halini alıyor. 3D Realms'in Duke Nukem'i sonsuza dek oyuncularla buluşmak istemiyor gibi. Buna karşılık olarak, beğenilmesine kesin gözüyle bakılan ve bu yüzden yapım süreci kısa tutularak hemen piyasaya sürülmek istenen E.T. isimli yapım, oyun dünyasının kara lekelerinden bir tanesi olarak tarihte yerini almıştı.

Oyunları neden beğenmiyoruz?