1/3

oyunyapimi.org

Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Bu adamlar geyik, bu adamlar deli, bu adamlar dahi...
Platformlar PC
oyunyapimi.org
Merlin Puanı 70
Artılar Adventure Game Studio ile hazırlanmış çok güzel bir amatör oyun. Kaliteli oyunlardan hiçbir eksiği yok; hatta eğlenceli de bir senaryosu var. Geyikten ve South Park karakterlerinden hoşlanıyorsanız yaşadınız!
Eksiler Müzikler daha sık ve kaliteli olsa fena olmazmış. Oyun içerisinde yapmamanız gereken bir hareket yaptığınızda oyunun tamamen sona ermesi ve eğer save etmemişseniz en baştan başlatmanızı gerektirmesi can sıkıcı. Kontrollerde biraz sorun var.
Browser’ımızı açalım ve adres çubuğuna oyunyapimi.org yazıp bu siteye girelim. Bilmeyenler için de bu sitenin ne işe yaradığını hemen anlatalım: oyunyapimi.org sitesi, amatör olarak oyun yapmak isteyen insanlara yardımcı olan, yine yardımcı oldukları insanlar gibi oldukça amatör olan; ama yaptıkları şeyler hiç de öyle olmayan bir grup insanın kurduğu bir internet topluluğu. Sahip olduğu doküman kütüphanesinden alacağınız bilgilerle işe sıfırdan başlayıp kendi başınıza küçük çaplı bir oyun yapabilecek kadar çok şey öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca forumlarında oldukça iyi arkadaşlıkların yer aldığı ve herkesin birbirine sakınmadan yardımcı olduğu çok da hoş bir oluşum. Oyun yapmak ile ilgili değilseniz bile, en azından arkadaşlık örneğini oyunyapimi.org adventure oyununu oynarken bir miktar görebilirsiniz; üyelerin birbirleriyle yardımlaşması ve insanların üzerinde uğraştıkları konu hakkındaki sahip oldukları bilgi düzeyi had safhada. Eh, bir de alabildiğine geyik var tabii.

Oyunumuzun ismi oyunyapimi.org, türü ise adventure. Hazır bir oyun motoru olan Adventure Game Studio (AGS) kullanılarak yapılmış ve benim şimdiye kadar oynadığım en eğlenceli ve hoş AGS oyunları arasında yerini aldı bu oyun. Ki oynadıklarım arasında King’s Quest 1 – 2 ve Apprentice’in tekrar yapılmışları da vardır, birkaç güzel AGS oyununun yanı sıra. AGS, yani Adventure Game Studio freeware bir yazılımdır ve internet sitesinden 3,5 MB büyüklüğündeki setup dosyasını indirerek siz de bu tarz oyunlar yapabilirsiniz. Tabii ki bu yapım süreci lafta anlattığım gibi iki bloğu yan yana koyup üç tane diyalog balonu eklemekle olmuyor. AGS oldukça iyi bir kullanım tekniği istiyor ve yapabileceklerinizin neredeyse ucu bucağı yok. Kendi hazırladığınız bitmap modellemeleri oyuna ekleyebilir, çözünürlükten tutun da renk paletinin büyüklüğüne kadar normal bir oyunda ne var ne yok her şeyi ayarlayabilirsiniz. oyunyapimi.org’u oynadıktan sonra sitenin forumlarını biraz karıştırdım ve anladığım kadarıyla bu senenin Nisan ayında yapılmaya başlanmış, şimdiye kadarsa ancak bitmiş bir oyun ile karşı karşıyayız. Görüyorsunuz ya; hazır oyun motoru ile bir oyun yapmak bile, tek kişiyle 5 ay sürüyor. Tıpkı sitenin kurucusu Deniz Aydınoğlu kardeşimin de dediği gibi “Oyun yapımı ciddi bir iştir!”

C++ dilimde tüy bitti,,, valla

Oyuna başladığınızda aynı senaryoya ait sekiz farklı bölüm ile karşılaşıyorsunuz. Sekiz bölüm olmasına rağmen oyunu tamamıyla bitirmek için ilk bölümden oynamaya başlamalı ve sırayla tüm bölümleri bitirmeniz gerekiyor; siz bir bölümü atladığınızda otomatik olarak ardından gelen bölüm aktif oluyor. Sekiz bölümün yedisine sitede yer alan moderatörlerin isimleri verilmiş, yalnızca ilk bölümde siteye yeni üye olan azimli bir kullanıcıyı canlandırıyoruz; her şey bu şekilde başlıyor ve ilk bölüm boyunca meydana gelen olaylar oyunun tümünde etkili oluyor, hikaye size fark edilmeden çok güzel veriliyor.