1/2

ParaWorld

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Tarih öncesine alternatif bir dünya!
Son bulgulara göre günümüzden 300 milyon yıl önce yaşamışlardı. Ortalama 700 farklı cinse sahiplerdi ve yaşadıkları dönemde, yer küre üzerindeki en geniş hayvan topluluğu onlardı. Nasıl yok oldukları hiç bir zaman kesinlik kazanmadı. Onlara Deinos Saurus(Korkunç Kertenkele) deniyordu...

Dinozorlar neden yok oldu?

Kimi bilim adamlarına göre dinazorların aniden ve kısa bir sürede soylarının tükenmesi, salgın bir hastalık sebebiyle oldu. Ancak başka bir teoriye göre her 26 milyon yılda bir ortaya çıkan kuyruklu yıldız (Nemesis) yağmuru sonucunda, atmosferde oluşan kuyruklu yıldız parçaları, güneş ışınlarının önünü keserek, dünyayı çok uzun yıllar kapkaranlık bıraktı. Bunun neticesinde düşen hava sıcaklıkları, dinozorların ve bitkilerin yok olmasına yol açtı.

Tarih öncesinin bu inanılmaz canlılarının yok olmasıyla ilgili bir başka teori de, o döneme ait volkanik patlamalar. Yeryüzünde meydana gelen volkanik hareketler, iklimleri ve dolayısıyla dinazorları etkilemiş olabileceği, varsayımlar içerisinde yer alıyor. Ancak en çok bilinen teori, dünyaya düşen dev bir göktaşının bu canlıları tamamen yok etmesi olarak gösteriliyor. Tabi bunların haricinde daha bir çok teori var fakat hiç biri henüz kesinlik kazanmış değil.

Beyaz perdede sıkça gördüğümüz dinozorlar, her daim insanların ilgisini yoğun bir şekilde çekiyor. Öyle ki Jurassic Park serisi konuya oldukça başarılı bir örnek gibi gözüküyor. Bilgisayar teknolojisinin yoğun olarak kullanıldığı bu filmde, dinozorların fiziksel davranışları son derece gerçekçi olarak yansıtılıyor. Bu durum da gerçekçiliği oldukça üst noktalara çıkartıyor.

Bu tarih öncesi yaratıkların insanlar için oldukça merak uyandırdıkları su götürmez bir gerçek. Hal böyle olunca da gerek film gerek oyun yapımcıları için dinazorlar, kullanılabilecek gayet çarpıcı öğeler olarak gözüküyorlar. Bunu farkedenlerden biri de, şu sıralar ilk oyunları Paraworld üzerinde çalışan Sek Ost.