Patriots: A Nation Under Fire

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Geçmişte yaşamak diye buna denir
Platformlar PC
Patriots: A Nation Under Fire
Merlin Puanı 23
Artılar Düşük sistemlerde çalışması
Eksiler Herşeyi
Gore oyununu acaba içinizde hatırlayan var mı? Gerçi Gore dendiği zaman Six Feet Under, Cannibal Corpse filan gelir aklıma ilk olarak. Bu yapım bundan 4 sene önce çıkmıştı. Bilindik bir FPS’di, önüne geleni vur kır parçala. Basit oynanışı, fena olmayan grafikleri, sesleri derken ortalamaydı. Zaten çoğu kimsenin aklında yer etmedi, unutuldu gitti. Yapımcı 4D Rulers diye bir firmaydı. Hatta bu adamların Gore’dan sonra Secret Service: Security Breach adında başka bir FPS’leri vardır. O da evlere şenlik, şen şakrak bir oyundur. Konumuza devam edersek 4D Rulers, 2 yıldır başka bir oyun geliştiriyormuş. Hatta sitelerini bile 2 yıl boyunca hiç güncellememişler. Öylece kalmış, ancak 2 yıl sonrasında Patriots: A Nation Under Fire’la geri döndüler.

Geri dönüş

Gidişi suskun olan 4D Rulers, dönüşünde cidden yeni bir bomba yaptı. Patriots: A Nation Under Fire harika, kuralları yıkan, eşsiz bir yapım olmuş. Teröristler, basılan şehirler, nükleer savaş başlıkları vs… derken kendimizi harika bir aksiyonun içinde buluyoruz. Bu klişe konu aman ne kadar sürükleyici derken, oyunun kendisi ile işkence odasına sürülüyoruz.

Yıl 2006, ancak yapımcılar halen 2000 yılında filan yaşıyor olmalı. Çünkü Patriots: A Nation Under Fire’ın grafikleri rezalet ötesi. Hatta senelerdir oyun yapmayan ve ortalıkta olmayan bir firmadan daha iyi bir şeyler beklerdim. Zibil olan karakter modellemeleri tam bir felaket. Küp ve dikdörtgenlerle geometri çalışabileceğimiz çevre zaten efsane konumda. Bunların üstüne kaplama, doku vs… gibi olmaya çalışıp da, olamayan etkenleri de eklersek tam olur. Özellikle karakterimizin o mükemmel silah tutuşuna hayran kaldım.

Sesler grafiklerden hiç aşağı kalır değil. Sadece tek bir silahın ateş sesi ve aynı kişinin seslendirmesi var. Bu kadar olur mu demeyin cidden bu kadar oluyor. Özellikle karakteriniz ile zıpladığınızda çıkan ses o ne öyle. Sanki ayaklarıyla yere çivi çakmaya çalışıyor gibi.

Buraya kadar

Grafikler ve sesler berbat, birde program hataları bunların üstüne geliyor. Havada kalan cesetler, silahlar, kan efektleri vs… bu da iyice olmayan atmosferi baltalıyor. “Use” denilen bir olay oyunda yer almıyor. Görev yerine gidip olayların otomatiğe girmesini bekliyorsunuz. Sizinle beraber savaşan takım arkadaşlarınız ve size karşı olan rakipleriniz tamamen beyinsiz, hepsi armut gibi. O kadar mükemmel senaryo ve oynanış için Patriots: A Nation Under Fire’da sinematik de yer almıyor. Sadece iki adet metin belgesinde anlatılan “Şu şöyle oldu, geldiler teröristler bastılar, nükleer savaş var” özeti sinematik yerini taşıyor o kadar. Bari insan biraz kasar eder, oyun içi grafik motoruyla bir iki sinematik yapar. Ama 4D Rulers hiç oralı olmamış bile.

Patriots: A Nation Under Fire’da bolca silah çeşidi var, ama cephane yok. Hatta bunun üstüne ateş ettiğiniz zaman kurşunların normalden 2 kat daha hızlı bitmesi olayı var. Bilindiklerle tamamen tersine orantıda. Oyunumuz şuursuz, bitkin ve tükenmiş bir yapım. Bu kadar kepazelikle beraber çoklu oyuncu da yok. Gerçi Multiplayer olsa da, oyunun yapımcıları bile oynamazdı. Patriots: A Nation Under Fire’ın bu kadar kötülüğüne rağmen, Pentium 3 gibi düşük sistemlerde çalışması belki de tek artısı. Bunun dışında Patriots’u gördüğünüz yerde kaçın.
Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2022 17:04
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 3.09.2019 15:43
karıştırmamış ki doğru
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 8.03.2017 15:44
Bu incelemeyi yazan arkadaş oyunları karıştırmış herhalde.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Patriots: A Nation Under Fire

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×