1/2

PC, oyuncular için halen en iyi oyun platformu!

PC, oyuncular için halen en iyi oyun platformu!

Emin Çıtak
Emin Çıtak 24.03.2015 - 17:25
Yıllar geçse de bu gerçek değişmiyor, yoksa değişiyor mu?
Öncelikle belirtmem gereken bir olay var. Ben oyunculuk ve editörlük hayatım boyunca PC ağırlıklı olmak üzere genel olarak iki tarafa da eşit yaklaşmayı tercih ettim. Benim için PC oyunculuğunun cazibesi bir yana, konsol oyunlarının özel oyunları yeri geldiğinde tahtı ele geçirdi. Yeri geldi gecemi gündüzümü Rome: Total War’da tükettim, yeri geldi God of War ile ihtişamın tadını aldım. Yeri geldi, geç edindiğim için Uncharted’ı uzunca bir süre uzaktan izleyerek yetindim (sonra acısını fena çıkarttım), yeri geldi hayranlıkla Gears of War’un aksiyon oyunlarına çizdiği yolu takip ettim.

İşin temeline indiğimdeyse hep bir PC oyuncusu olduğumu fark ettim. Kütüphanemdeki oyunlardan tutun, Steam oyunlarıma kadar bugüne kadar tüm oyun yatırımımı PC için yapmışım. Elime 3-5 kuruş geçince gidip kendi bütçeme en uygun ekran kartını almışım.

Her ne kadar oyun satışlarına yansımasa da PC oyunculuğu dünya genelinde büyük bir patlama yaşıyor. Satış konusuna bir şey diyemiyorum çünkü insanoğlu olarak bir şeyi bedava elde edebiliyorsak, bunun yanlış veya doğru olduğunu pek kafaya takmıyoruz. Bu durum büyük firmaların PC platformunu es geçmelerine neden olurken, aynı zamanda F2P modeline geçiş sağlıyor.

PC, oyuncular için halen en iyi oyun platformu!
Böyle bir şeyi tartışırken korsan oyunları denklemin dışına almak gerekiyor. Eğer oynayabiliyor olsaydık, her konsolda, her platformda korsan oynardık. Xbox 360 bunun en büyük kanıtı olarak gösterilebilir. Korsan oyunculuğun iki tarafa da (PC’ye elbette ki daha çok) tüm platformlara ve geliştiricilere zarar verdiğini varsayabiliriz.

Peki, cidden hangisi? PC mi konsol mu?


Benim cevabım PC değil ama hep yakın olduğum platform PC oldu. Zaten bunu yukarıda da yazdım. PC oyunculuğu bir şekilde her zaman bana daha iyi bir performans sundu. Sadece sistem ve donanımdan bahsetmiyorum. Aynı zamanda erişebilirlik açısından ortada her zaman büyük bir fark var.

Konsolların ve konsol oyunlarının insanlara daha sosyal bir oyun deneyimi yaşattığını düşünüyorum. Arkadaşlarınızı toplarsınız ve iki el FIFA atarsınız, Go Kart oyunu oynarsınız, hep beraber Heavy Rain izlersiniz… Bunlar hakikaten konsolların en değerli yanı ama bundan yıllar önce 56K modemlerimizde Half-Life ve Quake III oynarken de inanılmaz eğleniyorduk.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×