PC oyuncularını, 2011'de neler bekliyor?

Anıl Kalkan 27.12.2010 - 11:36
2011'de çıkacak PC oyunları arasında neler neler yok ki? Diablo'dan Call of Duty'e, Witcher'den Skyrim'e kadar geniş bir skalada oyunlar bizi bekliyor.

Bir süre önce PC oyunculuğu, gerek yeni nesil konsolların çıkmasıyla, gerek yapımcı firmaların PC için oyun yapmamasından dolayı, zorlu bir dönemden geçti. Durum öyle bir noktaya geldi ki, "Artık sadece konsollara oyun yapılacak, PC bitti" yorumları bile yapılmaya başlandı. Elbette konsollar daha rahat-uzun ömürlü bir oynanabilirliği ve bol oyunu içlerinde barındırsalar da bilgisayarlar için de daima oyun yapılacaktır. Buna paralel olarak, 2009 bir hazırlık dönemi oldu, 2010 yılı ise tekrardan PC oyunculuğunu canlandırdı.

2011'de Çıkacak Oyunlar

2011'de Çıkacak Oyunlar

Gerçekten kaliteli yapımlar bu yılda bizlerle birlikte oldu. Yıllarca özlem içinde beklenen Mafia 2 ve StarCraft 2, ardından Call of Duty: Black Ops ve Napoleon Total War gibi popüler oyunlar monitörlerimizi epey meşgul etti. Spor alanında ise FIFA bu sene yeni nesil grafiklerle PC'ye konuk olunca PES-FIFA rekabeti de iyice kızıştı. Tabii bu durum da en çok futbol severlerin işine yaradı. Yarış kategorisinde ise F1 2010 gibi, NFS: Hot Pursit gibi kaliteli yapımlar vardı. Kısacası 2010, PC için bereketli bir yıl oldu. Bu  noktada Steam platformunun da hakkını yememek lazım tabii ki. Ucuz ve indirilebilir oyunlarıyla her türden oyunu içerisinde barındırmayı başardı. Artık 2010'u bitirmenin ve önümüzdeki seneye bakmanın da vakti geldi. Epey bekleyen, duyurulan oyun var. Bunların belki bir kısmı ertelenecek ama ben yine de bir göz atın derim.

Bakalım 2011 yılında PC oyuncularını neler bekliyor:

Diablo III

Kuşkusuz en çok beklenen oyun, hatta son on yılın en çok bekleneni de denilebilir. Artık modern klasik kategorisine girdiğini söylesek yanılmayız. Hack'n Slash'ın babası, RPG'nin "Godfather"ı diye tabir edilen Diablo 3, piyasaya sürüldüğünde sadece adıyla milyonlar satacaktır. PC için özel olarak gelen oyunun 2011 sonlarında çıkması bekleniyor. Tabii firma Blizzard olunca oyunun 2012'ye sarkması da ihtimaller dahilinde. Oyuna dört yeni sınıf eklendi ve şimdiye kadar sinematikler ve oyun içi videolar da yayınlandı. Büyük bir kısmı hazır olan Diablo 3, RPG yılı olacak gibi gözüken 2011'de PC oyuncularının en büyük kozu.

The Witcher 2

İlk Witcher oyunu 2007 yılında çıkmıştı ve büyük sükse yaratmıştı. Kahramanımız Geralt, yeni yılda Witcher 2: Assassins of Kings ile geri dönüyor. Oyun yeni bir grafik motoruna sahip ama dövüş sistemi önceki oyunla benzer şekilde. Oynanabilirlik olarak ise oldukça geniş vaatleri var. Örneğin; 16 ayrı sonla bitebilecek. Oyuncular kendi kararlarını verebilecek ve hikayeyi farklı yollardan bitirebilecek ki bu yönüyle sağlam RPG mekaniklerine sahip gibi gözüküyor. Yine ek olarak oyunda "Insane" adlı bir zorluk seviyesi bulunacak ve öldüğünüz zaman kaldığınız yerden devam edemeyeceksiniz. Kulağa ilginç geliyor tüm bunlar. 2011'in bahar aylarında çıkması beklenen Witcher 2'yi de merakla bekliyoruz.

The Elder Scrolls V - Skyrim

Sıkı durun, RPG yağmuru bitmiş değil! The Elder Scrolls serisi gerek Oblivion, gerek Morrowind ile gönlümüzü feth etmişti. Yapımcı Bethesda durur mu, sırada The Elder Scrolls V: Skyrim var. Yenilenmiş bir grafik motoruyla gelen oyun, Nord'ların anavatanı olan Skyrim bölgesinde geçiyor. Şu anda malesef fazla bilgi yok açıkta, ama başarılı ve keşfetmesi uzun sürecek olan bir oyun olacağı şimdiden aşikar. 2011'in son aylarında bizimle olmasını umuyoruz.

Dragon Age 2

2009 yılında RPG dünyasında Dragon Age adında bir efsane doğmuştu. İncelemelerde 90'ın altında puan almayan oyun çok beğenilmiş olacak ki, BioWare hemen ikinci oyun için kolları sıvadı. Hikaye bu sefer daha farklı bir yönde yalnız. Topraklarımızı tehdit eden şeytani güçler yerine, Hawke adlı kahramanımızın kişisel macerasını konu alıyor. Önceki oyunun artı yönlerini koruması beklenen Dragon Age 2, 2011 Mart'ında PC ve konsollar için piyasada olacak.

Mass Effect 3

Shepard geri dönüyor! BioWare'nin sevilen Action-RPG serisi Mass Effect de yeni yıl kervanına katılıyor. İlk iki oyunun tüm başarılı aksiyon ve RPG öğelerini daha da geliştirerek sunması beklenen Mass Effect 3'te önceki oyundaki kayıt dosyalarınız da kullanabileceksiniz ayrıca. BioWare'den "çürük" iş çıkmadığını da göz önüne alırsak, beklemeye değer bir oyun olacak diyebiliriz.

Diğer RPG oyunları

Tüm bunların yanında hatrı sayılır başka oyunlar da bekleniyor yeni yılda. Örneğin: Torchlight 2... Diablo taklidi olarak gösterilen Torchlight, özünde oldukça başarılı, sürükleyici bir Hack'n Slash idi. Runic Games yeni oyunu Co-op modu gibi yeniliklerle geliştiriyor, Diablo 3 öncesi tekrar mükemmel bir aperatif yemek olacaktır. Yine 2011'de çıkacak olan Dungeon Siege 3'ü de hatırladıktan sonra diğer oyunlara geçelim.

Call of Duty 8

Dünya üzerinde şaşmayacak bir şey varsa o da her sene kasım ayında çıkan bir Call of Duty oyunudur. Henüz Activision'dan bir duyuru yok veya oyunun adı belli değil ama biliyoruz ki, sene 2011 ve aylardan kasım olunca yeni bir Call of Duty oyunu bizlerle olacak. Yine de malesef bilgi verecek başka bir şeyimiz yok şu anlık.

Duke Nukem Forever

Kuşkusuz en az Diablo 3 kadar beklenen bir yapım Duke Nukem'in yeni oyunu. Çıkışı yılan hikayesine dönen oyunu bugüne kadar 3D Realms getirmişti daha doğrusu getirememişti, artık top Gearbox Software'nin ellerinde ki kendileri doğruladı; 2011 yılında "Kral" geri dönüyor. Oyun yine yoğun bir komedi unsuru, absürdlük, araç kullanımı ve yeni nesil grafikler içerecek. "Hail to the King, baby!".

Rage

Yine uzun süredir geliştirilen bir FPS karşımızda. Tabii ki geliştiricisi John Carmack ve çetesi, yani ID Software olunca insan şüphe de etmiyor nasıl bir şey olacağından. Kısa bir süre önce de oyunun iPod ve iPad versiyonları çıkmıştı, fakat asıl oyuna biraz daha var. Yarış ve RPG öğelerinin de olacağı Rage, 2011'in en çok beklenen FPS'lerinden kuşkusuz. Yılın son çeyreğinde çıkması bekleniyor.

Diğer FPS oyunları

Yeni yılın ikinci yarısında Battlefield 3, üçüncü çeyreğinde ise Dead Space 2'nin çıkması bekleniyor. Ayrıca yeni bir Medal of Honor oyunu da sürpriz olmayacaktır.

Oyunlar elbette bu kadarla sınırlı değil. Örneğin; DiRT 3 geliyor ki yılın yarış oyunu olmaya aday. Ayrıca klasikleşen seri Total War'ın yeni oyunu Shogun 2 ve yeni bir Stronghold oyunu da bizleri bekleyen stratejiler. Spor oyunları kategorisinde ise pek yazılıp çizilecek bir durum yok. Futbolda klasik olarak PES-FIFA rekabeti göreceğiz. Menajerlik alanında bu sene Championship Manager 2012 de FM'nin karşısına çıkacak, fakat Football Manager hala rakipsiz gözüküyor. Şu klasik hatalarını ve eksikliklerini giderirlerse eskisinden de iyi olacaktır çünkü. Basketbol oyunu olarak da, tek alternatif 2K Sports'un yaptığı NBA 2K11 olacak, tabii EA'den PC için bir hamle gelmezse.

Kısacası 2011 yılı PC oyuncuları açısından dolu dolu geçecek bir yıl. Yıllardır beklenen yapımlar ve bolca klasik serinin devamı... Özellikle göze çarpan ise daha önce de dediğim gibi RPG oyunları ağırlıkta. Bir çok sürprizle, yeni duyuruyla da karşılacağımıza eminim yıl içinde. Yazı içinde yer vermediğim, veremediğim veya gözümden kaçan yapımlar da kusra bakmasın. Son söz olarak da diyebilirim ki güzel bir yıl bekliyor PC sahiplerini, dilerim konsollar için de en az bu kadar bereketli bir yıl geçsin. Herkese iyi oyunlar.

Yorumlar 85
MK Okuru
MK Okuru 23.07.2024 15:09
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 4.07.2015 18:27
Wayy be daha dün bu oyunları bekliyoduk :) minimum 2 önerilen 4 gb ram :)
Kalan Karakter: 300 Gönder
PC oyuncularını, 2011'de neler bekliyor?
İlginizi Çekebilir