1/5

PC Oyunculuğu Ölmez

Serkan Selim YILDIZ
Serkan Selim YILDIZ 3.06.2010 - 12:31
Ölmez! Neden mi? İşte cevabı...
Son yıllarda konsol tarafında satışlarının artması ve orijinal oyun satışlarının konsollarda PC platformuna göre büyük üstünlükler sağlaması, büyük bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Bir konsol fanı kitlesi mevcut ve bu kitlenin büyük bir bölümü; PC kullanmanın mantıksız olduğunu, maliyetli olduğunu ve konsolda daha rahat bir oynanabilirliğin söz konusu olduğunu vurguluyor. Yapımcı firmaların da ana amacı para kazanmak olduğuna göre; konsollardaki orijinal oyun satışlarının PC’ye karşı olan üstünlüğü, birçok firmayı konsol oyunu yapımına yönlendirmişti. Adı PC ile başlayan, dahası onunla duyulan birçok seri, PC’den elini ayağını çekmişti. İş öyle bir hal almıştı ki, artık PC denince akla gelen oynanır türler bile artık konsollara çıkarılmaya başlanmıştı. PC’cilerin “Bu oyun klavye-faresiz oynanmaz” diye tabir ettiği türde birçok proje ve dahası buna dahildi. Aslında hiç azımsanmayacak sayıda yapım PC’ye de çıkıyor. Hatta son zamanlarda PC’de daha fazla oyun görür olduk. Bazı firmalar var ki, PC’den vazgeçmiyor. Peki neden böyle? Neden daha ucuz diye (Görünen yüzü) tabir edilen konsollar varken PC oyunculuğu devam ediyor ve oyunlar PC’ye çıkarılabiliyor? Bu soruların yanıtlarını başlıklar halinde inceleyelim.

Donanım piyasası

Belki ekran kartları hariç, var olan donanımların bilgisayarda görülebilecek işler için üretildiğini söyleyebilecek kişiler çıkabilir. Benim görüşüm donanım piyasasının büyük bir bölümünün üretimi, PC kullanıcıları içindir. Tamam bu donanımlar iş için de kullanılmakta, fakat PC oyunculuğu bu kadar kullanılırlığa sahip olmasaydı, donanım teknolojisinin bu kadar hızlı ilerleyeceğini söyleyebilir miydik? Günümüzde ayakta duran iki dev firma AMD-ATI ve Nvidia bu işten büyük paralar kazanıyor. Sizce bu markalar PC oyunculuğu olmasaydı para kazanabilir miydi? Şöyle soralım, sizce bu markalar ayaktayken PC oyunculuğunun sırtı yere gelir mi? Bu soru her şeyi açıklar nitelikte. Her ne kadar PC oyun üreticileri korsan oyun satışlardan büyük zararlar etse de, bu markalar ayaktayken, böylesi donanım satışlarından para kazanılıyorken, PC oyunculuğu her zaman yaşayacaktır. Donanım sektörü bu konuda o kadar geniş bir yelpazeye sahip ki, PC’ler için üretilen ekipmanların çok büyük bir bölümü PC oyuncularına hitap ediyor.

PC Oyunculuğu Ölmez

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×