Pentium 4

Ceyhun Altıok
Ceyhun Altıok 3.06.2010 - 12:31
Yeni bir bilgisayar almak istiyorsunuz veya sisteminizi geliştirmek istiyorsunuz. Eh almışken en iyisini alıp bir de Pentium IV almak istiyorsunuz. Peki bunu için neler gerekli?

Pentium 4

Sisteminiz Pentium IV ile uyumlu mu?
Yeni bir bilgisayar almak istiyorsunuz veya sisteminizi geliştirmek istiyorsunuz. Eh almışken en iyisini alıp bir de Pentium IV almak istiyorsunuz. Peki bunu için neler gerekli? Yeni bir sistem alırken en çok endişe edinilen konu, sistemin gelecekteki gelişmelere açık olmasıdır. (Tabii her ne kadar iyi bir sisteminiz olursa olsun elbet bir gün o da tarihe karışacak) Her zaman ileri teknolojiyi düşünürseniz, hiçbir zaman bir bilgisayar sahibi olamazsınız. Çünkü şu anda alacağınız bir bilgisayar, en fazla 6 ay sonra tarih olacaktır ve yerine daha iyi parçalar çıkacaktır. Bunun önüne geçmemiz için yapmamız gereken şey en az kayıpla güncellenebilen bir bilgisayar seçmektir. Ancak daha hiç bilgisayarla tanışmamış insanların ağzında "Pentium IV'ler çıktı, yakında diğerlerinin hepsi çöpe atılacak" cümlesi dolaşırken yeni nesil işlemcimizin hazır olup olmadığına bakmanın tam zamanı.

Pentium IV'ün ilk telaffuz edildiğinden bu yana bilgisayar satıcılarına en çok sorulan soru, "bu aldiğim bilgisayar Pentium IV'e de uyumlu degil mi?". Bu sorunun cevabı yakın bir gelecekte satılmaya sistemler için büyük olasılıkla "evet", ancak şu ana kadar sahip olduğumuz sistemler için kesinlikle "Hayır !" 

Bilgisayarınız neden Pentium IV'e hazır degil? Çünkü, sisteminizin güç kaynağı, kasası, işlemci fanı ve anakartı yeni işlemciye uymuyor. Nelerin farklı olduğuna kısaca göz atalım: 

  • Pentium IV için kullanılacak güç kaynakları, fazladan 12 volt'luk bir çıkış içeriyor. Bu nedenle eski güç kaynaklarina sadece ATX denirken, yenilerine ATX12V adı veriliyor. Bunlarda işlemcinin artan güç ihtiyacını karşılamak için fazladan 12V'luk bir kablo bulunuyor. Tabii ki bu kablonun anakartta gireceği bir nokta bulunmak zorunda. Ayrıca bir de güç meselesi var. Bir Pentium IV sistemi çaliştirabilmek için en az 250W güce ihtiyaç var. GeForce ya da benzeri bir ekran kartı ya da çok fazla aygıt kullanılan sistemlerde 300W taban olacak. İdeali ise 350W ve yukarısı. Piyasada satılan 20-25 dolarlik "ucuz çözüm" ATX kasalar, kesinlikle bu güçlere çıkamıyor. En kalitelisi 220W'a kadar çikabiliyor. 
  • İlk nesil Pentium IV soğutucularının montajı için sistem kasasında iki ayrı bağlantı yuvası bulunması gerekiyordu. Daha sonraki farkli tasarım fanlarda buna gerek kalmazsa, sadece kasanızın güç kaynağını degistirmekle kurtulabilirsiniz. 
  • Ne piyasadaki OEM fanlar, ne de kutulu Celeron ve Pentium III işlemcilerin paketlerinden çikan Intel fanlar Pentium IV'ü soğutmaya yeterli değil. Yeni işlemciyi soğutmak için bu günlerde overclock tutkunlarının ilk seçimi haline gelen, bakır tabanlı dev soğutucular kullanılıyor. 
  • Son ve en önemli madde olarak, yeni işlemciye uygun herhangi bir anakart bu güne kadar OEM piyasasına sunulmuş değil. Yeni anakartın soket yapısı ve çipseti farkli olduğu için, anakart da buna uygun olmak zorunda. Intel, yeni işlemci için i850 adli bir yonga seti hazirladi. Ayrica birinci maddede belirtilen ilave 12V girisinin de anakartta bulunmasi gerekiyor. 

Çok çok yakında, belki de siz bu yaziyi okurken, büyük üreticilerin P4 uyumlu anakartları OEM piyasasına girmiş olacak. Intel'in Pentium IV için üretilmiş anakartları ve ATX12V güç kaynakları ise büyük OEM dağıtıcılari tarafindan OEM piyasamıza sokulmuş durumda.

Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 18.08.2022 11:18
Kalan Karakter : 300 Gönder
Pentium 4

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×