1/2

PGA Tour 2K21 İnceleme

Samet Basri Taşlı 5.09.2020 - 12:52
Golf oyunlarının yegane temsilcisi olan serinin yeni oyunu PGA Tour 2K21 inceleme içeriğimizde oyunun dinamiklerine ve yeniliklerine göz atıyoruz.
Platformlar Nintendo Switch, PC, PlayStation 4, XBox One
PGA Tour 2K21 İnceleme
Merlin Puanı 75
10 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%30
Artılar + Ayrıntılı kariyer modu
+ Yeni başlayanların kolaylıkla alışabileceği mekanikleri
+ Profesyonel bir şekilde oynamak isteyen oyuncular için simulasyon modu
+ Oyunun atmosferi çok güzel
+ Harita Editörü sayesinde kendi sahanızı yapabiliyorsunuz
+ Vuruş hissiyatı çok güzel
Eksiler - Rakip sistemi çok yüzeysel kalmış
- Gerçek sporcular etkili kullanılmamış
- Normal PS4 konsolunda gölgeler bozulabiliyor
- Birinci olma hissini yeterince iyi vermiyor.

PGA Tour 2K21 inceleme Spor severlerin özellikle NBA 2K ve WWE 2K serileri ile hatırlayacağı 2K Sports tarafından yayınlanan PGA Tour 2K21 incelemesine hoşgeldiniz. Golf nasıl oynanır, neden bir sürü farklı sopa var, rüzgar topun gidişini ne kadar etkileyebilir (çok) ve bu oyun alınırmı gibi sorularınıza cevap mı arıyorsunuz? 2K Sports’un yeni golf oyunu PGA Tour 2K21 inceleme içeriğimizde bu soruların bazılarına cevap verebiliriz.

Tanıdığımız Golf Oyuncuları: 1) Tiger Woods 2)....

İncelemeye başlamadan önce söylemem gereken birşey var. Ben daha önce hiç golf oynamadım. Çoğu spor dalı gibi, golf sporunu izlemeyi de sevmem. Ülkemizde golf denince akla gelen Tiger Woods dışında hiçbir golf oyuncusu hakkında bilgim de yok. Golfe dair en büyük tecrübem, taş ve sopalar ile kurduğumuz mini golf denemesiydi. Oyun kısmına gelirsek, çocukken Nintendo’nun NES platformunda oynadığım golf oyunu dışındaki tek golf hatıralarım Dead Rising ve Last of Us Part 2 oyunlarından geliyor. PGA Tour 2K21 sayesinde son 10 yıldır ilk kez golf sopasını amacı için kullanıyorum.

PGA Tour 2K21 İnceleme

Golfe olan ilgimin yok denecek kadar az olması, bu incelemeyi daha farklı bir açıdan yazmama fırsat tanıyor. Golf sopasını gerçekten kendi amacı için kullandığımız bir oyunun ne kadar keyifli olabileceğini sıfırdan tecrübe etme fırsatını kaçırmak istemedim. PGA Tour 2K21 ise bunun için ideal bir oyun olmuş.

Oyunumuz golf sporunu konu alıyor, çeşitli sahalara gidiyor ve topu deliğe en az sayıda vuruş ile sokmaya çalışıyoruz. Oyunun herhangi bir hikaye modu bulunmuyor. Ellerimizle oluşturduğumuz karakterimiz PGA Tour’a katılmak için elemelere giren bir yarışmacı ya da doğrudan PGA Tour içerisinde mücadele eden bir golf üstadı olabiliyor. İlk defa oynuyorsanız “en iyiden başlayayım” demeyin, elinizi alıştıra alıştıra elemeleri oynayın derim. Yoksa sakin sakin oynamanız gereken oyun, golf sopasını kafanızda kırma eylemine yol açabiliyor.

Golf Sopasını Amacına Uygun Kullanalım

Yapımcı HB Studios, gerçekçi bir golf oyunu yapmak için oldukça uğraşmış olsa da, “herkes için golf” düşüncesi ile yola çıkmış. Geliştirici ekip oyuna birçok farklı özelleştirme seçeneği ve destekleyici içerik koyarak, herkesin keyif alabileceği bir oyun yapmayı hedeflemiş. PGA Tour ismini de arkasına alan oyun, gerçek bir turnuvanın atmosferini her açıdan yaşatacak şekilde tasarlanmış.

PGA Tour 2K21 İnceleme

Oyunun eğitim bölümleri çok ayrıntılı. Topa nasıl vurulur şeklinde başlayan eğitimler, topa hangi sopa ile vurursanız çevre şartlarına uyum sağlayabilirsiniz seviyesine kadar çıkıyor. Benim gibi daha önce hiç golf oynamamış birini “Rüzgar 5 mil ile soldan esiyor o zaman 6 numara demir sopayla kavis vererek vurmam gerek” diyebilecek seviyeye çıkaran, kolay anlaşılabilir eğitim bölümlerini kesinlikle deneyin. Hem kolay anlaşılır hem de gerçekten işe yarar bilgiler veriyor.

Topa vurmak oldukça basit. Sol analog ile açıyı ayarlıyor, sağ ile vuruş gücünü belirleyip topu gönderiyorsunuz. Turnuva öncesinde seçtiğiniz sopalar, topun ne kadar uzağa ve ne kadar kontrollü gideceğini belirliyor. Rüzgarın yönünü ve hızını da hesaba katıp, olabildiğince az sayıda vuruş ile deliğe ulaşmaya çalışıyorsunuz. Başlarda oldukça kolay gelse de, rüzgarın güçlendiği parkurlarda zorlanmaya başladığınızı göreceksiniz. 

PGA Tour 2K21 İnceleme

Oyun acemi oyuncular ve biraz daha arcade bir oynanış isteyenler için birçok destek seçeneğine sahip. Gücünüzü ve açınızı görebileceğiniz göstergeler, atışların hangi yöne gideceğini tahmin edebileceğiniz seçenekler, her atışınız için en risksiz sopa-duruş şeklini önerme gibi bir sürü yardımcı seçenek sunuluyor. Belli bir süre sonra oyunun önerdiği sopa yerine risk alıp farklı şeyler denemeye ve daha iyi sonuçlar elde etmeye de başlıyorsunuz. İşin en iyi tarafı, bütün bu seçeneklerin opsiyonel olması.

Eğer kendinize güveniyorsanız, oyunun sunduğu bütün destekleri kapatabilir ve sopayı salladığınızda hangi açıda gideceğini, ne kadar güç uyguladığınızı içgüdülerinizle ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde yapmayı denediğim atışların çoğu etraftaki seyircileri vurduğu için ben kullanmasam da, gerçekçi bir golf deneyimi isteyenler için güzel bir seçenek.