Pirates of the Caribbean

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Bu korsanları seviyoruz!
Platformlar PC
Pirates of the Caribbean
  • Yapımcı - Yayıncı 7 Studios - Bethesda Softworks
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 55
Artılar Johnny Depp'in seslendirmelerde bulunması, Co-Op mod'u.
Eksiler Grafik, ses ve oynanabilirlikten yapım sınıfta kalıyor.
Karayipler’de yeni bir yolculuğa hazır mısınız? 7 Studios, kullanıcıları heyecan dolu bir serüvene davet ediyor. Karayip Korsanları filminin kahramanlarını kontrole edeceğimiz yapımın adı The Pirates of the Caribbean: The Legend of Jack Sparrow. İsminden de anlaşılacağı gibi Jack Sparrow efsanesini konu alan oyunda, maceradan maceraya atılıyor, yerliler, askerler, undead’ler ve korsanlarla örülü Karayip Adaları’nda görevlerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Keşke bunu yapmamız için oyun da bize biraz yardımcı olsaymış. Ne demek istediğimi ilerleyen paragraflarda daha iyi anlayacaksınız.

Jack Sparrow ile korsan saati

The Legend of Jack Sparrow, PS2 için geliştirilmiş. Fakat yapımcı firma olan 7 Studios, oyunu konsoldan PC’ye çevirmiş. Hal böyle olunca ortaya Karayip Korsanları başlığı altında, PC oyuncularını tatmin etmekten çok uzak bir yapıt çıkıyor. Öyle ki menülerin kontrol karmaşası, sabrın sınırlarını zorlar nitelikte. Maalesef gamepad için hazırlanan seçenekler, klavye ve fare kombinasyonuyla bir tür azaba dönüşüyor.

İlk bölüme başlamadan önce kontrol tuşlarını mutlaka ezberlemeniz gerekiyor. Aksi halde daha birinci bulmacada tökezleyebilirsiniz. Ne yazık ki yapımcı firma, oyun içi Options menüsüne tuş takımının haritasını eklememiş. Ekranda beliren logolara ait butonları bilmiyorsanız, tüm klavyeyi baştan aşağı denemeniz gerekiyor. Bu da kullanıcıya zaman kaybından başka bir şey getirmiyor.

3. şahıs görünümlü aksiyon oyunu türündeki The Legend of Jack Sparrow’da yapay zekâdan söz etmek, çölde okyanuslardan bahsetmekten farksız! Zira düşmanların sizi gördükleri yerde yaklaşıp vurmaktan başka yaptıkları hiçbir uygulama yok. Kalabalık olmalarına karşın, takım çalışmasından eser yok! Bu durum sadece standart düşmanlar da değil, özel rakiplerinize de sirayet etmiş.

Oyunda seçebileceğiniz karakter sadece Jack Sparrow değil. İsteğe bağlı olarak “num lock” tuşuna basarak, ilerlediğiniz diğer karaktere (Will Turner, Elizabeth Swann) geçebiliyorsunuz. Özellikler homojen olarak dağıtıldığı için hiçbirinin, bir diğerine artısı ya da eksisi yok. Jack Sparrow ile sayısız düşmanı atalarının yanına gönderebileceğiniz gibi, Will Turner ile de rakiplere korku salabilirsiniz! Onların tek farklılıkları, duruşları ve animasyonları. Turner, standart bir oyun karakterinden farksız. Kılıcını ustaca kullanıyor. Tabii ki Jack Sparrow, sıra dışı görüntüsü, alışılmışın dışında hareketleri ile yapıma eklenmiş. Duruşu ve tavırlarıyla, onu tanımak zor değil. Üzülerek belirtiyorum ki, fare ve klavye kombinasyonuyla oynayan PC kullanıcıları için, hareketler yeteri kadar dinamik değil. Bunun üstüne hedefin, çevrenizdeki düşmana otomatik olarak kilitlenmesi de eklenince, yapımdan aldığınız keyif ciddi değer kaybediyor.

Karayipler hiç de umduğumuz gibi değilmiş

Neticede görselleriyle sıkı PC kullanıcılarını tatmin etmeyen, ses ve müzikleri ile de emsalleriyle karşılaştırıldığında, öne çıkamayan bir yapım The Legend of Jack Sparrow. Belki de en büyük artısı Johnny Depp’in Jack Sparrow’un seslendirmelerini bizzat yapmış olması. Eğer Karayip Korsanları filmlerini izledikten sonra, o esrarengiz atmosferi bir nebze olsun yaşamak istiyorum diyorsanız, bu oyundan yaralarınıza pansuman beklemeyin. Maalesef şöyle dört başı mamur bir Karayip Korsanları oyunuyla henüz buluşamadık. Umutlarımız 2007 yılında vizyona girecek olan üçüncü film, Pirates of the Caribbean: At World’s End ile beraber satışa sunulacak oyuna kaldı. Eurocom Entertainment ve Buena Vista Games tarafından geliştirilen yapım, umuyoruz ki beklenti çıtamızın altında kalmaz. Oyuna dalıp gerçek hayata unutmayın…
Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 5.08.2021 13:18
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.08.2019 18:38
Facebook Cameroom Pirates of the caribbean Oyunu Açılmakta Zorluk Yaşamaktayım.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 10.07.2015 19:20
Yamyamı kazana 3 kere attım. Sonra Jack ile köprüye gittim. İlk adamı enterla ikinci adamı c ile öldürdüm sonra x ve z yaptım. 3. Bölüme hoş geldim.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Pirates of the Caribbean

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×