1/2

Pirates of the Caribbean: Legend of Jack Sparrow

Semih Sancar 3.06.2010 - 12:31
İşte Jack Sparrow Efsanesi!
Korsanlar, undead’ler, kayıp hazineler, İngilizler, İspanyollar... Bunlar size tanıdık gelmiyor mu? Karayipler ve Karayip'in korkusuz korsanları çoğumuzun dikkatini çekmiştir. Jack Sparrow'u da unutmamak lazım. Kimimizin denizlere açılıp korsanlık bile yapası gelmiştir onu tanıdıktan sonra. Hangimiz Pirates of the Caribbean'ı izleyip de ortalarda sarhoş gibi gezinen, umursamaz kişiliğiyle dikkat çeken Jack Sparrow'u unutabilir ki?

2003’ün son çeyreğinde piyasaya çıkan ve şahsen benim gönlümde taht kuran Pirates of the Caribbean, filmin konusuyla pek hatta hiç alaksı olmayan bir oyundu. Gemilerimize mallları yükleyip, tavernadan aldığımız korsanlarla, Karayiplerin açık denizlerine yelken açıp, ister korsanlık ister valinin verdiği görevleri yerine getirdiğimiz bir oyundu. Deniz görüntüleri, savaş sahneleri ve zorluğuyla dikkatini çekmişti çoğu oyuncunun. Pirates of the Caribbean'nın devam oyunu olan Pirates of the Caribbean - The legend of Jack Sparrow' un yapımını da önceki oyun gibi Bethesta Softworks üstlendi. Oyunun PC versiyonunu ise daha önce Alias ve Subspace gibi yapımlara da imza atmış olan, aynı anda Disney İnteractive'nin de projelerini hazırlayan Buena Vista, PS2 versiyonunu 1999’da Los Angeles’da kurulan ve konsol için Fantastic Four ve Defender’i yapan 7 Studios, X-Box versiyonunu da şirketin kendisi, yani Bethesta Softworks programlayacak.

Her Türlü 'Action'

Dediklerine göre yapımın içerisinde korsanlık, kaçakçılık, kayıp hazineler, adam kaçırma, undead’lar, kılıç dövüşleri, büyük korsan savaşları, hırsızlık gibi her türlü aksiyon mevcut olacakmış. Yani Jack Sparrow'u sevmemize yetecek herşey. Galiba Jack Sparrow'un maceralarını ilk elden deneme şansı bulacağız. Umarım yapımcılar dedikleri gibi, oyunun ve filmin başrol oyuncusu olan Jack Sparrow'un sarhoş ve umursamaz kişiliğini iyi yansıtırlar. Özellikle parmak uçlarını ileri doğru götürüp, kafasını geriye doğru çekmesinide, karakter animasyonu olarak koyarlarsa iyi olur. Filmi izleyenler iyi hatırlar o hareketi, çok meşhurdur zaten...

‘Slash and Hack ' tarzı olan bu oyunda, kendimize interaktif ortamlardan en az bir düzine yol bulacağız. Yani bütün bu olaylar, bazen yanan bir gemide, bazen yanan bir köyde, bazen de büyük bir korsan savaşının içinde yer bulacak kendine. Yapımcılar oyunun bir korsan simulasyonu olmadığını şiddetle belirtiyor. Yapım daha çok, içinde bulmacaların, kılıç kombolarının, undead’ların, gizli bölmelerin olduğu bir, action-rpg platformu olacak.