1/4

Playstation 3 ile tanıştık

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Sony'nin yeni nesil canavarını deneme fırsatı elde ettik!
Hepimizin oyunlarla ilgili bir mazisi vardır. Kimileri ta Commodore, hatta Amstrad zamanında tanıştı bu sanal dünya ile. Sonra Sony PlayStation girdi hayatımıza ve video oyunları, hiç olmadığı kadar yaygınlaştı, geniş kitlelere uzandı. Aradan birkaç yıl geçti ve PlayStation 2 de raflarda yerini aldı. Döneminin en son teknolojileri kullanılarak hazırlanan konsol, içerdiği görsel kaliteyle, PC sahiplerinin bile ağzını açık bıraktı. O dönemde PS2’nin grafikleri için ‘gerçekçi’ ifadesini kullananlar, PlayStation 3’ün yapabileceklerini akıllarının ucundan bile geçiremeden oyun oynamaya devam ederken Sony, yeni nesil konsolunu tasarlamayı sürdürdü. Böylelikle tam manasıyla bir icat olan PlayStation 3 yaratıldı. Geçtiğimiz yılsonu Amerika ve Japonya’da satışa sunulan konsol, çok yakında Avrupa ve Türkiye kullanıcılarıyla da buluşacak. Biz, Merlin’in Kazanı ve Electronic Gaming ekibi olarak, yeni nesil konsolu önceden deneme ve test etme fırsatı elde ettik ve gerçekten de oldukça olumlu izlenimler elde ettik. PlayStation 3’ü merak mı ediyorsunuz? O zaman size Sony’nin bu yetenekli eğlence makinesini anlatalım.

Öncelikle bir uyarıda bulunalım. Konsolumuzun görsel marifetlerini kullanabilmek için kesinlikle bir High Definition sistemine ihtiyacınız var. Biz, ilk olarak arayüzü tanıyarak başladık PS3 maceramıza. PSP kullananların oldukça aşina olacakları bir arayüzü var yeni nesil konsolumuzun. USB ile klavye ve fare bağlantısı kurabildiğimi PS3’ün menülerini karıştırırken, daha önce eşine rastlamadığımız bir Slide Show bölümüyle karşılaştık. Kamera soldan sağa doğru (İsterseniz kameranın hareketini kontrol edebiliyorsunuz) bir masanın üzerinde hareket ediyor. Resimler, birer fotoğraf gibi masanın üzerine bırakılıyor. Her biri birkaç MB olan yüksek kalitedeki resimlerin, konsolun gelişmiş işlemcisi sayesinde hızla döndürülüp çevrilebildiğine şahit olduk. Ardından yapılan video gösterimleriyle, Blu-Ray’in şu anda kullanılan DVD teknolojisinin ne kadar üzerinde bir kaliteye sahip olduğunu izledik. Her şey gerçek hayatta ne kadar ayrıntılı görünüyorsa o kadar ayrıntılı ve netti. Tabii bu noktada HD TV’nin katkılarını da unutmamak gerekiyor.

PlayStation 3 ile internete bağlanmak oldukça kolay. Wireless ve Wireled bağlantılarını destekleyen konsol, kullanışlı arayüzüyle kullanıcıları memnun ediyor. Ancak kötü bir haber verelim, maalesef Türkçe karakter desteği yok.

Oyunlar oyunlar oyunlar…

Gelelim oyunlara, biz testimiz sırasında Resistance: Fall of Man, MotorStorm, Formula One Championship Edition, Ridge Racer 7 ve Lair’i deneme fırsatı bulduk. Yarış oyunları olan MotorStorm, Formula One Championship Edition, Ridge Racer 7’de, aracınızı hareket algılayıcılı kumanda ile kontrol ediyorsunuz. Alışmak biraz zaman alsa da bu, gerçekçiliğe atılmış bir adım.