1/2

PlayStation 3 Slim

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Daha ince ve daha zarif
Sony’nin klasik ince kasa tasarımı 2.5 yıl sonra (Biraz erken oldu) PS3 konsoluna da yansıdı. PlayStation çıktıktan sonra PS one, PlayStation 2 çıktıktan sonra PS2 Slim ve şimdi de yeni PS3. Aslında bu makineyi bizler Slim olarak biliyor ve o şekilde lanse ediyor olsak da; çoğu tanıtımda yeni PS3 adıyla da gösteriliyor. Bilindiği gibi uzun süredir sürekli konuşuluyor ve çıkacak, çıkmayacak, gerçek tasarım, sahte tasarım gibi söylemlerle oyun dünyasını meşgul ediyordu Slim konusu. Hatta geçtiğimiz haftalarda PSP Go ile beraber yeni PS3 tasarımı da İnternet’e sızmıştı. İlk önceleri yalanlansa da, önce PSP Go sonra da PS3’ün yeni tasarımı geçtiğimiz Gamescom Fuarı'nda tanıtılarak oyun severlere gösterildi. Önceki versiyona oranla büyük değişiklikler içeren ince kasa, en önemli değişikliğini tabii ki fiyatında yaptı. Şimdi gelin yeni ve eski PS3’ü bir değerlendirelim.

Fazla filolarından kurtulan konsol

Öncelikle PS3 Slim, adından da anlaşılacağı üzere belli bir orada küçüldü. Ancak bu küçülmeyi PS2 ve PS2 Slim gibi düşünmeyin; çünkü çok büyük hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Yeni PS3, daha çok kilo bazında fazlalıklarını atmış dersek sanırım doğru söylemiş oluruz. PS one ve PS2 Slim’deki o incecik, küçücük neredeyse cebe sığacak tasarımdan, ince kasa PS3 pek nasibini almamış. Hatta yatay olarak kapladığı alan daha da artmış. Eski konsollardaki ölçü 274 mm olmasına karşın, yeni tasarım 290 mm ile karşımıza çıkıyor. Tabii bir de değişen yapısı dik kullanımı engelliyor, dolayısıyla sadece yatay olarak kullanılacağını düşündüğümüzde, bu alet için daha fazla yer açılacak gibi gözüküyor. Bunun dışında konsolun bir diğer belirgin değişikliği ise dış kaplamada gözümüze çarpıyor. Önceki parlak, gösterişli halinden tamamen uzaklaşan ince kasa PS3, mat ve oldukça sadece bir görünüme bürünmüş.

PlayStation 3 Slim
"Slim denemeyecek kadar büyük olan yeni PS3, yetmemiş gibi daha geniş bir şekilde karşımıza çıkıyor."

Slim modelinin en büyük artılarından biri ise, 120 GB’lık HDD’ye sahip olması, hatta ileri ki zamanlarda daha yüksek HDD kapasitesine sahip ince kasa PS3’lerin piyasaya gireceği de söyleniyor. Ama şuan için 120 GB oldukça yeterli bir görüntü çiziyor. Zamanında 20 GB, hatta 40 ile 60 GB makinelerin bile yeterli gelmediği söylemlerini düşündüğümüzde, Sony bu konuda kesinlikle doğru bir seçim yaparak, oyun severlere rahat kullanabileceği bir alan veriyor. Bunların dışında 2 adet USB girişi yine yerini almış.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×